Vil til OL – med hjelp av Skistad og hennes trener
Italieneren har flyttet til Norge for å ta det neste steget i karrieren: Sikter mot vinterens OL på hjemmebane som en del av laget til den norske sprintstjernen Kristine Stavås Skistad og hennes trener.
Den italienske 28-åringen har de siste sesongene vært på vippen til å komme inn på det italienske landslaget. Og til vinteren er det klart for OL på hjemmebane i Val di Fiemme, knappe 20 minutter fra hennes egen hjemby.
Så for å ta det neste steget, bestemte Stefania Corradini seg for å gjøre noe nytt. Corradini tok kontakt med Team Konnerud. To uker senere pakket hun bilen og la på vei mot Norge.
Overrasket på klingende svensk
Corradini er imidlertid godt kjent i Skandinavia. Etter fire år på skigymnas i Mora snakker hun flytende svensk. Den gang var det skiorientering som var hovedsatsingen.
– Det var mange som lurte på hvorfor jeg snakket svensk da jeg kom hit. Men jeg har faktisk gått på Mora Skigymnasium da jeg var yngre og satset på skiorientering, sier hun til Längd.se.
Da Corradini var 23, gikk hun over fra skiorientering til langrenn, og de siste par åra har hun hevdet seg blant de beste i Italia. Hun har vunnet den italienske cupen sammenlagt to ganger, og i vinter var hun tatt ut til verdenscupen på hjemmebane i Cogne.
Trener med norske stjerner
Nå er Corradini altså en del av Team Konnerud, og målet er rett og slett OL på hjemmebane om et drøyt halvår.
– OL har vært mitt store mål i flere år, og det er det som har vært motivasjonen og drivkraften min. Så langt har jeg trent på egenhånd, for det meste med pappa som trener. Men nå kjente jeg at jeg trengte et nytt og litt bedre miljø for å ta det siste steget opp på verdenscupen, sier hun.
Løfter hverandre
I Team Konnerud får Corradini matche seg mot både Kristine Stavås Skistad og flere norske eliteløpere, og Skistads personlige trener Lage Sofienlund er en del av trenerteamet.
– Vi har fellestreninger hver uke, der vi kjører de hardeste øktene sammen. Det er virkelig er et supert miljø der alle bidrar. Alle ønsker å bli bedre, og bli best i verden. Det er et fellesskap her som jeg aldri har opplevd noe sted tidligere, sier Corradini, som er full av lovord om sitt nye lag:
– Mange av de som er med i teamet ønsker å bidra til å bli bedre. Det er utrolig stort og viktig om man ønsker å utvikle seg, både som menneske og skiløper.
Se også: Dette kan være verdens sterkeste damelag
– Alle er så velkomne
Overgangen fra å trene hovedsakelig med faren til å trene med flere av verdens beste har vært en stor overgang for Corradini.
– Det kjennes stort. Da jeg kom hit, visste jeg ikke hvem jeg skulle trene med, det var bare miljøet som tiltrakk meg. Men det er mange her som er veldig gode. Vi har høyt nivå på alle øktene. Det er noen som er best i staking, noen som er best på korte drag, og så videre. Det er verdenscupnivå på alle treninger. Man får pushe seg, og det er alltid noen å se opp til, sier hun.
Langrenn.com har tidligere intervjuet Lage Sofienlund om hans treningsfilosofi og hvordan han jobber for å bygge en fellesskapskultur i en idrett som langrenn, der klubbkamerater blir konkurrenter så snart startnummeret er på.
Les intervjuet HER
Hva slags inntrykk har du fått av Norge?
– De har vært så åpne mot meg. Det har vært rart for meg å flytte hit, men det har nok vært litt rart for dem også å få en jente fra Italia opp til seg. Jeg kjenner meg allerede som en del av gruppa.
Hva opplever du som den største forskjellen på treningen i Norge og Italia?
– Treningsmessig er det tøffere i Norge. Det som er bra, er at vi har så mange som er gode på ski. Da blir det veldig høyt nivå på hver økt, og jeg føler det er det som skal til for å bli så god som mulig.