Bekreftet: Nå skal Valnes gå VM!

av Ingeborg Scheve • 03.03.2025
Erik Valnes of the Norwegian national cross country team during a training session on day 1 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on February 26, 2025 in Trondheim. Foto: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
OPPDATERT: 28-åringen mistet sprinten i VM på torsdag, og gikk heller ikke skiathlon på lørdag. Men nå er Erik Valnes klar for VM-debuten i Trondheim. Dette er Norges tropp til 10-kilometeren i Granåsen på tirsdag.

OPPDATERT: 28-åringen mistet sprinten i VM på torsdag, og gikk heller ikke skiathlon på lørdag. Men nå er Erik Valnes klar for VM-debuten i Trondheim. Dette er Norges tropp til 10-kilometeren i Granåsen på tirsdag.

Norges stiller med fem mann til 10-kilometeren i Granåsen på tirsdag, som er andre distanseøvelse under VM i Trondheim. En av dem er Erik Valnes. 

For 28-åringen var det egentlig sprinten på torsdag som skulle vært hans første øvelse i VM på hjemmebane. Men dagen før rennet fikk Valnes akutte ryggproblemer, og mistet konkurransen der han var en av de aller største medaljekandidatene. 

Les mer: Valnes mister VM-sprinten

Nå har Valnes imidlertid fått kontroll på ryggen, og er en av fem mann som er tatt ut til 10 kilometer klassisk med individuell start i Granåsen på tirsdag ettermiddag. 

Måtte testes først

Valnes deltakelse på 10-kilometeren var imidlertid ikke hugget i stein. 

Da landslagstrener Eirik Myhr Nossum presenterte troppen mandag morgen, var han klar på at Valnes først måtte kjøre en skikkelig hardøkt. Det skal han gjøre i dag. Siden ryggproblemene dukket opp på onsdag har 28-åringen så langt bare trent rolig. 

– Du vinner ikke en 10-kilometer med å kjøre rolig. Det er første gang han prøver ordentlig i dag, sier Nossum.

Dersom Valnes likevel ikke skal gå, eller det kommer andre forfall, er det Pål Golberg som får plassen.  

Norge har tatt ut følgende løpere til 10 kilometer klassisk i VM i Trondheim
Menn

Simen Hegstad Krüger, tittelforsvarere fra VM 2023
Harald Østberg Amundsen
Johannes Høsflot Klæbo 
Martin Løwstrøm Nyenget
Erik Valnes

Se også: 
Disse skal utfordre Norge i Trondheim

Program VM i Trondheim 

Tirsdagens 10 kilometer klassisk med individuell start er den tredje langrennsøvelsen under VM i Trondheim. 

Både kvinner og menn går 10 kilometer klassisk med individuell start på tirsdag 4. mars. Gutta går først. De starter klokka 13:00, mens damene starter klokka 15:30. Konkurransene sendes på NRK TV. 

VM i Trondheim arrangeres fra 26. februar til 9. mars

Alt om VM i Trondheim: Komplett program, sendetider, laguttak og detaljer

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Program, TV-tider og detaljer for søndag: City Biathlon i Dresden i Tyskland, Toppidrettsveka avslutter med jaktstart i Trondheim.
    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Brødre-oppvisning i Aure: – Petter og Even er advart

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • Skrellseier i Aure: – Jeg skjønner ikke noen ting!

    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Klæbo trekker seg, reiser hjem tvert

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • – For et talent!

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026