Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

av Ingeborg Scheve • 09.04.2026
Guro Jordheim 2025
Den 29 år gamle norske kvinnen som omkom i snøskredet i Hemsedal andre påskedag var Guro Jordheim, som var en del av Team Aker Dæhlie.

Den 29 år gamle norske kvinnen som omkom i snøskredet i Hemsedal andre påskedag var Guro Jordheim, som var en del av Team Aker Dæhlie.

En av de to omkomne i snøskredet i Hemsedal på andre påskedag var Guro Jordheim. Det bekrefter politiet torsdag ettermiddag. 29-åringen, som gikk både allround og langløp, var en del av Team Aker Dæhlie fram til hun la opp i april i fjor. 

Se også: Ferdig som langrennsløper, nå satser hun på sokker

Fire tatt av skredet

Det var klokka 11:10 på andre påskedag at politiet fikk melding om at fire personer var savnet etter et snøskred i Hemsedal. 

Alle de fire savnede ble funnet i løpet av en time. For to av dem sto ikke livet til å redde: en norsk kvinne i 20-årene og en svensk mann i 30-årene er bekreftet omkommet. Begge var bosatt i Hemsedal. 

Den omkomne kvinnen, Guro Jordheim jobbet i skipatruljen i Hemsedal på andre sesongen, og hadde nylig tatt over familiegården. 

Den omkomne mannen er Max Andersson. Den 34 år gamle svensken jobbet ved Fyri Resort i Hemsedal, og var blant annet sjef for det internasjonale terrengløpet Fyri Trail, som er en del av Salomon Golden Trail Series.  Navnene frigis i samråd med de pårørende.

Totalt var det sju personer i følget, som var ute i et populært toppturområde da skredet gikk. Samtlige i følget var fjellvante personer og hjalp selv til med redningsarbeidet. 

Bratt terreng og krevende forhold med våt og tung snø gjorde at letemannskapene måtte gå inn med både helikopter og bakkemannskap for å komme fram til skredet som skal ha hatt en rekkevidde på 250 meter. 

Saken fortsetter under

Guro Jordheim under Grönklitt ITT 2025. Foto: Reichert/NordicFocus.

Elsket og savnet av skimiljøet

Venner av Guro Jordheim fra universitetet i Utah, der 29-åringen studerte i fire år, kontaktet Langrenn.com tirsdag kveld. 

For Jordheim ble studietida i Utah starten på en ny skikarriere, inspirasjon, kameratskap og ren glede, og den norske langrennsprofilen var en viktig del av skilaget på skolen. 

Les mer: Guro Jordheim om langrennslivet på universitet i USA

Da hun kom tilbake til Norge, fant hun mye av det samme i langløpslaget til Team Aker Dæhlie. Der var hun i tre år, før hun la opp i april i fjor – etter å ha levert karrierens beste sesong. 

– Jeg innser at toppidretten ikke er for alle. Man må gå fort, og være blant de ti beste hele tida, men man må også være kjempegod til å markedsføre seg selv. Men det sitter langt inne for meg. Jeg er ikke helt der, sa Jordheim til Langrenn.com da hun la opp i april 2025.

Les mer: Legger opp: – Man føler at man gir bort et potensial

Store planer

Før Jordheim la opp i fjor, hadde hun også rukket å etablere sin egen sokke-business. Og hun var odelsjente på foreldrenes gård i Hemsedal, et livsverk hun gledet seg til å ta over når den tid kom. Slik blir det ikke nå. 

Reistadløpet 2025 var hennes siste renn i Ski Classics. I desember deltok hun et fem kilometer langt renn i Hemsedal. 

Saken oppdateres

Guro Jordheim hadde startet sin egen sokke-business høsten før hun la opp. Foto: Privat/Politiet Sør-Øst

Guro Jordheim - Utah
Guro Jordheim var en del av skilaget til University of Utah, der hun gikk på college i fire år. Foto: Privat

Max Andersson var en av de to omkomne i snøskredet i Hemsedal 6. april 2026. Foto: Privat/ Politiet Sør-Øst

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Svenske stjerner velger bort asfalt

    Verdens beste o-løper. Den regjerende vinneren i verdenscupen. En regjerende verdensmester i sprint. Og en tidligere Europamester. Alle mangler i det svenske laget når verdenscupen i orientering starter i sveitsiske Locarno 24-26.april. Sprint og asfalt står ikke høyest på ønskelisten til våre naboers beste o-løpere.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.04.2026
  • – Føler meg dolket i ryggen

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • Trener du smart – eller bare mye?

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2026
  • KRONIKK: Kan vi gjøre langrenn mer rettferdig?

    av Av Görgen Carlström, Gründer og forretningsutvikler og langrennsentusiast, Kongsvinger
    19.04.2026
  • Tvunget til å sette karrieren på pause — for andre gang

    av Langrenn.com
    19.04.2026