Klæbo åpner for retur til landslaget

av Ingeborg Scheve • 22.11.2023
Johannes Høsflot Klæbo of Norway and Pål Golberg of Norway celebrate after winning the Men's Cross Country Skiing Team Sprint Final during the FIS Nordic Ski World Championships on February 26, 2023 in Planica.
Johannes Høsflot Klæbo utelukker ikke at han går tilbake til landslaget. Det kan skje i god tid før VM på hjemmebane neste vinter.

Johannes Høsflot Klæbo utelukker ikke at han går tilbake til landslaget. Det kan skje i god tid før VM på hjemmebane neste vinter.

Johannes Høsflot Klæbo kan være på vei tilbake i landslaget. Det antyder 27-åringen i forkant av verdenscupåpningen i Ruka til helga. 

Konfliktfylt og anstrengt
Helt siden Johannes Høsflot Klæbo i april valgte å bryte med landslaget, har forholdet til Skiforbundet vært anstrengt. 27-åringen har hele tida stått fast ved at hovedårsaken til exiten er at Skiforbundets holdninger og oppførsel strider mot hans verdier og prinsipper.

Etter bruddet med landslaget, var Klæbo avhengig av å få på plass en representasjonsavtale med Skiforbundet for å kunne representere Norge og delta i verdenscup. Forhandlingene om denne avalen varte i et halvt år, fram til 7. november, og ført til splittelse og konflikt. 

Vil legge fram sin side
Flere av Klæbos tidligere landslagskollegaer har gått ut og sagt de ikke kjenner seg igjen i kritikken til Klæbo

– Jeg kommer til å prøve gjennom vinteren, og håper at han ser verdien i miljøet vi representerer, sa Pål Golberg til NRK under sesongåpningen på Beitostølen i helga. 

Klæbo håper derfor å kunne bruke turen til verdenscupåpningen i Ruka denne uka til å legge fram sin side av saken. Og han åpner for retur til landslaget. 

– Jeg er ikke fremmed for å være tilbake i landslaget til neste år. På ingen måte. Så jeg skal nok få pratet mye med Pål Golberg gjennom vinteren. Og forhåpentligvis skal han få høre min side av saken. Det blir bra for alle parter, sier Klæbo, som samtidig erkjenner at han også har forbedringspotensial. 

Les også:
Klæbo tordner mot Skiforbundet, villig til å ofte verdenscupen: – Utøverne verdsettes ikke

Saken fortsetter under

Johannes Høsflot Klæbo håper å få snakket ut med Pål Golberg. Her feirer de gullet på lagsprinten under VM i Planica.

Friplass fram til jul
Som sammenlagtvinner av verdenscupen har Klæbo friplass gjennom hele første periode av verdenscupen. Det betyr at Klæbo er sikret å få gå de verdenscuprennene han ønsker fram til Tour de Ski. Etter den første perioden, er det lederen av verdenscupen som har friplass.

Det samme gjelder Tiril Udnes Weng, som også vant verdenscupen sammenlagt, samt Harald Østberg Amundsen som vant Skandinavisk Cup 2023. 

Disse utøverne teller heller ikke med i Norges ordinære grunnkvote til verdenscuprenn, som er på seks menn og seks kvinner. 

Dette er avtalen til Klæbo
Klæbo har inngått en standard representasjonsavtale med Skiforbundet. 

En standard representasjonsavtale var det som Klæbo og hans team helst ville ha helt siden Klæbo brøt med landslaget i april, men som Skiforbundet ikke ville gå med på. 

En representasjonsavtale som gjør at Klæbo representerer Skiforbundet og landslagets sponsorer når han er ute på renn med landslaget, men står fritt til å gjøre som han vil mellom renn. 

Det er ifølge Klæbos pressekontakt Lasse Gimnes den samme avtalen som for eksempel Kristine Stavås Skistad har fått, også hun takket nei til landslagsplass i april. Forutsetningen for at Klæbo skulle få dette, er at han dropper logoen til sin private sponsor på landslagsdrakta. 

Johannes Høsflot Klæbo i konkurransedrakten fra GAME ON kolleksjonen.
Johannes Høsflot Klæbo i konkurransedrakten fra sin egen nye GAME ON kolleksjon. Den vil han kunne bruke i alle skirenn der han ikke representerer landslaget.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Dominerer jaktstarten: – Rett og slett en maktdemonstrasjon

    Setter standarden fra start til mål: 29-åringen som knuste Therese Johaug i Holmenkollen vinner Toppidrettsveka og 50 000 kroner etter oppvisning på jaktstarten i Trondheim.
    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Måtte ringe ambulanse: – Jeg la opp den lørdagen

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Northug i søkelyset etter ny sprintskandale

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Holder formen – bronse i SM

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    23.08.2026