Oppgitt og forbannet: Anmelder Ski-VM-styret for tyveri

av Ingeborg Scheve • 15.10.2025
250308 William Poromaa of Sweden and Harald Østberg Amundsen of Norway after the men's free technique 50 km mass start during day 11 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 8, 2025 in Trondheim.
– Nok er nok: Etter milliontap og lovbrudd tar Foreningen Skigrasrota grep. Nå anmelder de hele styret i Ski-VM for tyveri og underslag.

– Nok er nok: Etter milliontap og lovbrudd tar Foreningen Skigrasrota grep. Nå anmelder de hele styret i Ski-VM for tyveri og underslag.

Foreningen Skigrasrota er oppgitt og forbannet over at Finanstilsynet valgte å ikke anmelde Ski-VM etter gigantsmellen. Nå tar de ansvar og anmelder hele styret i Ski-VM for tyveri og underslag.

Den 10. oktober anmeldte Foreningen Skigrasrota følgende styremedlemmer i Ski-VM Trondheim 2025 AS for brudd på straffelovens bestemmelser om tyveri/underslag, jfr. §§ 321 – 325.

  • Styreleder Åsne Havnelid 
  • Nestleder Kjell Bjarne Helland 
  • Styremedlemmene Siri Darell, Tove Elin Nedreberg, Knut Eirik Dybdal, Gunhild Dugstad og tidligere verdensmester i langrenn Eldar Rønning 
Brøt loven, men får knapt konsekvenser

Finanstilsynet har gransket arrangøren av Ski-VM og konkludert med at praksisen deres var ulovlig. Likevel får saken knapt konsekvenser for VM-selskapet, selv om slike lovbrudd kan politianmeldes. 

I sitt vedtak 28. august slo Finanstilsynet fast at Ski-VM handlet i strid med lovverket. 

Under mesterskapet måtte bedrifter på stadionområdet bruke betalingsterminaler fra Corego, som sendte inntektene til kontoen til «Ski-VM Trondheim 2025 AS». Flere bedrifter fikk aldri pengene sine og tapte store summer. 

Finanstilsynet fastslo at ordningen var ulovlig, men velger likevel å ikke politianmelde saken.

Les mer:
Finanstilsynet: Ski-VM brøt loven – Får knapt konsekvenser

Kort tid etter at Finanstilsynet kom med sin konklusjon om at Ski-VM brøt loven, men likevel ikke anmeldte dem, valgte styret i Ski-VM å gå av – til tross for at eierne ba dem sluttføre. Men styret mente de har gjort sin jobb, og at andre får ta seg av innspurten. 

Oppgitt og forbannet 

Foreningen Skigrasrota er oppgitt og forbannet, og tar skjeen i egen hånd med anmeldelse. 

– Vi vektlegger at Finanstilsynet er tydelig i sitt vedtak: Hadde Ski-VM fulgt loven, ville ikke tap ha skjedd. Da ville omsetningen til lokalmatleverandørene og andre selgere under Ski VM, ha gått rett inn på konto til de respektive bedriftene, fremfor å bli brukt som driftskreditt av Ski VM AS, sier Audun Høisæther i Foreningen Skigrasrota til Langrenn.com.

Har dere fått noe svar på anmeldelsen/hvor står denne prosessen og hva er den videre gangen der? 

– Ja, vi har fått bekreftet anmeldelsen. Der jobbes det med vurdering om det skal igangsettes etterforskning, sier Høisæther. 

– I den anledning har vi etterspurt opplysninger fra avviklingsstyrets leder, skistyremedlem Sveinung Karlsen, om hvor mye leverandører som er omfattet av den ulovlige betalingsløsningen har tapt. Det vil styrke anmeldelsen. Men avviklingsstyret har så langt ikke svart på vår henvendelse.

Høisæther fortsetter:

– Kreditorlisten med krav og godkjent krav, har vært holdt hemmelig for kreditorene, trolig fordi akkordstyret mellom annet fryktet at lokalmatleverandørene ville alliere seg og fronte med egen advokat, sier han. 

Høisæther trekker fram at på direkte spørsmål fra en lokalmatleverandør i kreditormøte 18. juni, var advokat Marius Gisvold tydelig på at han ikke ønsket en slik utvikling. 

– Det ville vanskeliggjøre akkordarbeidet. Marius Gisvold ville forhandle en til en, uten at leverandøren så hele bildet, sier Høisæther.

Gisvold kom inn som advokat for Ski-VM etter at det ble kjent at Ski-VM seilte mot dundrende underskudd.

Se også: Her er alle inkassokravene mot Ski-VM

Hva forventer dere å oppnå med anmeldelsen? 

– Vi snakker om store tap, kombinert med manglende styring, kontroll og ulovlig betalingsløsning. Styreleder har i tillegg beklaget, og reservasjonsløst sagt at hun egentlig ikke hadde tid til å prioritere Ski-VM opp i alt annet. Hun har flere store styreverv. NSF tenkte åpenbart fest og moro, mens dette var et prosjekt over fire-fem år, som endte med et arrangement på 14 dager. Det viktigste manglet: prosjektkompetansen, sier Høisæther til Langrenn.com.

Se også: – Det blir deilig å finne ut når ski-VM fant ut at dette gikk galt

Astronomiske summer

Etter de tallene som har kommet fram, mener organisasjonen at de endelige tallene som Ski-VM la fram tidligere i høst, er for lave. 

