Norge tar sin fjerde strake seier i sprintstafetten

av Kjell-Erik Kristiansen • 05.03.2025
Med Johannes Høsflot Klæbo som ankermann er Norge megafavoritter til å vinne dagens sprintstafett. Det norske laget har også en fordel av at det er klassisk stil, da de fleste mellom-europeiske landene er best i skøyting. Erik Valnes blir makker til Klæbo, dermed stiller Norge med de to beste fra gårdsdagens 10 km klassisk.
Med Johannes Høsflot Klæbo som ankermann er Norge megafavoritter til å vinne dagens sprintstafett. Det norske laget har også en fordel av at det er klassisk stil, da de fleste mellom-europeiske landene er best i skøyting. Erik Valnes blir makker til Klæbo, dermed stiller Norge med de to beste fra gårdsdagens 10 km klassisk.

ONSDAG 5.MARS

11:29                                  Sprintstafett klassisk                                Kvalifisering

14:30                                  Sprintstafett klassisk                                Finale

OM DAGENS KONKURRANSE

Sprintstafetten er en ganske ny distanse i ski-VM. Den kom med på programmet i Oberstdorf 2005 da Norge vant den første. Vi har seks gull i denne øvelsen, og med Klæbo som ankermann er vi selvfølgelig storfavoritter til å ta et fjerde strake gull.

Konkurranseformatet har blitt forandret i år. Tidligere kjørte man semifinaler som ofte var kjedelige. Men nå går man individuelt i kvalifiseringen. De to tidene til lagets medlemmer legges sammen. De 15 beste totaltidene går til finalen.

I finalen er det fellesstart for den første løperen på lagene. Etter en runde veksler de til andre løper. Totalt skal de gå tre ganger hver.

Du behøver både utholdenhet og fart i denne øvelsen. Det er tøft med pausene der du ofte ser løperne sitte på en ergometersykkel for å holde kroppen igang. Og det er tøft å gjøre tre sprinter etter hverandre i finalen.

NORGE vant begge sprintstafettene i den første utgaven i Oberstdorf 2005. Fr v: Tore Ruud Hofstad, Marit Bjørgen, Hilde G. Pedersen og Tor Arne Hetland. Foto: SARI KRISTIANSEN/kekstock.com

TIDLIGERE VM-VINNERE I SPRINTSTAFETT

2005              Norge, (Tore Ruud Hofstad, Tor Arne Hetland)

2007              Italia, (Renato Pasini, Cristian Zorzi)

2009              Norge, (Ola Vigen Hattestad, Johan Kjølstad)

2011              Canada, (Devon Kershaw, Alex Harvey)

2013              Russland, (Alexei Petukhov, Nikita Kriukov)

2015              Norge, (Finn Hågen Krogh, Petter Northug jr)

2017              Russland, (Nikita Kriukov, Sergei Ustiugov)

2019              Norge, (Emil Iversen, Johannes Høsflot Klæbo)

2021              Norge, (Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo)

2023              Norge, (Pål Golberg, Johannes Høsflot Klæbo)

FRANKRIKE jublet etter sprintstafetten i Planica 2023. Her med Richard Jouve og Renaud Jay. Nå går Jouve med Jules Chappaz. Foto: BILDBYRÅN

FAVORITTER

  1. NORGE

En av mesterskapets største favoritter her. Med klassisk stil blir Norge enda større favoritter. Det har vært en tøff kamp om å bli Klæbos makker, men til slutt falt man ned på Erik Valnes. Han kom brutalt tilbake etter ryggplagene og tok sølv på 10 km klassisk. Bare et uhell kan ta fra Norge gullet.

2. FRANKRIKE

Kunne kanskje ha truet Norge i skøyting, men i klassisk blir det mye tøffere for Frankrike. En medalje er innenfor rekkevidde, og franskmennene er et lag å se opp for.

3. SVERIGE

Et av lagene som er like bra i klassisk og fristil. Edvin Anger har ikke sitt ønskeføre i Granåsen, men han var nær medalje på 10 km. Det imponerte. Det gjorde derimot ikke Calle Halfvarsson som blir makker. Mye henger på veteranen Calle om det skal bli medalje.

Erik Valnes Kussamo 2023-24 Foto: Rolf Zetterberg/ Kekstock
ERIK VALNES blir igjen partner til Johannes Høsflot Klæbo. Foto: ROLF ZETTERBERG/kekstock.com

UTFORDRERE

ITALIA

Federico Pellegrino har vist stor form i Trondheim. Dessverre er hans normale partner Francesco De Fabiani en skygge av sin beste utgave. Nå blir Davide Graz makker til Pellegrino. De vant i 2007, men det blir neppe gull denne gangen.

FINLAND

Kan kanskje løfte seg etter Lauri Vuorinens bronse på den individuelle sprinten. En Iivo Niskanen i toppform hade løftet laget, men nå blir det rutinerte Ristomatti Hakola som går første etappe. Finnene traff bra med skiene på det vanskelige føret igår. Kan kanskje kjempe om medalje.

USA

Har nok raske og sterke løpere til å få opp et sterkt lag. Men amerikanerne er litt som franskmennene og italienerne: Best i skøyting. Dessuten har de hatt en katastrofal start på VM. Ikke mye som stemmer der om dagen.

SVEITS

Valerio Grond og Janus Riebli er begge veldig raske og kan også gå klassisk. Hele det sveitsiske laget er bedre enn forventet i årets VM. Kanskje en overraskende medaljekandidat.

STARTLISTE Du kan finne dagens startlist her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Therese Johaug of Norway after women’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Johaug med ny beskjed om framtida

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Turtelduene følger hverandre inn på landslaget

    I fjor var de begge på rekruttlandslaget. I år følger de to kjærestene hverandre inn på elitelandslaget.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Vårløping for langrennsløpere: Gull verdt – hvis du gjør det riktig

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Nye bevis i Besseberg-saken: To russiske uttalelser

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Hjelp oss å bli bedre – bli med i trekningen av startplasser til Marcialonga!

    av Langrenn.com
    24.04.2025
  • Utfordrer Klæbo i Bysprinten: – Jeg vil ta skalpen hans

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025