Skistad med ny melding til svenskene

av Ingeborg Scheve • 28.04.2025
Kristine Stavås Skistad of Norway after competing in the women's classic technique team sprint final during day 8 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 5, 2025 in Trondheim.
Sender stikk til de svenske rivalene: Sølv på VM-sprinten var ikke det Skistad drømte om. Nå tar 26-åringen fra Konnerud nye grep mot OL sesongen.

Sender stikk til de svenske rivalene: Sølv på VM-sprinten var ikke det Skistad drømte om. Nå tar 26-åringen fra Konnerud nye grep mot OL sesongen.

Kristine Stavås Skistad tok sølv på sprinten under VM i Trondheim, bak svenske Jonna Sundling. I teamsprinten blir hun slått av Sundling og hennes makker Maja Dahlqvist. Etterpå var hun tydelig på at det ikke var det hun drømte om. 

Se også: 
Slakter Skistad for oppførselen i VM: – Kvalmt og respektløst

Nå tar 26-åringen fra Konnerud nye grep i forberedelsene til OL, hennes andre mesterskap i karrieren, for å unngå at det skjer igjen. 

– Jeg gleder meg til å gjenoppta det prosjektet, sier Skistad til Langrenn.com i forbindelse med presentasjonen av landslagene mandag ettermiddag.

I vinter fortalte du at hadde kastet dartpiler på bilder av Linn Svahn og Jonna Sundling som en del av oppkjøringen mot sesongen og VM. Kommer du til å fortsette med det? 

– Ingen kommentar.

Men i år har Skistad lagt til et nytt element i svenske-duellen: Hun har tørket støv av en gammel 80-talls hit: 

– Det blir «Svenske-faen» av Jahn Teigen på øret framover, sier Skistad. 

Se også: Dette er damelandslaget 2025-26

Eget opplegg 

Når det gjelder det overordnede treningsopplegget kommer Skistad til å følge det opplegget hun har hatt de siste sesongene. 

Det betyr kort oppsummert at Skistad kommer til å trene med satsingsgruppa i sin egen klubb Konnerud med Lage Sofienlund som hovedtrener. 

– Jeg fortsetter med mye av det samme som jeg har gjort til nå, men så er det alltid noen ting man videreutvikler og gjør litt annerledes, sier hun. 

Se også: Har bestemt seg

Kontrakten Skistad inngikk med Skiforbundet i fjor innebærer at forbundet kan bruke henne i reklame, markedsføring og til ulike sponsoraktiviteter. Men 26-åringen har full frihet til å kjøre sitt eget opplegg med sin trener Lage Sofienlund helt fram til sesongåpningen på Beitostølen. 

I praksis betyr det at landslagskollegaene kommer til å se lite av henne før rennsesongen starter i slutten av november. 

Hvor mye kommer du til å være sammen med landslaget, og hvor mye kommer du til å være med Lage?

– Jeg fortsetter egentlig som i fjor, og så skal man se på om det er noe man skal være med på. 

Se også: 
Skistad: – Jeg går under jorden nå etter denne uken

Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
Trener Lage Sofienlund og Kristine Stavås Skistad. Foto: NYG
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Har skapt Sveriges nye superpar

    Ola Ravald har trent Linn Svahn i årevis. Nå har han fått en ny stjerne under sine vinger. Det har resultert i et høyst spesielt superpar.
    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Overraskelser i EM-troppen – juniorverdensmesteren med

    av Kjell-Erik Kristiansen
    08.09.2026
  • Tre norske skiikoner på gjestelista til Kong Haralds gravferd

    av Langrenn.com
    08.09.2026
  • Ni måneder etter skrekkskaden: Én ting er annerledes

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Skiskytterstjernen har blitt mamma igjen: – Storebror bestemte navnet

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026