Langrennslandslagets hovedsponsor fornyer gjennom VM 2025

av Ingeborg Scheve • 05.04.2022
Langrennslandslagets hovedsponsor Sparebank1 fornyer kontrakten med NSF, går inn med 30 millioner kroner over tre år.

Langrennslandslagets hovedsponsor Sparebank1 fornyer kontrakten med NSF, går inn med 30 millioner kroner over tre år.

SpareBank 1 har hadde en opsjon på å forlenge avtalen med Norges Skiforbund da de gikk inn som langrennslandslagets hovedsponsor i 2020. 

– Skiidrett er nasjonalsporten vår og vi ønsker å bidra til å videreføre ski-arven til kommende generasjoner, sier sponsoransvarlig for SpareBank 1-alliansen Stein Bugge i en pressemelding fra Skiforbundet tirsdag. 

Avtalen blir nå forlenget til 30. april 2025 og lyder på 30 millioner kroner over tre år for langrennslandslagene para elite, kvinner elite, menn elite sprint og menn elite allround.

Sparebank1-bankene har vært samarbeidspartnere med Norges Skiforbund langrenn siden 2015. Nå er de altså med til og med sesongen 2025, med VM på hjemmebane i Trondheim som et klart høydepunkt. 

Gir trygghet og motivasjon
For landslagsløperne gir fornyelsen av avtalen med SpareBank 1 som hovedsamarbeidspartner økonomisk trygghet.

– At SpareBank 1 fortsatt blir med som hovedsamarbeidspartner betyr at vi løperne på landslagene kan fokusere på det vi jobber for å bli best på, sier sprintlandslagsløper Erik Valnes.

For Valnes gir fornyelsen av samarbeidet med Sparebank1 også motivasjon til å fortsette satsingen. 

– Det er både motiverende og trygt å ha en samarbeidspartner som først og fremst bruker oss eliteløpere til å inspirere barn og unge, og som ønsker å få til noe viktig for fremtidens skiidrett sammen med oss. Sammen skal vi fortsette å sette fokus på viktige temaer og utfordringer i idretten, som å senke kostnadene og terskelen for å delta i barneidrett, sier Valnes. 

OL-vinneren er også glad for støtten de har fått gjennom pandemien og usikre tider.

– Å drive med toppidrett koster. Langrennslandslagene er helt avhengige av midler fra næringslivet for å kunne opprettholde satsningen og størrelsen på landslagene. Vi er takknemlige for at SpareBank 1 sto last og brast med oss i den spesielle tiden vi har vært gjennom, hvor idretten, og samfunnet ellers, har vært preget av store begrensninger, sier Valnes.

Opptatt av både bredde og topp
SpareBank 1-bankene er samlet landets største samarbeidspartner og støttespiller til idretten. Bankene er synlige på drakter og idrettsanlegg i Lindesnes i sør, til Kirkenes i nord. 

– Å bidra til å bygge livskraftige lokalsamfunn har alltid vært en del av vårt samfunnsoppdrag, sier Stein Bugge, sponsoransvarlig for SpareBank 1-alliansen. 

– Vi har et mål om at alle skal kunne delta, uavhengig økonomisk bakgrunn og at vi hele tiden jobber med å senke barrierene og kostnaden for å delta i idretten. Vi har troen på at vårt arbeid og våre initiativ vil bidra til å skape fellesskap, glede og mestring rundt om i hele landet, sier Bugge.

Samarbeidsavtalen for langrennslandslagene utgjør en liten del av den totale støtten bankene gir til lag og foreninger, men ifølge Bugge har den stor verdi. 

– Vi blir stadig minnet på landslagsutøvernes posisjon når vi tar dem med til lokale skiklubber, hvor barna får møte sine store forbilder. Vi er overbevist om at topp gir bredde, og bredde gir topp, sier Burgge, og fortsetter: 

– Langrennssporten er noe veldig mange nordmenn setter pris på og forbildene på landslaget motiverer både liten og stor til å bevege seg mer. Skiidrett er nasjonalsporten vår og vi ønsker å bidra til å videreføre ski-arven til kommende generasjoner.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Nå er det alvor: Elitelandslagets heteste par har flyttet sammen

    by Ingeborg Scheve
    30.12.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025

FlerE artikler

  • Langrennsløper tatt for kokain

    Gikk under radaren til antidopingbyrået, nå innrømmer 29-åringen forholdet og sier han tar ansvar.
    av langrenn.com
    15.01.2026
  • Nedbrutt etter NM-sølvet: – Jeg finner vel alltids noen skirenn å gå

    av Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Nye stjerneforfall: Store endringer i verdenscuptroppen

    av Langrenn.com
    15.01.2026
  • Ny stafetthriller – Norge slått i OL-generalprøven

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.01.2026
  • Tar NM-gull etter tryn på oppløpet

    av Ingeborg Scheve
    15.01.2026