Therese Johaug engasjerer seg mot spiseforstyrrelser og kroppspress i idretten

av Ingeborg Scheve • 12.01.2023
Therese Johaug går inn i den nyopprettede arbeidsgruppa til Norges idrettsforbund som skal jobbe for å forebygge kroppsmisnøye og spiseforstyrrelser i idretten.

Therese Johaug går inn i den nyopprettede arbeidsgruppa til Norges idrettsforbund som skal jobbe for å forebygge kroppsmisnøye og spiseforstyrrelser i idretten.

Norges idrettsforbund har opprettet et eget utvalg som skal jobbe mot spiseforstyrrelser og kroppspress i idretten der Therese Johaug sitter som utøverrepresentant.  

Arbeidsgruppa som Johaug er den del av, har begynt arbeidet med en handlingsplan for en tryggere idrett og for å forebygge kroppsmisnøye og spiseforstyrrelser.

Johaug har selv fortalt om utfordringer med vekt og næringsinntak i sin egen karriere, og at hun i en lengre periode var så tynn at landslagsledelsen truet med å ikke la henne få konkurrere.

– Vi har sett mange triste og alvorlige saker om spiseforstyrrelser i idretten. Når miljøene som i utgangspunktet skal være sunne og friske blir utfordrende, er det et tydelig signal vi må ta på alvor. Nå skal Idrettsforbundet lede en arbeidsgruppe som skal se på hvordan vi kan bedre situasjonen, sier kultur- og likestillingsminister Anette Trettebergstuen i en pressemelding.

Kultur- og likestillingsdepartementet bidrar med midler til utvalgsarbeidet.

Saken fortsetter under

Viktig tiltak
Den nye arbeidsgruppa ledes av Vibecke Sørensen som er 1. visepresident i Norges idrettsforbund og avdelingsoverlege ved Bærum sykehus.

– Norges idrettsforbund takker for tilliten til å lede dette arbeidet. Vi er takknemlige for at dette temaet settes høyt på agendaen også politisk. Arbeidet med forebygging av spiseforstyrrelser er viktig for oss, og vi ser nå frem til å komme i gang med denne arbeidsgruppen, sier Sørensen.

Skal lage konkret plan
I løpet av høsten 2023 skal arbeidet ende i en handlingsplan. Handlingsplanen skal inneholde strategiske og operative forslag til løsninger i idretten og miljøet rundt, slik som foresatte, skoler, utdanningsinstitusjoner og helsevesen. 

Gruppa skal også komme med forslag til hvordan de forskjellige tiltakene kan finansieres.

I tillegg til Vibecke Sørensen vil gruppa bestå av disse:

  • Stian Ellingsen Lobben, fastlege og spesialist i idretts- og allmennmedisin
  • Ive Kristin Staune, nestleder for Landsgruppen av helsesykepleiere og helsesykepleier i Lillehammer kommune og på NTG Lillehammer
  • Christine Holm Moseid, idrettslege og spesialist i fysikalsk medisin og rehabilitering, forsker ved Senter for idrettsskadeforskning ved Norges idrettshøgskole og medlem av idrettsmedisinsk etikkutvalg
  • Øyvind Rø, professor i psykiatri ved UiO, forskningsdirektør ved RASP/OUS og tilknyttet Olympiatoppens helseavdeling som psykiater
  • Kjetil Hildeskor, generalsekretær i Norges friidrettsforbund
  • Utøverrepresentanter: Stian Skjerahaug (turn) / Therese Johaug (langrenn)
  • Katja Smith Ødegaard, rådgiver i Sunn idrett
  • Else-Marthe Sørlie Lybekk, assisterende generalsekretær i Norges idrettsforbund
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) and Federico Pellegrino (ITA). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
    1

    Ski-VM 2025: Program, resultater og sendetider

    by Ingeborg Scheve
    09.05.2024
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Mer kaos i Ski-VM: Styret går av – mot eiernes vilje

    Styret i Ski-VM har valgt å trekke seg, til tross for at eierne ber dem sluttføre. Men styret mener de har gjort sin jobb, og at andre får ta seg av innspurten.
    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Northug bekrefter vinterens satsingplaner

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Nå har Aron fått en lillesøster

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Lægreid frustrert over IBUs obligatoriske OL-kickoff

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025