Tar sin andre verdenscupseier på rappen

av Ingeborg Scheve • 02.02.2025
Vilde Nilsen 10K CL WC Val di Fiemme 2025 Newspower.it
24-åringen fra Tromsø fortsetter seiersrekka: Tar to strake seiere i neste års mesterskapsløyper i Italia.

24-åringen fra Tromsø fortsetter seiersrekka: Tar to strake seiere i neste års mesterskapsløyper i Italia.

Lørdag vinner hun sprinten i verdenscupen i Val die Fiemme i Italia. Søndag følger Vilde Nilsen opp med ny seier på 10 kilometer klassisk. 

– Det var et tungt renn og veldig varmt i løypa så vi fikk kjent ordentlig på mars-følelsen allerede i dag. Jeg tar med meg dagen i dag videre og det var fint å flere erfaringer i denne løypa så veldig fornøyd med det, sier Nilsen etter seieren i Italia

Hun er nå storfavoritt i forkant av VM på hjemmebane. Men supertalentet, som tok to gull og sin andre kongepokal under NM for to uker siden, har full bakkekontakt en måned før mesterskapet i Trondheim. 

– Jeg tar ingenting på forskudd, sier Nilsen. 

Se også: Nå må jeg kjøpe sølvpuss!

På herresida leverer Thomas Oxaal en bunnsolid helg i Italia. Lørdag tar han andreplass på sprinten, pg følger opp med en sterk femteplass på 10 kilometer klassisk på søndag. 

Topp 3 kvinner, 10km klassisk stående
1 Vilde Nilsen, Norge, 27.30.0; 
2 Oleksandra Kononova, Ukraina, +1.51.7
3 Bohdana Konashuk, Ukraina, +2.49.1

Topp 3 menn, 10km klassisk synshemmede
1 Jacob Adicoff, USA 25.17.9
2 Shuang Yu, Kina +1.09.8 
3 Zebastian Modin, Sverige, +1.21.1

5. Thomas Oxaal, Norge, + 2.07.1  

Stort talent
Til tross for at Nilsen bare er 24 år, har hun allerede en imponerende merittliste. Hun var ubeseiret i verdenscupen i fjor og leder verdenscupen også denne sesongen. Nå er det verdenscuprenn i Val di Fiemme i Italia som er neste for Nilsen, der hun får en mulighet til å teste løypene som skal brukes til neste års Paralympics. I forrige Paralympics, i Beijing i 2022, ble det stang-ut for Tromsø-jenta. Hun tok sølv på sprint og bronse på stafett. Neste år går hun for gull. 

Men denne sesongen er det VM på hjemmebane i Trondheim som er det soleklare hovedmålet. Der blir hun også historisk: Vinterens ski-VM blir første gang at parautøverne konkurrerer parallelt med andre utøvere i et verdensmesterskap. 

I forrige VM tok hun to individuelle gull i distanse og sølv på sprinten, samt bronse på stafetten

Se også: Lanserer historisk øvelse under VM i Trondheim

FAKTA: Vilde Nilsen
Født:
 12. januar, 2001
Fra: Tromsø
Bor: Lillehammer
Yrke: Langrennsløper 
Aktuell med: Kongepokal nummer 2 under NM på Gåsbu, klar for VM i Trondheim
Utvalgte meritter:
2023/24: Sammenlagtvinner av verdenscupen, to NM-gull
2022/23: Fire medaljer i VM 2023 (gull på begge distanserennene, sølv på sprint og stafett), vant verdenscupen i langrenn, to NM-gull og ble første parautøver som får Kongepokalen i langrenn. 
2021/22: To medaljer i Paralympics 2022 (sølv på sprint og bronse på stafett), fire medaljer i VM 2022 (gull på 10km klassisk og sprint, sølv på 15km fristil og bronse på stafett), 
2018/19: Fire medaljer i VM 2019 (tre individuelle gull samt gull på stafett)
2017/18: Sølv på sprint i Paralympics 2018

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Tvunget til å sette karrieren på pause — for andre gang

    Skiskytterstjernen trakk seg fra hele verdenscupen etter OL i februar. Nå er det uvisst hvordan neste sesong blir.
    av Langrenn.com
    19.04.2026
  • Klæbo med klar beskjed om Iversens framtid

    av Ingeborg Scheve
    19.04.2026
  • Stadaas-brødrene gjør rent bord på Svalbard

    av Langrenn.com
    18.04.2026
  • Spurtslår Hedegart i Skarverennet

    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026
  • Har knapt vunnet skirenn – så slår han Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    18.04.2026