Nå spiser han kirsebær med de største sykkelgutta

av Kjell-Erik Kristiansen • 26.08.2024
Juniorverdensmester på ski i vinter. Nå er han plutselig et navn som spiser kirsebær med de største gutta i proffsyklingen. World Tour-debuten i Tyskland rundt var helt enkelt imponerende av den norske 19-åringen fra Lier.

Jørgen Nordhagen vant klatretrøya og ble nummer 7 sammenlagt i kamp med noen av verdens beste syklister i World Tour-rittet Tyskland rundt.
Han høstet lovord fra mange hold etter rittet der han var bestemann fra topplaget Team Visma-Lease a Bike. Jørgen klatret skikkelig med sin 8.plass på den siste av de fire etappene. På den 183 km lange etappen mellom Annwiler am Trifels og Saarbrücken avanserte han 8 plasser i totalen.
Og med 15 poeng var han klar vinner av klatretrøya foran Dawit Yemane fra Bike Aid som hadde 10 poeng.

Vant Birken på sykkel som 17-åring.

Det var et bra ritt for Norge med Tobias Halland Johannessen fra Uno-X Mobility på 3.plass sammenlagt. Han ble passert av nederlenderen Danny Van Poppel fra Red Bull-BORA-hansgrohe på siste etappe, men Drøbak-syklisten er tilbake i riktig toppform etter sommerens Tour de France.
Den tidligere verdensmesteren Mads Pedersen fra Danmark og Lidl-Trek vant Tyskland rundt med 22 sekunder. Jørgen Nordhagen var bare 17 sekunder fra pallen og 40 sekunder fra seieren.

Tok etappeseier i Alsace rundt i år.

19-åringen fra Lier ble verdensmester for junior i Planica i vinter, og mange ble overrasket da han fortalte at han slutter med langrenn for å satse på sykling. Nå er supertalentet allerede etablert blant de store superstjernene selv om han egentlig er for ung for å være med på dette nivået.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • – Jeg har bare én fart nå!

    Han er verdensmester i både langrenn og skiskyting, har OL- sølv i premiesamlingen, og var topp-3 i Birkebeinertrippelen i fjor på første forsøk. Lørdag gikk Lars Berger inn til en solid start på årets konkurranse.
    av Ingeborg Scheve
    17.03.2025
  • Voksen stafett-debut for Isak Frey i Pokljuka

    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.03.2025
  • Akershus mot Nord-Trøndelag på oppløpssiden

    av Adrian Orellana Hellerud
    16.03.2025
  • Privatsatsende skiskytter kupper 10-kilometeren i Holmenkollen

    av Ingeborg Scheve
    16.03.2025
  • Johaug: – Det irriterer meg fortsatt veldig

    av Ingeborg Scheve
    16.03.2025