Petter Northug mener FIS ødelegger Tour de Ski

av Ingeborg Scheve • 01.01.2022
Tre minutter tiddstraff for en krasj i en sprint blir for drøyt, sier Petter Northug etter dramaet i damenes kvartfinale på fjerde etappe i Tour de Ski.

Tre minutter tiddstraff for en krasj i en sprint blir for drøyt, sier Petter Northug etter dramaet i damenes kvartfinale på fjerde etappe i Tour de Ski.

Petter Northug synes FIS tidsstraff på tre minutter for en krasj som den mellom Frida Karlsson og Jessie Diggins er for strengt. 

– Jeg synes egentlig at det er for strengt å få tre minutter. Det er en sak å få gult kort og bli plassert sist. Men det der ødelegger touren, sier Petter Northug til Expressen.

Den tidligere verdens- og OL-mesteren jobber i dag som ekspertkommentator for TV2, har vunnet 13 etapper i Tour de Ski og ble sammenlagtvinner av Tour de Ski i 2015. 

Han mener at FIS-regelen bør endres. Problemet er nemlig at Karlsson har et gult kort fra rulleskisesongen. Dermed ble hun straffet ekstra hardt for krasjen i Tour de Ski. – Touren må være en egen konkurranse. Det bør endres. Det kan skje uhell som i dag, men det skal ikke ødelegge hele sammendraget om du gjør det bra, sier Northug.

Lotta Udnes Weng, som for øvrig gikk i det samme kvartfinaleheatet og selv reiste hjem fra Tour de Ski lørdag ettermiddag, sa ifølge Expressen at Karlsson burde kastes ut av hele Tour de Ski. 

Det slipper FIS å ta stilling til, for Karlsson også reiste hjem fra Tour de Ski etter den omdiskuterte sprinten.  

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Flora Dolci (FRA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass women, Trondheim (NOR). Foto:
    1

    Stygt skadet i paragliding ulykke – mister OL

    by Ingeborg Scheve
    14.10.2025
  • Lauri Vuorinen of Finland competes in the Men's Cross Country Skiing 15 km Classic Mass start during day two of Tour de Ski on December 29, 2024 in Toblach.
    1

    Halve landslaget vurderer å legge opp

    by Ingeborg Scheve
    31.10.2025

FlerE artikler

  • Her kan du gå på ski på snø i helga

    Denne helga åpner et skred av norske tidligsnø-destinasjoner. Først ute var Trysil, men nå kommer også Geilo, Beitostølen og Sjusjøen, samt flere populære steder i utlandet. Langrenn.com gir deg oversikten.
    av Ingeborg Scheve
    01.11.2025
  • Her er Pro Teamene i Ski Classics Ski or Die sesong III

    av Langrenn.com
    31.10.2025
  • Halve landslaget vurderer å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    31.10.2025
  • Ole Einar Bjørndalen: – Jeg tror hun får gå OL

    av Ingeborg Scheve
    31.10.2025
  • Den store skitesten 2025 – Felleski

    av Langrenn.com
    31.10.2025