Vil du gå TV-sendt sprintrenn?
Hamar Skiklubb inviterer til TV-sendt sprintcross for barn og unge sammen med Therese Johaug, NRKs Ida Nysæter Rasch og Fantorangen som oppvarming til Idrettsgallaen lørdag 7. januar.
Sprintcross-rennet i Hamar går i fristil, er åpent for barn og unge fra 8 til 16 år, og sendes på NRK som en del av programmet Superlørdag.
– Dette arrangementet er viktig for å forsøke å holde interessen for langrenn opp blant de yngre og eldre i befolkningen, sier Gudbrand Lien, som er en av ildsjelene bak sprintcross-rennet i Hamar.
– Her ligger det til rette for «reprise» av vår svært vellykkede Bysprint som ble arrangert 4. januar 2020. Også den ble overført på NRK, sier han.
Les også:
Petter om framtidas langrenn: – Bysprinten er et skoleeksempel
Format og gjennomføring
Sprintcross-rennet kjøres på Greveløkka/Ankerskogen i Hamar, lørdag 7. januar. Der har Hamar skiklubb drevet omfattende utbedring i forkant av sesongen, slik at området nå er enda bedre tilrettelagt for arrangementer som sprintcross, langrennscross og variert skileik.
De yngste løperne går direkte til heat, og går to heat hver. Løypa for disse løperne er 870 meter lang.
Løpere fra 11 til 16 år går en løype på 1200 meter. For disse løperne kjøres sprintcross-rennet etter Akershusmodellen.
Kort forklart kjører løperne i disse klassene først en innledende prolog. De 12 beste fra prologene i hver klasse går videre til semifinaler, mens resten av løperne går til plasseringsheat basert på plassering i prologen. Dermed er alle garantert å få gå minst to ganger.
I tillegg til sprintcross-rennet som starter med prologer fra klokka 0900, blir det også kombinert, hopprenn, ishockeykamp, kunstløpoppvisning og svømming. Videre blir det også andre underholdningsinnslag fra klokka 15.00 og videre utover ettermiddagen.
Mer informasjon og påmelding HER