OL-stjerna fortsetter – fire unge talenter og ny trener inn på Team Oslofjord
OL-stjernen fra IL Runar fortsetter på Team Oslofjord, men både treneren og nesten hele herrelaget er byttet ut: Tar inn fire unge talenter.
Styringsgruppen for regionlaget Team Oslofjord har tatt ut ti utøvere for 2026-2027-sesongen. Totalt er det fire menn og seks kvinner på regionlaget for kommende sesong.
Se hele laguttaket lenger ned i saken
Fire av løperne er nye på laget i år, det samme er treneren. Da Ånund Lid Byggland fikk jobben som trener for elitelandslaget midt i mai, måtte styringsgruppa for regionlaget Team Oslofjord plutselig på trenerjakt. Men nå er både trener og utøvere for kommende sesong på plass.
– Laguttaket har tatt litt ekstra tid ettersom Ånund ble trener for elitelaget, sier styringsgruppeleder Kjetil Olsen i forbindelse med uttaket.
– Styringsgruppa er stolt av nok en gang å kunne ansette trener fra egen region, og det blir spennende å se hvordan han setter sitt preg på laget og utøvernes utvikling, sier Olsen.
Trigget av utøvergruppa
Det er Nikolai Myrvang Olsen som overtar treneransvaret for laget. 30-åringen har erfaring med å administrere lag i Team OBOS, WANG og Heming. Han har utdannelse fra Norges idrettshøgskole, og gjennom utdanning har forskningsbasert kunnskapsformidling vært i fokus.
– Jeg ser veldig frem til å få denne muligheten. I søknadsprosessen til stillingen ble jeg trigget av utøvergruppa. Det er en fin gjeng som kan få til mye utvikling inn mot vinteren, sier Myrvang Olsen.
OL-stjerna fortsetter på laget
Av de ti løperne på laget, er seks med videre fra i fjor. Blant dem er sprintstjernen Ingrid Bergene Aabrekk. 23-åringen fra IL Runar gikk seg inn i verdenscuptroppen etter Norgescupåpningen på Gålå, og videre derifra til Tour de Ski og OL.
De fire nye Nora Christine Hansen fra Asker SK og Lea Stabekk Wenaas fra Røa IL på damesida, samt Lars Opstad Vike fra IL Runar og Magnus Sedeniussen fra LYN ski på herresida.
Sju løpere ut
Fra fjorårets tropp er Milla Groseberghaugen Andreassen ute etter at hun fikk plass på elitelandslaget.
På herresida er det seks mann som er ute: Matz William Jenssen, David Thorvik, Edvard Sandvik, Aleksander Elde Holmboe, Nikolai Elde Holmboe og Simen Myhre.
Dette er regionlaget Oslofjord 2026-27
Kvinner
Ingrid Bergene Aabrekk (IL Runar)
Nora Elisabeth Falster (IL Heming)
Tuva Brusveen Jensen (Lyn Ski)
Nora Sødal Raastad (Lyn Ski)
Nora Christine Hansen (Asker Skiklubb)
Lea Stabekk Wenaas (Røa IL)
Menn
Amund August Korsæth (Trøsken IL)
Sander Haukvik Jensen (Årvoll IL)
Lars Opstad Vike (IL Runar)
Magnus Sedeniussen (Lyn Ski)










