Setter opp FIS-renn med lavterskeltilbud på Lygna

av Ingeborg Scheve • 30.11.2022
Lygna FIS race
Under FIS-rennet på Lygna 18. desember blir det gratis gliding for alle som ønsker det, tilbud om å låne racingski, og muligheter for løpere fra 8 år.

Under FIS-rennet på Lygna 18. desember blir det gratis gliding for alle som ønsker det, tilbud om å låne racingski, og muligheter for løpere fra 8 år.

– Vi fikk høre at det var tynt med FIS-renn i denne regionen, så derfor søkte vi om FIS-status for senior og juniorklassene. Men ville lage noe helt nytt, og ønsker å gjøre et tiltak for rekruttering til langrenn, så derfor har vi også satt opp lavterskelskirenn parallelt med FIS-rennene, sier rennleder Trude Hagen i arrangørklubben Brandbu IL ski.

– Gratis gliding gjelder for alle løpere. Det er Swix som tilbyr tjenesten, og de som vil benytte seg av det kan levere sine ski hos dem på stadion før rennet, sier Hagen, og fortsetter: 

– Tilbudet om å låne demoski i rennet gjelder for alle løpere opp til 16 år.  

For å gjøre stas på klassene uten FIS-status, har arrangøren jobbet hardt med å få inn sponsorer med attraktive produktpremier. De skal deles ut delvis på startnummer og uttrekk, og delvis på bakgrunn av spesiell innsats på ulike områder.  

Fyller behov
Hagen merker allerede at det er et behov for flere konkurranser med FIS-status i regionen. 

– Det er allerede kommet inn en del påmeldinger til FIS-rennene, så det tyder på at det er et behov for renn med FIS-status. Rennet går riktignok parallelt med FIS-rennet på Bardufoss som fungerer VM-uttak, men dit reiser jo kun de som tror de har sjans til å kvalifisere seg for dette, så det er ikke så mange klubber herifra som reiser helt dit, sier hun.

Se også Skiforbundets sesonginformasjoner for detaljer om uttaksrenn og kriterier, og alt om FIS-renn og andre konkurranser i vår søkbare seksjon for terminlister og resultater.

«Generalprøve» til helga
For de som vil prøvekjøre løypene med startnummer, er der muligheter allerede kommende helg. Da arrangeres det to renn på rappen på Lygna. 

Lørdag 3. desember arrangeres klassiskrennet Sparebank 1 Team Hadeland-rennet, og søndag 4. desember arrangeres Gransrennet i fristil. Begge konkurransene er åpne for deltakere fra 8 år og eldre. 

Dette er riktignok ikke FIS-renn, men likevel en fin mulighet til å teste løypene og formen, mener rennleder.

Anlegg med internasjonal standard
Etter at Lygna skisenter ble fullt utbygget i forbindelse med NM på ski i 2017 har det vært arrangert en rekke større og mindre renn og mesterskap i anlegget. 

Løypene er også godkjent av Skiforbundet til internasjonale renn, og i vinter var det både U23-VM og junior-VM på Lygna Skisenter. De mesterskapene overtok Lygna på kort varsel etter at Polen måtte frasi seg langrennsøvelsene i disse VM’ene. 

Leter du etter terminlister og resultater fra renn og konkurranser i inn- og utland? Alt av detaljer, startlister og resultater finner du i vår seksjon for terminlister og resultater.

Her blir det FIS-renn 18. desember.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Bare to menn slo Heidi Weng – i «feil idrett»

    Langrennsstjernen knuser løyperekorden på Skagerakmila, vinner med over fire minutter og er raskere enn alle bortsett fra to menn.
    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Langrennstalent fikk sjokkbeskjed: Nå skal han sykle Tour de France

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • Påmeldingen til Ring Frei 2026 er åpen

    av Leandro Lutz
    24.06.2026
  • – Hele kulturen er bedre i Norge

    av Ingeborg Scheve
    24.06.2026
  • RULLESKITRENING: Standardøkt på SkiErg (stakemaskin)

    av Langrenn.com
    24.06.2026