– Superlangturene er viktige
Denne uken får han fullverdig matching.
![]() |
| Jørgen Aukland |
Jørgen Aukland er helt klar på hva som betyr noe til vinteren.
– For min del er det langløpene, og i hovedsak Vasaloppet og Marcialonga som gjelder, sier han til Langrenn.com.
– Det innebærer at jeg satser på å være i toppform i mars. Da må jeg gjøre litt andre ting nå enn dem som skal være i form på Beitostølen.
Betent
Et ublidt møte med asfalten under en rulleskitur for et par uker siden gjorde at Jørgen måtte justere litt på opplegget.
– En betent slimpose i kneet hindret meg i å løpe en periode, så jeg måtte hente frem sykkelen, og faktisk også skøyte noen økter på rulleski.
– Nå kan jeg imidlertid løpe igjen, likevel begrenser jeg det til intervall- og hardøkter.
– Jeg går glipp av noen fine langturer på beina, men tross alt er jeg glad det var kneet og ikke albuen som fikk seg en smell.
Arbeidet med Jørgens spisskompetanse, de kraftfulle dobbelttakene, har med andre ord ikke blitt skadelidende.
Et par i måneden
Det skal resten av gutta i Team Xtra få merke i morgen. Planen sier langt, hardt og tøft.
– Superlangturene, som jeg kaller det, på rulleski er viktig for meg.
Litt konkurransemoment underveis er heller ikke feil.
– Jeg har slike økter et par ganger i måneden. Å gjennomføre dem sammen med andre er en god kvalitetssikring.
– Jerry (Ahrlin), Anders (Aukland) og Jens Arne (Svartedal) er kanskje de beste sparringspartnerne jeg kan få i så måte.
«Pusher»
Med unntak av Jerry Ahrlin, som sliter med ryggen etter et uhell i styrkerommet i helgen, er det bare godt å melde for gutta på laget.
– Jens Arne (Svartedal) og Anders (Aukland) ”pusher” litt mer enn meg akkurat nå, og er nok i bedre form for øyeblikket.
Gode hardøkter
På denne ukens samling i Oslo drar de uansett dra i flokk.
– Vi satser på å få noen skikkelige hardøkter sammen før vi drar til høyden.
– I høyden har vi litt individuelt opplegg basert på tidligere erfaringer.
Vil erfaringene hjelpe dere til seier i Vasaloppet, Marcialonga og FIS Maraton Cup til vinteren?
– Ja, svarer Jørgen kontant, før han utdyper.
– Vi kan ikke legge skjul på at det er målet, men skal lykkes må vi ha fullklaff både med ski og form.
Listen er lagt, og da gjelder det bare å være med når toget går.










