Norsk fiasko på stafetten: – Jeg trenger å si unnskyld til hele Norge

av Hedda Westby • 21.01.2024
Norge ble knust på stafetten, og var over tre minutter bak i mål. Det er atten år siden Norge gjorde det så dårlig.

Norge ble knust på stafetten, og var over tre minutter bak i mål. Det er atten år siden Norge gjorde det så dårlig.

Søndag er siste dag av verdenscuprunden i Oberhof for langrennsløperne, og det var duket for stafetter. Dette er den andre, og siste, stafetten for sesongen. Kvinnene var først ut og stilte med dette laget: 

1. Kristin Austgulen Fosnæs
2. Mathilde Myhrvold
3. Margrethe Bergane
4. Tiril Udnes Weng 

Heidi Weng meldte forfall grunnet sykdom i morgentimene. Hun skulle egentlig gått andre etappe, men ble erstattet av Mathilde Myhrvold. Norge skulle i utgangspunktet stille med to lag til stafetten, men grunnet Wengs forfall var åtte løpere blitt til syv. Da måtte Norge vrake Norge II. Hedda Østberg Amundsen, Ane Appelkvist Stenseth og Maria Hartz Melling, som utgjorde resten av Norge II, fikk dermed ikke stille til start søndag. 

Svenskene var overlegne, og viste total dominans i løypa. For første gang i historien ble Norge slått av to svenske lag på stafett. Femteplass er den svakeste prestasjonen av Norge siden 2006.

Topp 3, stafett kvinner (4×7,5 km)
1. Sverige I, 1:21:55,3
2. Tyskland I, +17,5
3. Finland, +2:11,3

5. Norge, +3:40,4
Komplette resultater

Dette skjedde:
På første runde av stafetten var feltet samlet, men etter hvert datt det noen nasjoner av. Teten bestod da av fire nasjoner og seks lag: Sverige (I og II), Finland, Norge og Tyskland (I og II). Etter fire kilometer fikk Finland og begge de svenske lagene en luke ned til de tyske lagene og Norge. En halv kilometer senere gikk Tyskland II fra Norge og Tyskland I. Ved passeringspunkt 5,6 kilometer var Fosnæs hele 33 sekunder bak tetgruppa. Linn Svahn, for Sverige I, vekslet først og hadde da en luke på elleve sekunder ned til det andre svenske laget og Finland. Norge vekslet over minuttet bak. 

– Det ble langt unna gøy. Jeg slet med å finne roen, og da slet jeg med å få feste. Det er kjedelig å føle at du ødelegger for laget, sa Kristin Fosnæs til NRK etter sin etappe. 

– Jeg føler jeg trenger å si unnskyld til hele Norge som har sett på. Jeg følte meg som et hamster i et hjul som står på stedet. Jeg sliter med å gå bra på ski, sa hun til Viaplay.  

Etter kun 800 meter i løypa, var ett minutt blitt til halvannet minutt for Norge. Ved 12-kilometer var Sverige I, med Frida Karlsson i spissen, overlegne. De var 34 sekunder foran Tyskland, og to minutter og fjorten sekunder foran Mathilde Myhrvold. Norge og Italia kjempet da om femteplass. Sveriges førstelag vekslet til tredje etappe minuttet foran Tyskland I. Norge vekslet som nummer seks, over tre minutter bak. 

– Det kjentes bra og jeg fikk et fint utgangspunkt av Linn. Det er kult å gå når det klaffer sånn som det her, sa Karlsson etter sin monsteretappe. 

– Det var jo hardt å gå i dag, synes jeg. Jeg fikk en rygg på italieneren en stund, men det ble litt for seigt for meg etter hvert. Jeg ga alt og prøvde å jobbe på alle sekundene, sa Myhrvold til Viaplay etter sin etappe. 

På tredje etappe tok Tyskland I igjen sekunder på Sveriges førstelag, mens den norske ungjenta Margrethe Bergane holdt noenlunde samme avstand til svenskene. Ved 20-kilometers passering var Bergane kun åtte sekunder bak Italia, og Norge fikk mulighet til å kjempe om femteplass igjen. Ved veksling var Bergane før Italia, og hun vekslet som nummer fem. Dette tre minutter og ti sekunder bak Sverige, men fire sekunder foran Italia. Bergane tapte kun tre sekunder til svenskene på sin etappe. 

Tyskland I, med Victoria Carl som ankerkvinne, tok igjen nesten halvparten av forspranget til Sverige I i løpet av de to første rundene av siste etappe. 600 meter før mål var Carl atten sekunder bak. Da gikk det mot svensk seier på stafetten. Norge berget femteplassen, men var tre minutter og førti sekunder bak seirende Sverige I.

FAKTA: Verdenscup langrenn Oberhof
Hvem:
 Uttatte eliteløpere. Norge stiller med 15 løpere: Dette er Norges tropp
Hva: Verdenscup langrenn
Hvor: Oberhof, Tyskland
Når: 19. til 21. januar, 2024
Aktuelt: Slik er stillingen i verdenscupen sammenlagt etter Tour de Ski
Program
Fredag 19. januar
12:50: sprint klassisk, prolog, kvinner og menn
15:20: sprint klassisk, heat og finaler, kvinner og menn
Startlister, detaljer og resultater

Lørdag 20. januar
10:25: 20km klassisk fellesstart, menn 
13:30: 20km klassisk fellesstart, kvinner
Startlister, detaljer og resultater

Søndag 21. januar
10:50: 4×7.5km stafett, kvinner 
13:10: 4×7.5km stafett, menn
Startlister, detaljer og resultater

Oberhof er vertskap for verdenscupen i langrenn for første gang siden 2003, det året da stadion sto ferdig. Siden har anlegget hatt verdenscupen i skiskyting en rekke ganger, men det er altså over 20 år siden sist det var verdenscup i langrenn. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Alexander Bolshunov har fått gull igjen

    Han får ingen internasjonale medaljer nå for tiden. Men den russiske stjernen har likevel fått gull. Denne uka fikk nemlig Alexander Bolshunov og kona Anna parets andre barn.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.07.2026
  • Enda en norsk trenerprofil headhuntet til utlandet

    av Langrenn.com
    23.07.2026
  • Sjokkutspillet mot Norge: – Bør kastes ut av verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • 400-metersintervaller – forbedre hurtigheten

    av Maja Eriksson
    23.07.2026
  • – Mosjonister kan øke O2-opptaket med 10 til 15 prosent på tre økter i uka

    av Ingeborg Scheve
    23.07.2026