Ukjent i Norge, men ble amerikansk mester i sprint
Ikke hørt om Kristoffer Alm Karsrud fra Raufoss? Det er du nok ikke alene om. For hans resultater i langrennssporet her hjemme har ikke gitt de største overskriftene.
Men etter fire år på University of Northern Michigan i lille Marquette har 24-åringen snart fullført sin utdannelse og samtidig fått med seg et gull i det amerikanske mesterskapet i langrenn.
– Det er riktig å si at jeg har levd en amerikansk drøm de siste fire og et halvt årene. Skistipendet i Michigan har gitt meg mulighet til å kombinere langrenn på et helproft nivå og samtidig gitt meg en utdannelse når jeg kommer hjem til sommeren. Det får ikke blitt bedre. Jeg anbefaler alle skiløpere å gripe en slik mulighet dersom de får den, sier Kristoffer Alm Karsrud til Oppland Arbeiderblad.
Slo flere verdenscupløpere
De møtte totningen på Lygna rett før jul der han vant en sprint. Allerede andre juledag satte han seg på flyet tilbake og dro til det amerikanske mesterskapet i Anchorage, Alaska. Denne gangen ble det som best en 10.plass i den klassiske sprinten.
Men Kristoffer Alm Karsrud har vunnet både i US Super Tour og altså i det amerikanske mesterskapet. Det var i 2023 da han var best i den klassiske sprinten, blant annet foran verdenscup-løpere som Zanden McMullen, Luke Jager, Michael Earnhart, Jack Young og John Steel Hagenbuch. Forrige sesong ble Karsrud nummer 6 i samme renn.
Samme sesong ble han også nummer 5 i sprinten i Universiaden som også gikk i USA. Selv om de beste resultatene har kommet i sprint så vant han forrige sesong også en fellesstart over 20 km klassisk.
Her hjemme har det altså ikke gått like bra. Denne sesongen ble også litt ødelagt av sykdom som gjorde at Kristoffer måtte stå over norgescupen på Gålå.
Hjem med gratis utdannelse
Nå er det et halvt år igjen på det fire og et halvt år lange studiet til en mastergrad i økonomi og administrasjon. En utdannelse han har fått gratis og samtidig kunnet satse for fullt på langrenn.
– Jeg har til og med fått jobb i Ernst & Young i Oslo, og skal kombinere jobb i Oslo og full satsing på langrenn. For årene i USA har utviklet meg mye som skiløper og jeg er veldig motivert for å fortsette satsingen når jeg kommer hjem, forteller han videre til oa.no.
Med sitt skistipend dekker skolen de fleste utgiftene til idretten. Som reiser, opphold og annet.
Etter suksessesongen 2023 ble Kristoffer Alm Karsrud også tildelt prisen som ”Beste mannlige utøver” på laget til Northern Michigan University.
– Det er også et opplegg som er veldig profesjonelt. Vi har stakemølle og alle ønskelige fasiliteter. Opplegget er strålende og skolen legger opp undervisningen slik at vi kan trene mye og godt. Jeg har trivdes utrolig godt. Med et slik opplegg slipper man å vurdere om man skal droppe langrenn og satse på studier. Slik man gjerne må gjøre i Norge. For meg har det vært perfekt, sier han.
Andreas Kirkeng dobbelt USA-mester
Nå er Toten godt representert i staten Michigan lengst nord i USA, helt mot grensen til Canada. Ifjor startet også Mathias Indrelid Haugen fra Skreia på universiteten i Michigan.
De to trener en hel del sammen, selv om en er fra Vestre og en fra Østre Toten.
Det er ganske mange norske langrennsløpere som studerer i USA og nyter godt av deres satsning gjennom universitetene. Blant herrene vant for eksempel Andreas Kirkeng 20 km klassisk fellesstart med 10 sekunder foran John Steel Hagenbuch under det amerikanske mesterskapet i Kincaid Park i Anchorage den 5 januar.
Da hadde Kirkeng allerede vunnet sprinten dagen før, her med Luke Jager og Michael Earnhart nærmest seg. Og altså Kristoffer Alm Karsrud som nest beste nordmann på 10.plass.
Mesterskapet ble innledet med 10 km fristil der Andreas Kirkeng var nær ytterligere et gull. Men han ble slått med 0,8 sekunder av Hagenbuch og fikk sølv.