Lygnalia hytteområde, 600 moh: Snøsikkert – 220 km skiløyper – Rulleskianlegg – Ca. en time fra Oslo

av SC community • 18.02.2019

Dette er stedet for alle som setter pris på naturen, både sommer og vinter, med kort kjøreavstand til hytta.

Dette er stedet for alle som setter pris på naturen, både sommer og vinter, med kort kjøreavstand til hytta.

Produktnytt

Lygnalia hytteområde ligger 560-620 moh. i Gran kommune, en drøy time nord fra Oslo.

Dette er stedet for alle som setter pris på naturen, både sommer og vinter, med kort kjøreavstand til hytta.

Lygnalia har flotte forhold for langrenn, skiturer, sykkelturer, bærplukking, fiske m.v.

Lygna-området med alle sine aktiviteter og fasiliteter er et yndet utfartsted/reisemål sommer og vinter. På Lygnasæter Hotell, 2 km fra hyttefeltet, finner du utmerket kro med Hadelandsmat og andre gode retter, hotell og bensinstasjon.

Tidlig snø som varer til over påske
Om vinteren er Lygna-området snøsikkert med snø tidlig, ofte alt i oktober. Sesongen varer til over påske. 

Hadeland Orienteringslag har oppdaterte kart over Lygna-området. De arrangerer løp både sommer og vinter. I tillegg er det hver sommer mulighet for turorientering i området.

Skiløypene på 220 km, som kjøres av Øståsen Skiløyper er kjent for sin gode kvalitet og preparering. Traseene, som er brede, går i et variert og kupert terreng. De aller fleste løyper er kjørt med tanke på både klassisk og skøyting. 

Det er også snøproduksjonsanlegg på Lygna Skisenter, så der kan man tidlig gå på ski, hvis det ikke er natursnø i løypene ellers. Lygna Skisenter arrangerer større ski- og skiskytter arrangementer.

Det er også et flott rulleskianlegg i sommerhalvåret.  

Fortsetter nedenfor bildene
Lygnalia Hytteområde sett fra luften. Foto: BT Stokke AS.
I ryggen har man skogskledde åser når man oppholder seg i Lygnalia Hytteområde. Foto: BT Stokke AS.

Lygnalia Hytteområde sett fra luften. Foto: BT Stokke AS.
Mens Lygnalia Hytteområde i motsatt retning er preget av en storslått utsikt i retning nordvest, vest og sørvest. Foto: BT Stokke AS.

Lygnalia Hytteområde sett fra luften. Foto: BT Stokke AS.
Slik ser det ut ved Lygnalia Hytteområde når vinterdrakten er tatt av. Foto: Alexander Du Rietz​.

En rekke naturlige turmål
Området har flere fine turmål på vinteren, som Lushaughytta (5 km, helt ny skihytte), Høgkorsplassen (10 km) og Sagvollstallen (15 km). Ellers arrangerer Lygnalia sykkelrittet «Lygna Opp» fra Røykenvik til Lygna hver høst, 640 høydemeter stigning på 16 km, i samarbeid med Hadeland Cykleklubb.

Nyeste aktivitet er mosjonsløpet Lygnaløpet, som ble arrangert første gang høsten 2018.

På sommeren kan Lygnalia by på mange fine sykkelruter, fiskemuligheter, masse tyttebær, blåbær og multer, bading i Randsfjorden (10 min. unna med badestrender og flere restauranter) samt blåmerkede turstier på hele Gran Østås, for å nevne noe.

Det er 10 min. til Jaren stasjon, med 19 togavganger i døgnet til Oslo. Buss Hønefoss-Gjøvik stopper på Lygnasæter, 2,5 km fra Lygnalia felt A.

Nyeste turmål er Lushaugtårnet på toppen av Lushaugen, som med tårnet rager 827 m.o.h. Her er det utsikt til store deler av Østlandet, mot Jotunheimen, Rondane, Gaustatoppen mv.

Fortsetter nedenfor bildene
Flott terreng for langrennsløyper og skiløping ved Lygnalia Hytteområde. Foto: Privat.
Flott terreng for langrennsløyper og skiløping ved Lygnalia Hytteområde. På den ene siden har man snille løyper med mye myr og mykt skogslandskap, men Lygna er også kjent for å arrangere NM, Norgescup og andre store begivenheter for konkurranseløpere i mere utfordrende bakker og formasjoner. Foto: Privat.

Flott terreng for langrennsløyper og skiløping ved Lygnalia Hytteområde. Foto: Privat.
En ung skiløper ute i løypene ved Lygnalia Hytteområde. Foto: Privat.

Nydelig utsikt
Siden høsten 2014 er 154 tomter i felt A solgt, et felt bestående av 245 tomter. Lygnalia har også de fremtidige hyttefelteten B, C, D, E og F, og det spås å bli en stor hyttelandsby på sikt.

Tomtene er på ca ett mål og er såkalte høystandard tomter, der vann, avløp, strøm og fiber ligger klart i tomtegrensen. Feltet er ferdig opparbeidet og alle tomtene har kjørbar vei frem, med unntak av de siste 54 tomtene i salgstrinn 4, som er byggeklare senest høsten 2019 (forhåndssolgt 5 tomter i trinn 5).

Alle hyttene har utmerkede solforhold da feltet er sør-vestvendt. Panoramautsikt mot Gaustatoppen, Vassfaret, Norefjell og Randsfjorden.

Lygnalia har vokst raskt, da ca 120 hytter er under bygging eller allerede helt ferdigstilt.

Fortsetter nedenfor bildet
Lygnalia Hytteområde sett fra luften. Foto: BT Stokke AS.
Lygnalia Hytteområde sett fra luften. I horisonten kan man la blikket hvile mot den 1.883 meter høye Gaustatoppen og andre fjellområder. Foto: BT Stokke AS.

Fritt valg av hytteleverandør
Feltet er i sterk vekst, alle hyttene er bygget de to-tre siste årene, da første del av feltet var byggeklart høsten 2015.

Det er fritt valg av hytteleverandør i Lygnalia, og feltet har i dag hytter fra 14 ulike hytteprodusenter.

I hytteområdet er det satt opp en lavvo og to gapahuker til fri bruk for hyttefolk og turfolk, og anlagt bane for petanque/kubbespill ved lavvoen.

Området har akebakke som er i fullt bruk, der det neste sommer blir tilrettelagt for sykkelanlegg med «pump track».

Det tilbys visning hver dag etter avtale, les mer på www.lygnalia.no.

* Lygnalia hytteområde er profileringspartner av Langrenn.com.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • To nye utøvere får avslag: – Maktmisbruk 

    Torsdag kveld fikk Astrid Øyre Slind avslag på sin søknad om fritak fra landslaget. Fredag kveld har to nye løpere fått avslag.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Damene reddet Norge i verdenscupen i Locarno

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.04.2026
  • Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Bekrefter: Vraket fra landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Emil Iversen fortsetter: –⁠ Skal bli enda mer «syk i hodet»

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026