Tar OL-gull på stafetten, får pepper for å juble

av Langrenn.com • 14.02.2026
Damestafetten var forventet å bli en thriller mellom Norge og de svenske storfavorittene. Men slik blir det ikke.

Damestafetten var forventet å bli en thriller mellom Norge og de svenske storfavorittene. Men slik blir det ikke.

Heidi Weng går Norge inn til OL-gull på stafetten, tar sitt første OL-gull i sin første ankeretappe i mesterskap. 

Det norske stafettlaget med Kristin Austgulen Fosnæs, Astrid Øyre Slind, Karoline Simpson-Larsen og Heidi Weng tar Norges første gull på damesiden i årets OL, og første stafettgull i OL siden 2018.

Krevende føre med flere utforkjøringer som ingen hadde sett i forkant, gjør at Ebba Andersson faller to ganger på andre etappe. Det siste er så hardt at hun ødelegger skien og går inn til veksling 1:18 etter at Karoline Simpson-Larsen gikk ut på tredje etappe for Norge. 

Frida Karlsson går all in for å tette gapet, men henter ikke mer enn knapt 15 sekunder.

Heidi Weng har 48 sekunders ledelse til Finland og 57 sekunder ned til Italia ut på ankeretappen. Jonna Sundling går ut over minuttet bak, men henter ut en monsteretappe og går Sverige inn til sølv. I mål er hun 50.9 sekunder bak Weng.

Får pepper for feiring

Etterpå får de norske gullvinnerne pepper fra svenskene – for å juble for mye. Sveriges reserve Emma Ribom mener de norske rivalene er dårlige vinnere. 

– De skal absolutt få feire, men det handler også om å vise respekt til de andre lagene som har konkurrert. Kanskje litt ekstra når det faktisk endte som det gjorde med en ganske tøff krasj på Ebba, sier Emma Ribom til VG.

Weng kimser av kritikken, og minner om at svenskene feiret heftig i målområdet da de tok gull på VM-stafetten i fjor. 

– Jeg følte at vi fikk den samme i Trondheim. Da var det vill jubel den gangen også. Jeg har aldri opplevd et OL-gull før, så jeg synes man bør få lov til å feire litt når man gjør noe så stort, sier Weng til Nettavisen.

OL 2026 resultater

Topp 3, stafett kvinner 4×7.5km 

1. Norge (Kristin Austgulen Fosnæs, Astrid Øyre Slind, Karoline Simpson-Larsen, Heidi Weng), 
2. Sverige (Linn Svahn, Ebba Andersson, Frida Karlsson, Jonna Sundling), +50.9
3. Finland (Johanna Matintalo, Kerttu Niskanen, Vilma Ryytty, Jasmi Joensuu), +1:14.7

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Bekrefter: Vraket fra landslaget

    Fikk bare en sesong på landslaget: Nå er 30-åringen vraket.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Emil Iversen fortsetter: –⁠ Skal bli enda mer «syk i hodet»

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Slik ser du orientering på Langrenn.com

    av Langrenn.com
    24.04.2026
  • Ski Classics Grand Finale Sesong XVIII

    av Ski Classics
    24.04.2026
  • Marit Bjørgen fortsetter – store endringer i langrennsledelsen

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026