Superskrellen i Tour de Ski: – Det ligger så mye slit bak dette

av Ingeborg Scheve • 03.01.2025
Marcus Grate of Sweden celebrates after the Men's Sprint final during day seven of Tour de Ski on January 3, 2025 in Tesero.
Mannen som sto for dagens superskrell på sprinten strigråt etter målgang.

Superskrellen: Han har hatt årevis med motgang. Han mistet plassen på landslaget. Og fredag ettermiddag tok 28-åringen sin første pallplass i verdenscupen. Etterpå strigråt han. 

– Jeg trodde ikke det skulle bli så mye tårer, men det var helt umulig, sier Marcus Grate. 

Det var ikke uventet Johannes Høsflot Klæbo som vant sprinten. Even Northug ble nummer to, og Marcus Grate altså nummer tre. 

Svensken sto for superskrellen i Tour de Ski fredag ettermiddag. Det var nemlig Edvin Anger som svenskene hadde størst forhåpninger til i klassisksprinten. Men da Anger brakk staven i starten av sitt kvartfinaleheat, var det meste kjørt for 22-åringen som knuste Klæbo for to dager siden. Edvin Anger beholder imidlertid andreplassen i sammendraget. 

– Det var en tøff start i kvartfinalen, og det er like før jeg ryker ut der. Men når jeg får gå kvartfinale og semifinale kan jeg gå grisebillig, og jeg kjenner at jeg har både skiene og kroppen på min side, sier Grate etter tredjeplassen. 

For Grate er det mange følelser som presser seg på. 

– Jeg trodde ikke det skulle bli så mye tårer, men det var helt umulig. Det ligger så mye slit bak dette, og det er så mange som har trodd på meg. Min familie og min pappa som har smurt siden jeg begynte å gå på ski. Jeg er sikker på at han også er hjemme og gråter, sier han til Viaplay. 

– Det her er den beste dagen i mitt liv. Det er det, uten tvil. 

Treneren gir utøveren sin skryt. 

– Ser man på Marcus og hans karriere, er det et kjempesteg. Han har vært i finale tidligere, men i dag var det pallen, sier Lars Ljung til Expressen

– Det har vært en tøff reise for Marcus. At han setter det sammen her og ser så bra ut som dette, er kjempemoro å se.  

Se også: Dobbelt norsk i herresprinten

Lørdag fortsetter Tour de Ski med nest siste etappe i Val di Fiemme. Søndag avslutter touren med den tradisjonelle finaleetappen opp monsterbakken Alpe Cermis. 

FAKTA Tour de Ski 2025 

  • Tour de Ski arrangeres fra 28. desember, 2024, til søndag 5. januar, 2025
  • Det er 19. gang Tour de Ski arrangeres.
  • Årets utgave består av sju etapper fordelt på ni dager, der alle etappene kjøres i Italia. Touren starter med skøytesprint i Toblach i Italia 28. desember og avslutter med monsterbakken i Val di Fiemme i Italia 5. januar. Det er første gang at touren arrangeres utelukkende i ett land. 
  • FIS har i år innført en helt ny klatrekonkurranse, endringer i sprintkonkurransen og nye regler for tidsfrister på de ulike etappene. Les mer om endringene HER
  • Vinnerne får 300 verdenscuppoeng for sammenlagtseier, samt 50 poeng for hver etappeseier og 15 poeng for bestetid i prologene, altså totalt maksimum 680 verdenscuppoeng dersom en vinner alle etappene. 
  • Alle tidligere vinnere, fra 2007 til 2024
  • Alt om «monsterbakken» Alpe Cermis
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Registrer deg for Engadin La Diagonela 2026 nå!

    Så du de fantastiske utsiktene fra Engadin La Diagonela-eventet forrige helg på TV og ønsket at du var der? Start planleggingen for sesongen 2025/2026: registrer deg for rennet nå for å få best mulig pris!
    av Langrenn.com
    21.01.2025
  • Pizza-sjokk for Ansgar etter pallplass i Frankrike

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.01.2025
  • For Lyns 2003-modeller smakte NM-sølvet som gull

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.01.2025
  • Nå går hun under jorda igjen

    av Ingeborg Scheve
    21.01.2025
  • Avslører: – Mange som gjør dette

    av Max Östlund og Ingeborg Scheve
    21.01.2025