– Det budsjetterte overskuddet på 20 millioner kroner, ble kort etter VM til et reelt tap i størrelsesorden 100 millioner kroner. Først nektet Ski-VM å godta krav på cirka 40 millioner kroner. Deretter etterga leverandørene, basert på godkjente krav på 98 millioner kroner, mellom 40 til 45 prosent av sine krav, det vil si om lag 40 millioner kroner. Endelig får vi vite at underskuddet ble på cirka 37 millioner kroner. Vi snakker da om 117 millioner kroner, sier Høisæther. 

– Selv ved å trekke ut avviste krav på 40 millioner kroner, er det reelle tapet på 77 millioner kroner. Budsjettavviket blir på 97 millioner kroner. Vanvittige tall.

Se også: 
Åpnet gransking: VM-ledelsen må ha kjent til underskuddet

Forbannet over ansvarsfraskrivelse

Høisæther peker på ukultur i hele skiidretten. 

– Vi har vært oppgitt lenge over at det ikke er mulig å plassere ansvar innen skiidretten. Det er også mye av årsaken til at det går galt. Kulturen i toppen av skiidretten preges derfor av «immunitet», og problemene tas i ettertid, under krav om taushet og lojalitet, sier Høisæther.

Han mener alt drukner i bortforklaringer, ikke minst fra øverste hold. 

– Vi får hele tiden høre «Vi må glemme av hensyn til sporten og utøverne, og se fremover.» Dette har lederskapet stort sett kommet unna med. Skipresident Tove Moe Dyrhaug har hatt stor påvirkning på Ski-VM. Hun har ansatt Åge Skinstad som daglig leder. Åge er for øvrig en fantastisk markedsmann, men ingen prosjektmann. Hun fikk også inn Åsne Havnelid som styreleder, samtidig som at hun hentet en kjenning fra RBK som økonomiansvarlig osv. Hun hadde også ukentlige møter med lederskapet i Ski-VM, uten at det ble avdekket åpenbare mangler og kostnader, sier Høisæther. 

– Skigrasrota sa allerede i fjor sommer og høst at arrangementet ville gå med underskudd. Skipresidenten vet ingen ting. Derfor ønsker vi at ansvar skal plasseres. Styreverv innen idretten generelt, og spesielt ved store prestisjearrangementer, er ikke en honorær oppgave. Ansvar følger med. Deretter ønsker vi at leverandører som er utsatt for direkte ulovlig betalingsløsning, pålagt av Ski-VM, skal få oppreisning.

Les mer:
Mer kaos i Ski-VM: Styret går av – mot eiernes vilje

Hva tenker dere om at Finanstilsynet velger å la være å anmelde når de er klare på at det er lovbrudd? 

– Vi er svært lite fornøyde med at Finanstilsynet ikke gikk til politianmeldelse, siden de klart konkluderte med at Ski-VM hadde operert ulovlig, og påført lokalmatleverandørene direkte tap. I praksis var lokalmatleverandørene med og sponset akkorden de selv ble tvunget inn i, sier Høisæther til Langrenn.com. 

– Det store problemet i bakkant av alt dette, er at frivilligheten reagerer sterkt. Det i en tid hvor frivilligheten generelt forvitrer. Det er derfor viktig å gjenvinne tillit til lederskapet i skiidretten snarest. Det får en ved å opptre i henhold til verdigrunnlaget, med åpenhet og ærlighet. Egenskaper som etter vår mening er fraværende per dato, sier han, og avslutter. 

– I skiidretten skjer det motsatte. NSF vedtok i mai at eierrollen skulle granskes, hver sten skulle snus, og en skulle være totalt åpen og ærlig, samtidig som at en orienterte kulturminister Jaffery Lubna om dette skriftlig den 30.mai.20. Allerede i slutten av august valgte skistyret imidlertid å se bort fra dette. Det blir ingen gransking av eierrollen fra NSFs side. Ble vi overrasket? Nei. Derfor er det viktig å ansvarliggjøre lederskapet der det er mulig. Denne gangen var det styret i Ski-VM Trondheim 2025 AS.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) and Federico Pellegrino (ITA). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
    1

    Ski-VM 2025: Program, resultater og sendetider

    by Ingeborg Scheve
    09.05.2024
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Flora Dolci (FRA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass women, Trondheim (NOR). Foto:
    1

    Stygt skadet i paragliding ulykke – mister OL

    by Ingeborg Scheve
    14.10.2025

FlerE artikler

  • Topp 10 raskeste skiskyttere i verden – tidligere langrennsløper i egen liga

    Den tidligere sprintstjernen gjør konkurrentene til statister i løypa. To norske er inne på lista, men langt bak.
    av Ingeborg Scheve
    16.10.2025
  • Raser mot Norge: – De samme folka som ikke ga fredsprisen til Trump!

    av Ingeborg Scheve
    16.10.2025
  • OL-favoritt slipper sjokknyhet bare dager før sesongstart

    av Ingeborg Scheve
    16.10.2025
  • Ski Team Göhlins – oppover listene med ungdommelig pågangsmot

    av langrenn.com
    16.10.2025
  • Sikret seg ny millionavtale og sjefens jobb: – Klæbo er tøff i forhandlingene

    av Ingeborg Scheve
    15.10.2025