Klæbo klar for lørdagens 10km på Beitostølen

av Ingeborg Scheve • 18.11.2022
Klæbo Livigno Oct 2022
Johannes Høsflot Klæbo har bestemt seg for å stille til start på lørdagens 10km klassisk på Beitostølen.

Johannes Høsflot Klæbo har bestemt seg for å stille til start på lørdagens 10km klassisk på Beitostølen.

Johannes Høsflot Klæbo har slitt med en strekkskade i hamstring siden juli. Han var derfor helt fram til i går usikker på om han ville stille til start på helgas nasjonale sesongåpning på Beitostølen. 

Nå melder Klæbo at han har bestemt seg for å stille til start på lørdagens 10km klassisk på Beitostølen. 

– Det har vært et vanskelig valg, men nå har jeg bestemt meg for å teste i morgen. Jeg har muligheter til å teste hamstringen når jeg først er her oppe, og da velger jeg å gjøre det, sier Klæbo i en pressemelding.

Han er påmeldt til begge distanserennene under sesongåpning på Beitostølen. Basert på hvordan lørdagens renn går, vil Klæbo vurdere om han stiller også på søndag.  

26-åringen var ute og gikk på ski på Beitostølen før fredagens konkurranser.

– Jeg følte en kjenning i går i forbindelse med treningen. I dag gikk det bedre. Så da velger jeg å teste kroppen, så får vi se hvordan det går, sier Klæbo.

Han har fått råd fra det medisinske apparatet om å teste kroppen i høy fart.

– Jeg har ikke mye å tape på å starte i morgen. Det vil maksimalt sette meg to dager tilbake. Den sjansen tar jeg. Det er mye bedre å ta testen her enn å ta en test i Ruka med den reiseruten det inkluderer. Ja, det er desidert mest effektivt å teste skaden her, sier han. 

Klæbo vant verdenscupen sammenlagt sesongen 2021/22 og har derfor friplass til første del av verdenscupsesongen i år. Som regjerende verdensmester i sprint har han også friplass til sprinten i VM 2023. Men for å kunne gå noen av de andre distansene i vinterens VM i Planica, må han kvalifisere inn i den norske VM-troppen på vanlig måte.

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten på TV-vinteren.

FAKTA Sesongåpning Beitostølen 2022
Når:
 Fredag 18. november til søndag 20. november
Hvem: seniorløpere og inviterte juniorer
Hvor: Beitostølen
Hva: Sesongens første FIS-renn i langrenn
I potten: Plasser til verdenscupåpningen i Ruka, samt uttaksgrunnlag for verdenscuprunden på Lillehammer første helga i desember. 
Program: 
Fredag 18. november: Sprint + para sprint, klassisk
– 11:30: Sprint prolog kvinner, menn og para 
– 13:00: Sprint finaler para stå
– 13:05: Sprint finaler para sitt
– 13:15: Sprint finaler kvinner og menn
Lørdag 19. november: 10km klassisk
– 10:00: Langrenn 10km kvinner, para stå
– 11:30: Langrenn 10km, menn 
Søndag 20. november: 10km fristil
– 11:45: Langrenn 10km kvinner
– 13:15: Langrenn 10km menn

Alt av detaljer, startlister og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Stjerneskuddet rømte landet da det stormet som verst

    Hun er ikke vant til å være i medias søkelys hele tiden. Derfor rømte 24-åringen fra Strandbygda landet da diskusjonen om landslagsplass eller ikke raste som verst. Karoline Grøtting fikk et enormt gjennombrudd i vinter, men hun fikk nei på søknaden om å stå utenfor landslaget og fortsette med Team Anlegg Øst.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Tapte valget med 1 stemme – FIS-presidenten går av

    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Bråstopp for skiskytterstjernen – sesongen kan være kjørt

    av Adéla Ročárková/ Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Hevet seg 240 prosent på ett år

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Klæbo: – Mitt neste store mål

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026