Regionlagsløper har tjent mer enn halve elitelandslaget

av Ingeborg Scheve • 25.12.2023
Jan Thomas Jenssen (NOR) - FIS world cup cross-country, 10km, Oestersund (SWE).
Klæbo troner premiepengestatistikken, men regionlagsløper har tatt inn mer i premiepenger enn over halve elitelandslaget så langt denne sesongen.

Klæbo troner premiepengestatistikken, men regionlagsløper har tatt inn mer i premiepenger enn over halve elitelandslaget så langt denne sesongen.

Johannes Høsflot Klæbo har tatt inn soleklart mest i premiepenger i verdenscupen denne sesongen. Men blant de som har gått inn mest hittil i vinter, er det en regionlagsløper på sjetteplass: Jan Thomas Jenssen fra Team Elon Midt-Norge har tatt inn mer i premiepenger enn over halve elitelandslaget.  

Det var først etter siste renn før jul at Johannes Høsflot Klæbo tok over sammenlagtledelsen i verdenscupen. Men likevel har 27-åringen, som i år satser utenfor landslaget, gått inn klart mest i premiepenger. Klæbo har til nå tjent 67 900 sveitsiske francs, tilsvarende 808.315 norske kroner med dagens valutakurs.

På sjetteplass ligger altså Jan Thomas Jenssen, bak Klæbo og fire løpere fra elitelandslaget. Han har så langt tatt inn 25.850 sveitsiske francs (307.731 norske kroner). 

27-åringen fra Hommelvik IL og Team Elon Midt-Norge ble tatt inn i troppen til verdenscupåpningen i Ruka. Der gikk han ett skirenn: 20 kilometer fristil med fellesstart. Det vant han på spektakulært vis, og siden har han bitt seg fast i verdenscuptroppen, og står med en stafettseier, en femteplass og to sjuendeplasser i tillegg til seieren i Finland.

Les også: 
Monsterskrell i Ruka: Endelig stang inn for stayeren

Nå er Jenssen også tatt ut som en av ti løpere til Tour de Ski, som starter i Toblach 30. desember. Se hele det norske uttaket HER.

Harald Østberg Amundsen, som hadde den gule ledertrøya fra verdenscupåpningen i Ruka i november fram til Klæbo snappet den fra han etter prøve-VM i Trondheim, ligger på andreplass. Like bak følger Pål Golberg på tredjeplass. 

Les også: 
Jan Thomas Jenssen: – Jeg blir overtroisk

Nordmenn dominerer
Blant de ti løperne som har tatt in mest i premiepenger i verdenscupen så langt denne sesongen, er det nordmenn på de sju første plassene. Åtte av de topp ti er norske. 

Unntakene er britiske Andrew Musgrave, som bor i Norge og trener med Team Aker Dæhlie, på åttendeplass og svenske Calle Halfvarsson på tiendeplass. 

Topp 3 menn, premiepenger verdenscupen 2023/24 i sveitsiske francs
1. Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 67.900 CHF
2. Harald Østberg Amundsen, Norge, 44.000
3. Pål Golberg, Norge, 41.250 CHF

6. Jan Thomas Jenssen, Norge, 25.850 CHF

Ingen norske kvinner på inntektstoppen 
På damesida er det Jessie Diggins som har tatt inn mest premiepenger så langt denne sesongen. Hun har tatt inn nesten like mye som Klæbo: 66.600 sveitsiske francs (tilsvarende 792.840 norske kroner med dagens valutakurs). 

Kristine Stavås Skistad er den av de norske som har tjent mest premiepenger i vinter. Hun ligger på sjuendeplass på inntektslista. Hun har tatt inn 30.000 sveitsiske francs (tilsvarende 357.135 norske kroner med dagens valutakurs).

Topp 3 kvinner, premiepenger verdenscupen 2023/24 i sveitsiske francs
1. Jessie Diggins, USA, 66.600 CHF
2. Ebba Andersson, Sverige, 54.550
3. Emma Ribom, Sverige, 50.850 CHF

7. Kristine Stavås Skistad, Norge, 30.000 CHF

Fullstendige lister premiepenger

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026

FlerE artikler

  • Ingen vet hvem som skal sende Ski-VM: – Litt stressa nå

    Åtte måneder før VM i Falun er det musestille om hvem som får TV-rettighetene til mesterskapet, både i Norge og Sverige.
    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • En måned etter ulykken: Nå kan hun endelig spise og smile igjen

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Norsk damestjerne røk ut – se KO-finalene live her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.05.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • Verdensmesteren valgte bort forbundslaget

    av Ingeborg Scheve
    27.05.2026