Statsråden jaget Northug i NM-femmila

av Ingeborg Scheve • 08.05.2025
Landbruksminister Nils Kristen Sandtrøen fullførte NM-femmila for andre gang – og hadde Petter Northug i sikte i den siste bakken. Nå gjør han seg klar for sisteetappen i Holmenkollstafetten.

Landbruksminister Nils Kristen Sandtrøen fullførte NM-femmila for andre gang – og hadde Petter Northug i sikte i den siste bakken. Nå gjør han seg klar for sisteetappen i Holmenkollstafetten.

I mars ble Nils Kristen Sandtrøen tidenes første minister til å gå NM-femmila. På lørdag løper han siste etappe i Holmenkollstafetten for elitelaget til Ren-Eng.

Landbruksministeren er Norges soleklart best trente statsråd: 36-åringen fra Tynset har bakgrunn som aktiv utøver i både langrenn og friidrett, og gikk fire år på skistipend på college i USA. Han deltar i stafetten under ski-NM del 1 nesten hvert eneste år. Men femmila under NM del 2 på Hovden var bare andre gang Sandtrøen gikk NM-femmila. Det var ikke før i 2023 han debuterte på øvelsen.

– Det å gå NM-femmila er noe jeg har drømt om og sett fram til siden jeg var ungdomsløper. I 2023 gikk NM del 2 på Tolga, nesten på hjemmebane, og på den langrennstadion der jeg gikk mitt første «ordentlige» skirenn utenfor egen kommune. Det var spesielt, sier Sandtrøen til Langrenn.com. 

Kremopplevelse

Årets NM-opplevelsen på Hovden ble en enda større opptur, det til tross for ekstremt tunge forhold. 

– Det var en fantastisk stemning. Jeg fikk tid i TV-ruta, og jeg fikk sekundering fra Karstein Johaug underveis på at «nå er det så og så mange bak deg». Og i mål var det mange flere fullførende bak meg på lista enn da jeg gikk NM-femmila for første gang for to år sida, sier Sandtrøen til Langrenn.com. 

– Jeg ble forbigått av Petter Northug i den siste stigningen før mål. Der var det ingen spor igjen, og det var litt godt å se at vi begge hadde det seigt der, sier han. 

Til slutt endte Sandtrøen på 129. plass, med 12 fullførende bak seg. I 2023, da han gikk femmila for første gang, hadde han bare tre fullførende bak seg. Begge rennene gikk i klassisk. 

Det var Martin Nyenget som vant NM-femmila på Hovden.

Se også: Martin Løwstrøm Nyenget med suveren NM-dobbel

Prestisje

Nå er Sandtrøen klar for Holmenkollstafetten på lørdag. Der løper han altså siste etappe for elitelaget til Ren-Eng. 

Deretter venter Birkebeinerløpet i juni, der ambisjonen er å slå Petter Soleng Skinstad. De to er samme årgang, og de to siste årene har de tatt totalseieren i HalvBirken løp en gang hver. 

– Her er det duket for en skikkelig duell i juni, sier Sandtrøen ivrig, og skjuler dårlig at det ligger mye prestisje i potten.  

Fellesskap

For Sandtrøen er fellesskapet den viktigste verdien med idretten, og en viktig grunn til at han fortsatt driver med idrett til tross for et hektisk liv. 

– Jeg synes det flotteste er at vi har det sånn i Norge at en folkevalgt statsråd-mosjonist kan delta sammen med verdens beste. Det sier noe helt spesielt og flott om det landet Norge er, sier han. 

Trener effektivt

Hvordan får du tid til å prioritere trening mellom oppgavene som politiker og statsråd, nå sitter du jo midt i et jordbruksoppgjør? 

– Jeg får ikke trent så mange timer i uka, men jeg er veldig målrettet med de timene jeg trener. Å løpe intervaller tar kortest tid, så en stor andel av treninga mi er intervaller på mølle, sier han. 

Så langt har strategien fungert. 

– Når man har vært aktiv før, så er det ikke så mye som skal til for å opprettholde et akseptabelt nivå. 

Nils Kristen Sandtrøen tenker seg om, og legger til. 

– Det finners to typer personlige rekorder. Den ene er den typen perser du jager når du er aktiv og satser. Den andre typen er mosjons-perser. Og jeg får stadig noen nye av den siste sorten. 

50 km klassisk menn sen
Nils Kristen Sandtrøen i Birkebeinerløpet. Foto: Ingeborg Scheve / Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    Regelverket vant. Alle tre privatlagsløperne sier ja til landslaget etter at søknadene om fritak ble avslått – men kampen er ikke over for Klæbo.
    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026