Langrennsstjernen måtte operere: – Har saget av en del av et bein
27-åringen ble snakkisen under verdenscupen i Holmenkollen i mars, da hun knuste alle på 10-kilometeren. Etter sesongen måtte hun opereres for andre gang.
Moa Ilar var i beste fall en outsider til seieren på 10-kilometeren under verdenscupen i Holmenkollen uka etter VM. Men 27-åringen smadret hele verdenscupadelen, og henviste Therese Johaug til femteplassen.
Se også:
Svensk skrell i Holmenkollen: Outsider parkerer Johaug
Nå er det OL 2026 som er det neste målet for Ilar, men svensken har måttet sette sesongoppkjøringen på pause.
Ilar har slitt med fotskade gjennom hele sesongen, og nå har hun vært igjennom en operasjon for å få bukt med den. Akkurat hvilken type inngrep det var, er hun selv ikke helt sikker på.
– Jeg er egentlig feil person til å svare på dette, men de gikk inn og saget av en del av et bein for å skape litt mer plass. Så gikk vi inn og ryddet litt opp i leddene fordi det var blokkeringer i mange ledd. Væsken som skal flyte i leddene, gjorde ikke det, sier Ilar til Expressen.
Store smerter
– Det har vært ømt, bein har slått mot bein. Det har vært som et indre blåmerke som har vært der konstant, sier hun.
Smertene har gjort at hun blant annet har slitt med å gå teknisk godt på ski. Problemet er verst under trening, før og etter renn.
– Konkurransene har gått bra, man glemmer smerten når man først har startet. Men før og etter var kanskje det verste, sier hun til Expressen.
Har slitt i nesten ti år
Ilar forteller at hun har slitt med den samme skaden i en årrekke, og ble operert for det samme i 2017. Like før sesongen startet i høst kjente hun igjen smerter.
Nå la hun seg under kniven igjen så fort sesongen var over.
– Det er godt å kunne få gjort inngrepet så fort som mulig etter sesongen, og ha det gjort, sier hun.
Ilar håper at returen til vanlig trening ikke skal ta så lang tid.
– Jeg må fortsatt prøve meg fram med trening. Jeg kan ikke gjøre alt ennå, og prøver å ta det steg for steg. Det går helt fint å sykle, og jeg kan sykle lenge. Det deilig at det er ting jeg kan gjøre, men det føles om at det er et stykke igjen før jeg kan løpe, sier hun.











