Totalt kaos i landslagsleiren

av Ingeborg Scheve • 01.04.2025
Edvin Anger of Sweden, Johannes Høsflot Klæbo of Norway and Federico Pellegrino of Italy after men's sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on January 25, 2025 in Surlej. Photo: Joel Marklund / BILDBYRÅN
Stjernene faller som fluer: Den ene etter den andre melder forfall i forkant av mesterskapshelga som starter torsdag.

– Jeg har vært dyngsjuk, sier Jens Burman. 

Landslagsveteranen er en av en stadig lengre liste av stjerneløpere som melder forfall til det svenske mesterskapet i Kalix kommende helg. 

Svenskene avsluttet sin nasjonale rennserie Smart Energy Cup, tilsvarende Norgescupen, i helga som gikk. På torsdag starter SM, som arrangeres i Kalix i Nord-Sverige. Men det ser ut til at det kan bli mager deltakelse fra landslaget. Nå melder den ene løperen etter den andre forfall. 

– Det skjer ofte at folk blir sjuke på slutten av sesongen. Jeg har ikke statistikk på det, men det virker som det har truffet oss hardere denne gangen, sier Sveriges landslagstrener Lars Ljung til Expressen.

Faller som fluer

Det første stjerneforfallet kom mandag. Da ble det klart at den største stjernen på herresida, Edvin Anger, går glipp av årets SM. Han ble sjuk i forbindelse med verdenscupfinalen i Lahti for snart to uker siden. 

– Jeg er ikke tilbake i trening, og må dessverre stå over SM, sier 22-åringen. 

Anger er lagt fra alene, og i år er det uvanlig mange forfall til det prestisjetunge mesterskapet. 

Johanna Hagström får heller ikke med seg SM. 

– Hun har fått influensa, sier trener Johan Granath. 

Også landslagsveteranen Jens Burman må stå over. 

– Jeg ble kjempesjuk etter verdenscupfinalen i Lahti, så da ryker dessverre SM, sier 30-åringen.

Men om Burman mister muligheten til gull i Nord-Sverige i helga, venter han gull på hjemmebane i løpet av den nærmeste tida. 

Se også: Landslagsveteranen blir pappa

Heller ikke Moa Lundgren kommer til SM. Også hun må melde forfall på grunn av sjukdom.

– Jeg har vært sjuk med feber og hoste, og har mistet stemmen helt, sier Lundgren. 

Uten Svahn og Karlsson

Frida Karlsson har ikke gått skirenn siden hun slo Therese Johaug i femmila på siste dag av VM i Trondheim. Hun sto over både verdenscupen i Holmenkollen 15. og 16. mars og verdenscupfinalen i Lahti 21. til 23. mars. 25-åringen har valgt å avslutte sesongen tidlig, blant annet for å gjenoppta rehabilitering av skaden som har plaget henne siden i fjor sommer, og gjorde at hun måtte ta flere pauser fra konkurranser i vinter.

Linn Svahn er ute for resten av sesongen etter at hun pådro seg en alvorlig hjernerystelse under en treningsøkt i Granåsen dagen før VM startet.

Se også: – Hun befinner seg i et mørkt rom 

Saken fortsetter under

Jens Burman of Sweden competes in the Men's Cross Country Skiing 15 km Classic Mass start during day two of Tour de Ski on December 29, 2024 in Toblach. Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN
Jens Burman mister SM i Kalix. Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN

Usikkert for tre til

Nå er det også klart at ytterligere tre løpere står i fare for å miste SM: William Poromaa, Måns Skoglund og George Ersson. 

– William har ikke hatt feber, men man hører på han at han er tett i bihulene. Vi har ikke tatt en endelig beslutning, men for hver dag som går, virker SM som en stadig fjernere drøm, sier Ljung, som er Poromaas personlige trener. 

Noen friske stjerner

Enkelte stjerner er fortsatt klare for SM. VM-dronninga Ebba Andersson reiser til SM rett fra to seiere på rappen i Ski Classics. Der slo hun hele langløpsadelen først i Reistadløpet på lørdag og så i Summit 2 Senja på søndag. 

Se også: VM-dronninga slo langløpseliten for andre dag på rad

Jonna Sundling, som mistet de to siste rundene i verdenscupen på grunn av sjukdom, er frisk og stiller til start. Det samme gjelder Calle Halfvarsson, som ble sjuk halvveis ut i VM. Også han er frisk og klar for SM. 

Tett program

På programmet for SM står 10 kilometer på torsdag 3. april. Deretter er det teamsprint på fredag 4. april, samt femmil for menn og tremil for kvinner på søndag 6. april.

Ebba Andersson (SWE) - Ski Classics Finale Summit 2 Senja 2025
Ebba Andersson er i kalasform og klar for SM i Kalix. Foto: Manzoni/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of the Norwegian national cross-country team at a press conference during day 6 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 3, 2025 in Trondheim.
    1

    Varsler endringer: – Kan ikke fortsette sånn

    by Ingeborg Scheve
    28.03.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025

FlerE artikler

  • Skarverennet tvinges til å avlyse to av tre distanser

    Setter alt inn på å redde Skarverennet 2025, men tvinges til å avlyse to av tre distanser i det populære og stjernespekkede turrennet lørdag 26. april.
    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025
  • – Jeg føler ikke at de ser på meg som et medmenneske

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Han fridde – og hun sa JA

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Hylles av ekspertene: – Nesten umenneskelig!

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Overrumplet av kjæresten: – Det var jo det fineste som kunne hende

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2025