Maja Dahlqvist: – Jeg synes det er kjempebra at OL går i høyden

av Ingeborg Scheve • 14.12.2021
Maja Dahlqvist er tatt ut til OL i Beijing i februar.
Den svenske sprintstjernen er en «høydeplusser»

Den svenske sprintstjernen er en «høydeplusser»

– Jeg er en høydeplusser, sier Maja Dahlqvist til Langrenn. 

Med «høydeplusser» mener 27-åringen Falun-Borlänge SK at hun er en utøver som både akklimatiserer seg raskt til høyden, får trent godt i høyden og går gode konkurranser i høyden. Den egenskapen anser Maja Dahlqvist som en vesentlig konkurransefordel, og det akter hun å utnytte for alt det er verdt under OL til vinteren. 

Dahlqvist er en av en rekke unge svenske dameløpere som har hatt stor framgang de siste årene med et tosifret antall pallplasser på sprint og teamsprint i verdenscupen, samt VM-gull i teamsprint både i 2019 og 2021. Nå sikter hun mot sitt første OL, og synes det passer perfekt at konkurransene der skal kjøres på rundt 1800 meters høyde.

– Jeg synes det er kjempebra at OL går i høyden, og jeg gleder meg til å konkurrere der. Jeg har bare gode erfaringer fra trening og konkurranser i høyden, så det håper jeg å dra fordel av under OL, sier Dahlqvist til Langrenn.com.  

Dahlqvist ser imidlertid ikke ut til å slite med prestasjonene i lavlandet heller. Hun vant sprinten både under verdenscupåpningen i Ruka siste helga i november og på Lillehammer forrige helg. Kommende helg er hun også tatt ut til verdenscupen i Dresden. Der er det både sprint og team sprint på programmet.

Bevisst dårligere form
Selv om Dahlqvist har truffet med formtoppen til de to verdensmesterskapene hun har deltatt i så langt, har hun ofte følt at formen har vært litt for god litt for tidlig på året. 

Derfor har Dahlqvist i år bevisst ligget litt lavere på sommeren enn før, og passet på å ikke være i for god form på sommeren, slik at hun skal ha mer å trykke på med utover høsten og til sesongstart. Likevel ble Dahlqvist nummer to på sprinten og nummer åtte i jaktstarten under Blink-festivalen i august. 

Det mener hun lover godt med tanke på å heve nivået ytterligere utover høsten og videre inn i konkurransesesongen. 

– At jeg gjorde det bra i Blink-festivalen allerede i august viste at jeg holdt et bra nivå selv om jeg var stinn av trening på det tidspunktet. Det var gøy å bryte opp treningsperioden med litt adrenalin også i sommerperioden, men jeg kjente da at jeg skulle ha mer å trykke på med framover, sier Dahlqvist til Langrenn.com.

Starter på høyere nivå i år
Hva har du gjort annerledes i år enn tidligere sesonger? 
– Jeg starter på et høyere nivå i år enn jeg har hatt før, og det betyr at jeg kan prioritere treningen min litt annerledes inn mot sesongen, sier Dahlqvist, og forklarer: 

– Når jeg ikke behøver å bruke like mye tid på generell grunntrening og utholdenhet, har jeg kunnet jobbe mer med detaljer og har kunnet periodisere på en annen måte enn før. Jeg har da hatt perioder der jeg har fokusert spesielt på eksplosivitet og spenst, perioder med fart, teknikk og taktikk, og perioder mer og hardere styrketrening. Det ser ut til å gi gode resultater så langt. 

Hvorfor har Sverige lykkes så bra med sprint? 
– Jeg tror en viktig grunn til det er at vi er mange på laget som er gode. Vi har utrolig høyt nivå og sterk konkurranse innad på alle treninger. Det gjør at vi pusher hverandre og tester hverandre hele tiden, og tvinges til å være smarte i alle valg også på trening, sier Dahlqvist. 

Med så mange gode konkurrenter innad i laget, blir det selvsagt rift om sprintplassene i den svenske OL-troppen. 

– Det blir tøft å komme med til OL, men OL er absolutt det overordnede målet i år. Skal jeg ha sjansen til å ta OL-medalje må jeg først komme med i troppen, sier hun. 

Med tre verdenscupseiere på rad på de tre første rundene denne sesongen, antar Langrenn.com at Dahlqvist har lagt inn en god søknad. 

Dahlqvist er forøvrig ikke den eneste i sin klubb som har ambisjoner om OL-gull i sprint. Det har også Oskar Svensson, Didrik Tønseths nye kollega i langløpslaget Team Engcon. Svensson kom som ei kule i verdenscupen i vinter. Han gikk sin første verdenscup for sesongen i Davos denne helga. 

PS – Tønseth trøkket forøvrig til med en suveren seier både på fredagens 15-kilometer klassisk og søndagens 15-kilometer fristil i Skandinavisk Cup på Beitostølen, og har på ingen måte gitt opp sine OL-drømmer. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Magnus Øyaas Håbrekke of Norway competes in the men’s 10 km free technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 24, 2024 in Beitostølen.
    1

    Legger opp: Har ikke råd til å satse lenger

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Bli bedre i enkeltdans – farts- og kraftteknikken i skøyting

    Enkeltdans er ideelt i lett terreng, eller når du vil dra på med ekstra kraft. Lær hvordan du skaper mest mulig fart med riktig timing og trøkk i stavene.
    av Langrenn.com
    16.05.2025
  • Ny stjernesignering for laget til Myhlback

    av Langrenn.com
    16.05.2025
  • Stafett-helten fra VM 2017 satser på egen hånd

    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.05.2025
  • Vraket fra Team Aker Dæhlie etter ett år, nå går han til svensk topplag

    av Langrenn.com
    16.05.2025
  • Vraker ni løpere fra landslaget

    av Ingeborg Scheve
    15.05.2025