Sykkel-Birken kostet 6,8 millioner

av SC community • 12.12.2009
4 000 fraværsdager på grunn av sykdom i etterkant av årets ritt.

4 000 fraværsdager på grunn av sykdom i etterkant av årets ritt.

Tallene fra en spørreundersøkelse Nasjonalt folkehelseinstitutt gjennomførte i etterkant av Birkebeinerrittet vier i følge Aftenposten at over 3000 av de 15 300 deltakerne ble syke.

De aller fleste som ble dårlige, hadde diaré. Så mange som 500 var syke i over en uke. Rundt 1500 måtte være borte fra jobb. Tilsammen førte det til 4000 fraværsdager. Sykefraværskostnaden for arbeidsgiverne ble på 6,8 millioner kroner i følge avisa.

– Det er ikke uvanlig at mange blir syke etter sykkelritt når det er så dårlig vær som det var i år, sier Tone Lien, daglig leder i Birkebeinerrittet til Aftenposten.

Nedbørsmengdene før og under rittet forvandlet store deler av traseen til rene gjørmebassenget. Det særdeles løse føret, førte til like løse mager.

– Dette er områder der det går mange sauer, kyr, elg og andre dyr. Akkurat det er vanskelig å gjøre så mye med, sier Lien.

Det er avføringen fra disse dyrene som har gjort gjørmen full av bakterier og parasitter. De som fikk gjørme i ansiktet, hadde rundt seks ganger så høy risiko for å bli syke som de som klarte å unngå det. Spruten fra egen og andre sykler er hovedkilden til den helsefarlige ansiktsmasken. Det tar arrangørene nå lærdom av.

– Foran neste års ritt kommer vi til å anbefale alle å bruke skjermer på syklene om det blir dårlig vær. Det er også lurt å spytte ut den første slurken man tar fra drikkeflaskene, sier rittlederen.

www.ap.no

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Raser etter Klæbo-bragd: – Han er dopet

    Kommer med grove beskyldninger etter at den norske skistjernen gjorde vinterens OL til et one-man show.
    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • En tilbake etter vraking, dobbelt verdensmester vraket: Dette er skiskytterlandslaget

    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026