Hasteoperert: Skistad ute på ubestemt tid

av Ingeborg Scheve • 12.11.2024
Kristine Stavås Skistad 2023
Kristine Stavås Skistad hasteoperert på fredag, stiller ikke til start på sesongåpningen på Beitostølen, ute på ubestemt tid.

Kristine Stavås Skistad hasteoperert på fredag, stiller ikke til start på sesongåpningen på Beitostølen, ute på ubestemt tid.

Kristine Stavås Skistad ble operert på fredag, og 25-åringen stiller derfor ikke til start på sesongåpningen på Beitostølen helga 22. til 24. november. 

– Kristine gjennomgikk en mageoperasjon fredag 8/11. På grunn av dette vil hun være ute av konkurranse på ubestemt tid, sier landslagslege Ove Feragen i en uttalelse fra Skiforbundet tirsdag ettermiddag. 

– Operasjonen har gått etter plan, og Kristine ser nå fremover mot årets høydepunkt VM i Trondheim. Hun vil bruke de kommende ukene på rehabilitering, opptrening, og vil returnere til konkurranse når hun er klar for dette, sier Feragen.

Overfor Langrenn.com forteller Ferangen at det er snakk om en hasteoperasjon, men at han ikke vil gå mer i detalj om hvilken type inngrep det dreier seg om. 

Hvor lang tid tar det normalt å komme seg etter denne typen inngrep?
– De første to ukene må hun ta det veldig med ro. Men etter tre uker kan hun begynne å gradvis gjenoppta treningen, og håpet er at hun kan være tilbake i normal trening etter fire-fem uker. Men det vil være avhengig av hvordan hun responderer underveis, sier Feragen til Langrenn.com. 

Dermed ryker med sikkerhet både sesongåpningen på Beitostølen og verdenscupåpningen i Ruka uka etter. Men landslagslegen er per nå ikke bekymret for VM. 

– Dersom alt går som forventet har hun god tid til å forberede seg til VM. Vi legger en plan for at dette skal gå bra, og at hun skal kunne stille i sin beste form til VM, sier han. 

Storfavoritt til VM-gull
Kristine Stavås Skistad er først og fremst kjent som sprinter. I vinter tok hun fem seire og var på pallen i 11 av de 12 verdenscupsprintene hun gikk, og hun er storfavoritt til gullet på sprinten under VM i Trondheim i mars. 

Men nå mener trenerveteranen Steinar Mundal at hun også kommer til å vinne 20 kilometer med skibytte, skiathlon, på mesterskapet i Granåsen. 

Se også: – Kristine tar gull på 20 kilometeren i VM

Sesongåpningen på Beitostølen går imidlertid garantert uten Konnerudekspressen. 

Alt om sesongåpningene i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider

Saken oppdateres

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026
  • 1

    Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Klinker til med gull i VM-debuten: – Jeg la igjen hodet på hotellet!

    VM-debutanten klinker til på første dag av VM, tar gull på 10 kilometeren i Latvia torsdag formiddag, og sikrer Norges første medalje i mesterskapet.
    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026
  • Startlister og starttider torsdag

    av Langrenn.com
    03.09.2026
  • FIS bekrefter: – Får ny sjanse

    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026
  • Skistjernene rystes av kommentarene i sosiale medier

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.09.2026
  • Gikk av etter massiv misnøye – headhuntet rett inn i ny toppjobb

    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026