LARS BERGER JOBBER SOM MADSHUS’ NYE SKITEKNIKER: – Jeg legger like mye i hvert eneste skipar

av SC community • 19.12.2020

– Det er moro å bidra til å lage de skiene folk vil ha. Det brenner jeg for, sier den flerfaldige OL- og VM-medaljøren Lars Berger til Langrenn Pluss.

– Det er moro å bidra til å lage de skiene folk vil ha. Det brenner jeg for, sier den flerfaldige OL- og VM-medaljøren Lars Berger til Langrenn Pluss.

DETTE ER MADSHUS’ NYE SKITEKNIKER

Nå er Lars Berger tilbake i skimiljøet på heltid. 41-åringen, som har VM-gull i både langrenn og skiskyting, er ansatt i skiproduksjonen på Madshus-fabrikken på Biri.

Siden i sommer har Lars Berger vært ansatt i skiproduksjonen på Madshus. Etter en karriere som strakk seg over 16 år på verdenscupnivå i skiskyting og 12 år i langrenn, bringer han en solid porsjon racing-erfaring til fabrikken.

SITTER I FINGERTUPPENE

På Madshus jobber den tidligligere verdensmesteren nå med å justere spenn på både klassisk-, skøyte- og stakeski, slik at skiene skal få de egenskapene som løperne etterspør. Det gjelder både ski som skal til forhandler og ski som leveres til eliteløpere. For Berger er begge deler like viktig.

– Jeg legger like mye i hvert eneste skipar, enten de skal til verdenscupløperne eller ut i butikken. Konstruksjonen og materialene er en ting, men justeringen er viktig for at skiene skal gå bra i sporet, sier han til Langrenn Pluss.

Fortsetter nedenfor bildet
Lars Berger driver med innstilling av flex for langrennsski i Madshus-fabrikken. Foto: Stefano Zatta / Madshus.
Lars Berger driver med innstilling av spenn / flex for langrennsski i Madshus-fabrikken. Foto: Stefano Zatta / Madshus.

I den sammenheng tror Berger, som har til sammen åtte VM-medaljer i skiskyting og langrenn, derav fire gull, samt OL-sølv fra langrennsstafetten under i Vancouver i 2010, at hans egen bakgrunn er en fordel i jobben.

– Justeringene vi gjør med spennet på skiene er basert på relativt enkle prinsipper, men en del av løperne har veldig spesifikke parametere som skiene må tilfredsstille. Jeg vet jo fra min egen karriere hvordan gode ski skal oppføre seg, og med den erfaringen og logisk tenking kan jeg bidra til at vi kan lage de skiene folk vil ha med stor presisjon. Det er moro og spennende, sier Berger.

DERFOR ER SPENN SÅ VIKTIG

Berger forklarer at for folk flest vil gode ski med korrekt spenn bidra til bedre skiopplevelser og økt skiglede, men for konkurranseløpere er dette ofte forskjellen mellom medalje og listefyll:

– Spennet er helt avgjørende for skiens egenskaper og hvordan den oppfører seg i ulike forhold. Treffer du ikke med spennet, vil skien aldri bli god, så det er viktig å være utrolig nøyaktig med justeringen under produksjonen av skiene. Det krever en del presisjon, men det er artig når jeg ser at vi får det til.

Med å justere spennet i skiene kan man posisjonere trykkpunktene på skiene slik at skiene får de egenskapene man ønsker.

På skøyteski vil et høyt spenn gi en ski med mer respons og bedre utnyttelse av dynamikken i skien, noe som er optimalt for harde, raske løyper. Et lavere spenn vil derimot gi en ski som oppfører seg bedre på løse forhold.

På klassiskski kan spennet justeres slik at skien lukker seg lettere og utnytter en større del av arealet i smøresonen, og løperen får bedre feste uten at det går utover gliden. Akkurat som på skøyteski, vil hvilken type spenn som er optimalt på ulike føreforhold variere, og derfor kommer klassiskski i ulike utgaver for varme og kalde forhold.

FRA MATBUTIKK TIL MADSHUS

De siste åra har Berger blant annet vært landslagstrener for para-landslagene i langrenn og skiskyting, samtidig som at han var assisterende butikksjef i dagligvarebutikken Spar på Øyer i to år.

Selv om 41-åringen trivdes godt med begge deler, er han glad for å være tilbake i skimiljøet, denne gang altså i form av å bygge ski.

– Det er moro å bidra til å lage de skiene folk vil ha. Det brenner jeg for, sier Berger.

Fortsetter nedenfor bildet
Lars Berger tester flex på nye Madshus-ski. Foto: Stefano Zatta / Madshus.
Legg skjermen om ikke hele bildet vises. Lars Berger tester spenn / flex på nye Madshus-ski. Foto: Stefano Zatta / Madshus.

Samtidig slipper han ikke trenergjerningen helt, selv om han nå jobber fulltid i Madshus-fabrikken på Biri.

– Jeg har fortsatt en paraskiskytter jeg følger opp, og jeg ønsker å være med han så lenge han satser, sier Lars Berger til Langrenn Pluss.

— —

FAKTA: Lars Berger

Født: 1.mai, 1979

Fra: Lesja

Bor: Øyer

Meritter:
Egebergs Ærespris (langrenn, skiskyting, 2006)
Kongepokal (skiskyting, NM 2003)

Skiskyting:
VM-gull (stafett 2009)
4 VM-sølv (10km sprint 2009, stafett 2007, 15km fellesstart 2004, stafett 2004)
7 verdenscup-seiere (2003, 2 i 2004, 2008, 2009, 2011 og 2013) alle i sprint
4-NM-gull (20km 2003, 10km og jaktstart 2004, 10km 2013)

Langrenn:
OL-sølv (stafett 2010)
3 VM-gull (15km fristil, stafett 2007, stafett 2005)
2 NM-gull (30km 2003, stafett 2008)

* Første gang publisert like før årsskiftet over til 2021.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Fyrer løs mot Konnerud: – Kaster Kristine under bussen

    Konnerud-profil trekker seg fra alle verv i klubben etter Skistad-saken. – Jeg er ferdig.
    av Ingeborg Scheve
    23.09.2026
  • Marcialonga åpner Grand Classics-rennene i sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    23.09.2026
  • Ber Johaug passe seg

    av Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • Skal «knyte igjen sekken» for den fjerde verdenscupseieren

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.09.2026
  • Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    av Ingeborg Scheve
    22.09.2026