Sjokkgave til OL-utøverne: Får én million hver – bare for å stille opp
Én million kroner per utøver. Ingen medaljer kreves. De utøverne som blir tatt ut til OL 2026 i Milano/Cortina får en million kroner hver.
At OL-deltakelse gir heder og ære, er det ingen tvil om. Men fra og med vinterens vinterleker i Italia vil en plass i OL-troppen være verdt en million kroner, uansett resultat.
Det er en enorm pengegave til den amerikanske olympiske og paralympiske komité som gjør at de nå kan betale hver av de flere hundre utøverne som skal representere USA i OL 100 000 dollar. Med dagens valutakurs tilsvarer det 1.011 millioner norske kroner.
Kan tjente over 6 millioner hver
Pengedrysset stopper imidlertid ikke ved vinterens OL i Milano/Cortina. Videre er det slik at utbetalingen øker for hvert OL utøverne deltar i. For eksempel vil en utøver som blir tatt ut til tre OL, få 600 000 dollar. Tilsvarende over 6 millioner norske kroner.
Summen deles opp i fire utbetalinger. Den første kommer 20 år etter OL-deltakelsen, alternativt ved fylte 45 år. I tillegg vil bli utbetalt 100 000 amerikanske dollar når utøveren dør. Disse pengene skal gå til en pårørende som er oppgitt på forhånd. Ordningen skal vare minst gjennom sommerlekene i 2032, som går i Brisbane i Australia.
Det er Ross Stevens, gründer og CEO av Stone Ridge Holdings Group, som har donert 100 millioner dollar til US Olympic and Paralympic Foundation.
Langrennsstjerne: – Det er mye penger
Den nye ordningen er gode nyheter for amerikanske utøvere, ikke minst for langrennsløperne.
– Langrenn er ikke noen kjempestor idrett i USA, så det kommer til å være mye penger, sier Gus Schumacher til nyhetsbyrået AP.
25-åringen fra Alaska skapte overskrifter da han slo både Klæbo og resten av verdenseliten på hjemmebane under verdenscupen i Minneapolis i 2024. Nå går han for sitt andre OL.
Se også: Schumacher: – Jeg har ikke blitt noe dårligere
Men verken Schumacher eller hans teamkollegaer er vant til at det regner penger på den måten.
Det amerikanske langrennslandslaget har så lite budsjett at løperne er forventet å bidra til å samle inn penger til driften og satsingen sin.
– Vi er nødt til å bidra aktivt til å finansiere våre egne skikarrierer. Jeg har flere landslagskollegaer som jobber deltid for i det hele tatt å kunne konkurrere. Det er familier, klubber og sponsorer som gjør det mulig for oss å reise rundt hele sesongen, fortalte Jessie Diggins til Langrenn.com i forkant av VM 2025.
34-åringen går nå for sitt fjerde OL. Det blir etter alle solemerker også hennes siste.
Les mer: Sjokkmelding: Jessie Diggins legger opp
Saken fortsetter under

På fattigdomsgrensa
Ifølge AP, tjener nesten 60 prosent av alle amerikanske olympiere mindre enn 500 000 kroner. Mange tjener så lite at de faller ned under fattigdomsgrensa.
– Da jeg var 25-26 år, tenkte jeg at dette kan jeg ikke gjøre mot mon familie lenger. Jeg kan ikke fortsette å bo i bilen. Jeg har studielån, og jeg må videre i livet, sier den 33 år gamle skiskytteren Deedra Irwin, som deltok i OL i Beijing 2022.
OL i Milano/Cortina arrangeres fra 6. til 22. februar, 2026. Det er NRK som har rettighetene til OL til og med OL 2032.
Se også: Alt av program for OL 2026, Tour de Ski og verdenscupen i langrenn











