Klæbo åpner for retur til landslaget
Johannes Høsflot Klæbo kan være på vei tilbake i landslaget. Det antyder 27-åringen i forkant av verdenscupåpningen i Ruka til helga.
Konfliktfylt og anstrengt
Helt siden Johannes Høsflot Klæbo i april valgte å bryte med landslaget, har forholdet til Skiforbundet vært anstrengt. 27-åringen har hele tida stått fast ved at hovedårsaken til exiten er at Skiforbundets holdninger og oppførsel strider mot hans verdier og prinsipper.
Etter bruddet med landslaget, var Klæbo avhengig av å få på plass en representasjonsavtale med Skiforbundet for å kunne representere Norge og delta i verdenscup. Forhandlingene om denne avalen varte i et halvt år, fram til 7. november, og ført til splittelse og konflikt.
Vil legge fram sin side
Flere av Klæbos tidligere landslagskollegaer har gått ut og sagt de ikke kjenner seg igjen i kritikken til Klæbo.
– Jeg kommer til å prøve gjennom vinteren, og håper at han ser verdien i miljøet vi representerer, sa Pål Golberg til NRK under sesongåpningen på Beitostølen i helga.
Klæbo håper derfor å kunne bruke turen til verdenscupåpningen i Ruka denne uka til å legge fram sin side av saken. Og han åpner for retur til landslaget.
– Jeg er ikke fremmed for å være tilbake i landslaget til neste år. På ingen måte. Så jeg skal nok få pratet mye med Pål Golberg gjennom vinteren. Og forhåpentligvis skal han få høre min side av saken. Det blir bra for alle parter, sier Klæbo, som samtidig erkjenner at han også har forbedringspotensial.
Les også:
Klæbo tordner mot Skiforbundet, villig til å ofte verdenscupen: – Utøverne verdsettes ikke
Saken fortsetter under
Friplass fram til jul
Som sammenlagtvinner av verdenscupen har Klæbo friplass gjennom hele første periode av verdenscupen. Det betyr at Klæbo er sikret å få gå de verdenscuprennene han ønsker fram til Tour de Ski. Etter den første perioden, er det lederen av verdenscupen som har friplass.
Det samme gjelder Tiril Udnes Weng, som også vant verdenscupen sammenlagt, samt Harald Østberg Amundsen som vant Skandinavisk Cup 2023.
Disse utøverne teller heller ikke med i Norges ordinære grunnkvote til verdenscuprenn, som er på seks menn og seks kvinner.
Dette er avtalen til Klæbo
Klæbo har inngått en standard representasjonsavtale med Skiforbundet.
En standard representasjonsavtale var det som Klæbo og hans team helst ville ha helt siden Klæbo brøt med landslaget i april, men som Skiforbundet ikke ville gå med på.
En representasjonsavtale som gjør at Klæbo representerer Skiforbundet og landslagets sponsorer når han er ute på renn med landslaget, men står fritt til å gjøre som han vil mellom renn.
Det er ifølge Klæbos pressekontakt Lasse Gimnes den samme avtalen som for eksempel Kristine Stavås Skistad har fått, også hun takket nei til landslagsplass i april. Forutsetningen for at Klæbo skulle få dette, er at han dropper logoen til sin private sponsor på landslagsdrakta.