Privatlag sikrer seg Norges største talenter

av Ingeborg Scheve • 30.04.2025
Lars Heggen Filip Skari 20K CL Jr VM 2025 Graeme Williams
Storsatsingen bak superstjernen Astrid Øyre Slind lanserer nytt allroundlag, henter inn store deler av de nå nedlagte rekrutt- og juniorlandslagene.

Storsatsingen bak superstjernen Astrid Øyre Slind lanserer nytt allroundlag, henter inn store deler av de nå nedlagte rekrutt- og juniorlandslagene.

Dæhlie og Røkke startet Team Aker Dæhlie for å røske opp i langrennssporten, og utfordre etablerte modeller for tre år siden. Nå kommer Team Aker Dæhlie Nordmarka – et nytt lag som sikter mot toppen blant verdens beste løpere og med flere av Norges største talenter i løperstallen.

Se hele laguttaket lenger ned i saken

– Nå skjer det jo mye i norsk langrenn om dagen, ikke minst etter at rekrutt- og juniorlandslaget legges ned. Da mener vi at det er viktig at en aktør som Team Aker Dæhlie viser at vi har lyst til å være med å bidra til norsk langrenn. Det er det vi gjør nå, med det nye allroundlaget, sier Jarle Wermskog i Team Aker Dæhlie til Langrenn.com. 

Derfor har Team Aker Dæhlie slått hodene sammen med andre folk med gode ideer. Resultatet? Et enda bedre sportstilbud for løpere som satser hardt, rett under landslagsnivå.

Se også: – Tilbudet fra forbundet er ikke godt nok, det tror jeg de vet selv også

Får full pakke hos Team Aker Dæhlie, Skiforbundet krever egenandel

Hedda Østberg Amundsen sto på bar bakke da rekruttlandslaget ble lagt ned i vinter. 26-åringen, som har levert karrierens beste sesong, fikk i stedet tilbud om plass på regionlaget. Det fristet ikke. 

– Jeg landet på at Team Aker Dæhlie er det beste for meg. Det er et veldig profesjonelt opplegg hvor det satses mye på smøreteam. De har mange gode utøvere og beste tilbudet økonomisk for min del. Alt er lagt til rette for å kunne utvikle seg og prestere på et høyt nivå, sier hun til Langrenn.com. 

Løperne på Team Aker Dæhlie får full pakke: Sportslig oppfølging, samlinger, reiser, smøreteam og medisinsk støtteapparat er inkludert. På regionlaget må de betale en egenandel pluss kostnader til reise og opphold på renn om vinteren, opp mot 100 000 kroner per sesong. 

Se også: 
NSF-topp: – Jeg fatter ikke at utøvere takker nei til forbundslag

Saken fortsetter under

Hedda Østberg Amundsen under verdenscupen i COgne i slutten av januar. Foto Johanna Säll / BILDBYRÅN
Hedda Østberg Amundsen under verdenscupen i Cogne i slutten av januar. Foto: Johanna Säll / BILDBYRÅN

Involverer løperne

I tillegg til at Amundsen nå får fullfinansiert satsingen sin, opplever hun at det private laget involverer utøverne i alle ledd i langt større grad enn det hun var vant til. 

– Det er et annet lag enn på rekrutt, med blant annet ny trener og støtteapparat, men jeg har fått være med på prosessen rundt hvordan laget skal være og oppstarten, Dette er noe nytt og spennende noe som jeg hadde veldig lyst til å være en del av.

Attraktivt

Og det konseptet har Team Aker Dæhlie lykkes godt med å selge inn. 

Halvparten av løperne fra det nå nedlagte rekruttlandslaget har valgt å takke ja til det nye satsingstilbudet for allroundløpere i Team Aker Dæhlie: Hedda Østberg Amundsen, Ingrid Andrea Gulbrandsen, Håvard Moseby og Martin Kirkeberg Mørk. 

Videre kommer to av årets juniorverdensmestre, Filip Skari og Lars Heggen, inn i laget i sin første sesong på seniornivå. 

Også på trenersida har Team Aker Dæhlie forsterket stallen. Mats Iversen, som er broren og treneren til Emil Iversen, får hovedansvaret for det nye allroundlaget. 

Se også: 
Filip Skari har VM-gull i genene – nå starter jakten på Klæbo

Saken fortsetter under

Håvard Moseby, Hedda Østberg Amundsen, Silje Theodorsen og Martin Kirkeberg Mørk er fire av løperne på det nyetablerte privatlaget Team Aker Dæhlie Nordmarka, mens Mats Iversen (til høyre) er trener for laget. Foto: Jarle Wermskog

Framtidsrettet

Wermskog er opptatt av at laget skal favne de beste, men at konseptet bygger på å satse framtidsrettet. Det bærer løperstallen preg av. 

