OL- og VM-stjerne imponerer på ny arena

av Ingeborg Scheve • 20.06.2024
Den finske OL-og VM-stjerna Krista Pärmäkoski imponerte med en solid førsteetappe i helgas prestisjetunge internasjonale orienteringsstevne.

Krista Pärmäkoski har fem OL-medaljer og sju VM-medaljer i langrenn. Og i helga viste 33-åringen at hun også duger med kart og kompass. 

Pärmäkoski løp første etappe for sitt lag, og vekslet som nummer 80 i et felt med over 1500 damelag. Det til tross for at Pärmäkoskis klubb Kyrös-Rasti hadde startnummer 337, som ikke var noen fordel i konkurransen. Etter

Til slutt var det imidlertid det svenske elitelaget Stora Tuna OK som vant. De hadde blant annet tidligere norgesmester Marie Olaussen på andre etappe. Hun leverte bestetid på etappen og vekslet som nummer to til verdensmester i skiorientering Magdalena Olsson, før Tove Alexandersson løp laget inn til seier totalt. 

Laget fra NTNUI ble beste norske lag på sjetteplass. 

Stevnet er Finlands største, med over 50 000 involverte. 

Fullstendige resultater HER

Ny karriere?
Da Finland presenterte sitt landslag for kommende vinter, var det uten Krista Pärmäkoski på kvinnenes elitelandslag. 

Den finske veteranen hadde egentlig tenkt å legge opp etter OL-sesongen 2022, men fortalte både da og i fjor at hun fortsatt er motivert og fortsatt jager et individuelt mesterskapsgull – ikke minst fordi erkerivalen Therese Johaug la opp etter OL 2022. 

Men om 33-åringen drøyer en avgjørelse om egen langrennskarriere til Johaug kunngjør om hun går for comeback til VM på hjemmebane kommende sesong, vites ikke. 

Krista Pärmäkoski leverte imidlertid en svært sterk avslutning på verdenscupsesongen, med blant annet seier på hjemmebane i Lahti under nest siste runde av verdenscupen. Der vant hun 20 kilometer klassisk med individuell start, hennes første verdenscupseier på nesten seks år: Sist Pärmäkoski vant et verdenscuprenn var i Falun, 17. mars 2018.

Se også: Finsk hjemmeseier i Lahti, Heidi Weng beste norske

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Heidi Weng tar sesongens andre seier, i utklassingsstil

    Heidi Weng droppet verdenscupfinalen i Lahti til fordel for finalen i Skandinavisk Cup på Gålå, går rett til topps, og gjør det i utklassingsstil.
    av Ingeborg Scheve
    22.03.2025
  • Program, startlister og resultater lørdag

    av Langrenn.com
    22.03.2025
  • Northug og Klæbo går teamsprinten

    av Langrenn.com
    22.03.2025
  • VM-kongen suveren igjen – men dramatikken var bak

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.03.2025
  • Tysk sensasjon spurtet ned Kristine Stavaas Skistad

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.03.2025