Outsiderne til sesongåpningen på Beitostølen: Jon Rolf Skamo Hope

av Øyvind Moen Fjeld • 17.11.2021
Fjorårskanonen om forventningene og rennoppkjøringen som ga gjennombrudd I fjor overrasket Jon Rolf Skamo Hope med fjerdeplass i 15 kilometer klassisk under sesongåpningen på Beitostølen, under ti sekunder bak Hans Christer Holund på tredjeplass. Dagen etter fulgte Skamo Hope opp med en ny fjerdeplass på 15 kilometer skøyting, også der under ti sekunder fra pallen. …

Fjorårskanonen om forventningene og rennoppkjøringen som ga gjennombrudd I fjor overrasket Jon Rolf Skamo Hope med fjerdeplass i 15 kilometer klassisk under sesongåpningen på Beitostølen, under ti sekunder bak Hans Christer Holund på tredjeplass. Dagen etter fulgte Skamo Hope opp med en ny fjerdeplass på 15 kilometer skøyting, også der under ti sekunder fra pallen. …

Fjorårskanonen om forventningene og rennoppkjøringen som ga gjennombrudd

I fjor overrasket Jon Rolf Skamo Hope med fjerdeplass i 15 kilometer klassisk under sesongåpningen på Beitostølen, under ti sekunder bak Hans Christer Holund på tredjeplass. Dagen etter fulgte Skamo Hope opp med en ny fjerdeplass på 15 kilometer skøyting, også der under ti sekunder fra pallen. 

Deretter leverte Skamo Hope to nye topp-ti plasseringer på Lillehammer to uker senere, og bidro til å sikre gull til Norge på stafetten i U23-VM i Finland i februar. I etterkant av sesongen ble han belønnet med plass på rekruttlandslaget. 

Nå er Skamo Hope gira på å komme i gang med rennsesongen, og startskuddet går til helga. 

Hvilket forhold har du til sesongåpningen på Beitostølen? 
– Jeg synes alltid at sesongåpningen på Beitostølen er veldig artig. Det er en av bare få muligheter i tillegg til NM der vi som ikke er på elitelandslaget får god mediedekning. Så jeg legger alltid opp en formtopp til Beitostølen. Nå er det fjerde gang jeg skal gå sesongåpningen der, og jeg gleder meg. 

Hva skal til for å gå bra på Beitostølen? 
– Det knyttes alltid mye nerver til det første rennet, og det går alltid masse rykter om at alle andre er så sterke. Men i fjor kom jeg inn til sesongåpningen med veldig lave skuldre, og tenkte at jeg skulle bare gjøre det jeg pleier å gjøre. Så det er nok nøkkelen til å lykkes der. Men jeg merker at det er litt mer styr i år, så jeg prøver å stenge det ute. 

Se også: 
Programmet for sesongåpningen på Beitostølen 
Påmeldingslister Beitosprinten alle klasser/øvelser 

Hva gjør du den siste uka inn mot sesongåpningen? 
– Jeg er en fan av å trene en del inn mot renn, så jeg pleier å slippe opp litt cirka en uke før og ta to-tre rolige dager, men så trene omtrent som normalt de siste fire-fem dagene før det første rennet, sier Skamo Hope. 

Den rutinen skulle vise seg å spille en nøkkelrolle for knallsesongen 2020/21. 

Ny rennoppkjøring ble vendepunkt i karrieren
I forkant av fjorårssesongen hadde Skamo Hope lagt en ny strategi for rennoppkjøring. Han hadde lenge følt at han var god for mer enn det resultatlistene viste, og var nødt til å ta noen grep for å endre det. 

– Den typen oppkjøring mot rennhelger er noe jeg startet med i fjor, og det har gjort stor forskjell. Før har jeg ofte vært veldig pigg et par uker før viktige renn, men så slitt med at jeg ikke har fått ut det jeg er god for i rennene. Jeg pleide å trappe ned mye på treninga for å samle nok overskudd til konkurransene. Men jeg trente nok litt for lite. Jeg var litt slapp, og hadde ikke nok spenning i muskulaturen, forklarer Skamo Hope.  

Siden han trente bra, skjønte han at han måtte gjøre noen grep i opplegget inn mot viktige konkurransehelger, og ble enig med treneren sin om å prøve dette opplegget med mer trening de siste dagene. 

– Jeg hadde jo ingenting å tape, så jeg testet det første gang inn mot sesongåpningen på Beitostølen i fjor. Der fungerte det så bra at jeg begynte å kjøre det inn mot alle renn etter det. Jeg er mye piggere og mer «på», og kroppen svarer med en gang. Før har jeg trengt minst ett renn for å komme i gang, sier Skamo Hope.  

Hva er ambisjonene for sesongen 2021/22? 
– Å få gå flere verdenscuprenn, helt generelt. Men det største målet er å få gå Tour de Ski. Jeg har alltid synes at Tour de Ski er et spennende konsept, der den mest allsidige løperen vinner til slutt. Det krever at du behersker både sprint og distanse i begge stilarter. Det er et konsept jeg tror kan passe meg bra, så jeg er spent på å få prøve meg der. 

Les også om andre outsidere til Beitostølen:
Thomas Bucher-Johannessen
Elena Rise Johnsen
Eirik Mysen
Finn Hågen Krogh
Aron Åkre Rysstad
Silje Øyre Slind

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Team Futura GTE Trentino sikter mot topp 10

    Team Futura GTE Trentino fra Val di Fiemme har 40 års historie, og går inn i sesongen med ett uttalt mål: å holde seg blant de 10 beste i Pro Team-konkurransen.
    av Leandro Lutz
    25.10.2026
  • Supertalent truer med å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • Ski Team Göhlins — Presentasjon av Pro Team Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    24.10.2026
  • Nå åpner Norges første tidligsnøløyper

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • OL-vinner får grønt lys: Nå kommer de store russiske stjernene

    av Langrenn.com
    23.10.2026