– Sju av de ni løperne på laget er under 26 år, så det er naturlig for oss å tenke på OL i Frankrike i 2030. Men samtidig så har vi løpere som Moseby, som ble nummer fem i Tour de Ski og Gjøran Tefre som ble nummer to i et verdenscuprenn i fjor, så vi har løpere som kan banke på døra til OL-troppen allerede kommende sesong, sier Wermskog.

Se også: Inn i Tour de Ski som reserve, ut som VM-kandidat med et nytt dilemma

Saken fortsetter under

Håvard Moseby (NOR) - FIS world cup cross-country, tour de ski, final climb, Val di Fiemme 2025
Håvard Moseby ble nummer fem totalt i Tour de Ski 2025, og nest best av de norske. Her på vei opp monsterbakken Alpe Cermis. Foto: Vanzetta/NordicFocus

Men hvordan endte dere med navnet Team Aker Dæhlie Nordmarka? 

– Nordmarka var litt av konseptet til Geir Skari, faren og treneren til Filip Skari, brakte med seg i prosessen. De er fra Nittedal, Lars Heggen er fra Harestua og fleste av de løperne på laget nå har tilknytning til Nordmarka som treningsarena, sier Wermskog. 

Han legger til: 

– Men det kan plutselig hende at noen «kjøper» Nordmarka-delen av navnet.  

Følgende løpere går for Team Aker Dæhlie Nordmarka 2025-26

Filip Skari (20), Nittedal IL – kommer inn fra juniorlandslaget
Lars Heggen (19), Harestua IL – kommer inn fra juniorlandslaget
Håvard Moseby (25), Kjelsås IL – kommer inn fra rekruttlandslaget
Martin Kirkeberg Mørk (24), Drammen BK – kommer inn fra rekruttlandslaget
Hedda Østberg Amundsen (26), Asker SK – kommer inn fra rekruttlandslaget
Ingrid Andrea Gulbrandsen (25), Bardufoss og Omegn IL kommer inn fra rekruttlandslaget
Emma Kirkeberg Mørk (22), Drammen BK, fortsetter fra TAD
Silje Theodorsen (30), Kvaløysletta IL, fortsetter fra TAD
Gjøran Tefre (30), Førde IL, fortsetter fra TAD

Hva med Astrid Øyre Slind? Hun går jo all in for OL og vraket landslaget for Team Aker Dæhlie? 

– Astrid blir værende i Team Aker Dæhlie på samme måte som tidligere år. 

37-åringen fra Oppdal fikk tilbud om plass på elitelandslaget, men valgte å takke nei. Det er tredje år på rad at veteranen fra Oppdal velger privat satsing framfor forbundets tilbud.

Se også: Astrid Øyre Slind vraker landslaget nok en gang

FAKTA: Team Aker Dæhlie

Hvem: Det er Kjell Inge Røkke i Aker og Bjørn Dæhlie som står bak den norske storsatsingen, som i utgangspunktet skulle få over 60 millioner kroner over fire år.

Hva: Team Aker Dæhlie ble etablert i juni 2022. 

Hvor: Basert i Norge, men med internasjonalt tilsnitt. Laget støtter en rekke internasjonale løpere, inkludert hele det britiske landslaget, samt løpere fra Irland, Latvia, Tsjekkia, USA

Hvorfor: Laget har som ambisjon å bidra til å videreutvikle langrennssporten, med ett felles lag for utøvere fra alle grenene innen langrenn. På den måten ønsker Team Aker Dæhlie å trekke det beste fra både langløp og tradisjonelt langrenn så vel som paralangrenn, og gi de ulike grenene innen langrenn større mulighet til å samarbeide mot felles ambisjoner. 

Hvordan: Team Aker Dæhlie består av løpere med ulike målsettinger og ambisjoner, fordelt på flere grupperinger, men løperne kan også konkurrere på tvers av disse

  • Langløp
  • Allround
  • Para

Hjemmeside: https://www.teamakerdahlie.com/

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Magnus Øyaas Håbrekke of Norway competes in the men’s 10 km free technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 24, 2024 in Beitostølen.
    1

    Legger opp: Har ikke råd til å satse lenger

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Ei bru, en VM-vinner og Norges største rulleskiprodusent

    Trøsken. Du har kanskje hørt navnet. Ei bru over Glomma nord for Sarpsborg. Her finnes ikke mye. Men de har både en verdensmester på ski og Norges største produsent av rulleski!
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.05.2025
  • Er ikke i tvil: – Therese Johaug sier JA til OL

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2025
  • Nyforelsket, feriebrun og revansjesugen på OL-comeback

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2025
  • Jonas og Sara skal fikse VM-festen i Falun

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.05.2025
  • Rulleski: Hold deg skadefri med Petter Eliassen

    av Andre Santos og Ingeborg Scheve
    21.05.2025