Klæbo knuser prologen – Hedegart: «Seigt»

av Ingeborg Scheve • 18.02.2026
Klæbo var overlegent raskest i prologen på OL-teamsprinten, men Norge ble likevel nummer to i kvalifiseringen. Hedegart åpnet og oppsummerte ærlig: – Seigt.

Klæbo var overlegent raskest i prologen på OL-teamsprinten, men Norge ble likevel nummer to i kvalifiseringen. Hedegart åpnet og oppsummerte ærlig: – Seigt.

Norge med Einar Hedegart på første etappe og Johannes Høsflot Klæbo på andre etappe blir nummer to i kvalifiseringen på teamsprinten. Klæbo har dagens klart raskeste tid, mens Hedegart forteller om en tung prolog.

– Det var seigt, ikke slik jeg hadde håpet. Jeg hadde ikke det ekstra giret. Jeg tror det blir mye bedre i finalen, sier Hedegart etter prologen. 

Se også: Avslører grepet som ga OL-gull

Jaume Pueyo er dagens nest raskeste, 2.6 sekunder bak Klæbo, og sørger for dagens skrell. Sammen med makkeren Marc Colell Pantebre blir Spania nummer fem i prologen. 

Sveriges Edvin Anger har slitt så langt i OL, men mener at kroppen kjennes bedre enn så langt i mesterskapet. 

– Det er bare å kjøre på. Vi gir alt vi har, sier han til SVT etter sin prolog. 

Se også: Flau og forbannet etter fiasko-OL

Australia med norsk-bosatte Lars Young Vik tar seg til finalen med makker Hugo Hinkfuss. Det er første gang i historien for Australia. 

Finaler starter klokka 11.45.

OL 2026 resultater

Topp 3 menn, teamsprint prolog

1. USA (Ben Ogden, Gus Schumacher), 5:45.72
2. Norge (Einar Hedegart, Johannes Høsflot Klæbo) +2.67 
3. Italia (Federico Pellegrino, Elia Barp)  +3.38

Fullstendige resultater 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Dette er Klæbos krav til Skiforbundet

    Johannes Høsflot Klæbo er i forhandlinger med Skiforbundet om kontrakt for kommende sesong. Dette er skistjernens viktigste krav.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • To nye utøvere får avslag: – Maktmisbruk 

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Damene reddet Norge i verdenscupen i Locarno

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2026
  • Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Bekrefter: Vraket fra landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026