Vraket til VM: Nå skal han slå fryktelig tilbake på femmila i Holmenkollen
Iver Tildheim Andersen kom ikke med til VM til tross for at han hadde vunnet verdenscuprenn og tatt NM-medalje på uttaksrenn. Men da vrakingen var et faktum, valgte 22-åringen å se framover. Nå skal han slå fryktelig tilbake.
– Da det ikke ble VM, var jeg egentlig rask til å omstille meg, i og med at jeg visste det kom en femmil i Kollen som jeg var aktuell for, sier Tildheim Andersen.
Langrenn.com tok en prat med rekruttlandslagsløperen om femmila i Holmenkollen, som er sesongens høydepunkt for unggutten som har vokst opp noen steinkast unna nasjonalanlegget.
– Jeg har gått noen skirenn her, ja. Og jeg har trent mye i Holmenkollen. Så det hadde vært veldig moro å gjøre det bra der, sier han.
Hvor viktig er femmila i Kollen?
– Veldig viktig. Femmila i Kollen er det mest prestisjetunge verdenscuprennet på terminlista. Det å vinne femmila i Kollen kommer helt opp mot det å vinne en mesterskapsmedalje.
Les også: Iver Tildheim Andersen slo hele landslagseliten på Lillehammer
– Jeg gikk femmila i Kollen i fjor også, og jeg hadde en bra opplevelse da. Jeg kom på 24. plass, men da var det klassisk, og det passer ikke meg like bra. Nå er det skøyting og jeg har mye større ambisjoner i år, sier Tildheim Andersen, og presiserer:
– Jeg sikter mot å være med i tetkampen.
Er det realistisk?
– Ja. Femmila bør passe meg bra.
Saken fortsetter under
![](https://www.langrenn.com/wp-content/uploads/sites/15/2023/03/Iver-Tildheim-Andersen-relay-WC-Toblach-2023-Nordic-Focus-1920x1280-1-1024x683.jpg)
Hvem av konkurrentene frykter du mest?
– Det er først og fremst de andre norske. Men noen av de som ikke fikk gå femmila i VM er nok veldig sugne på å gå fort nå, blant annet Simen Hegstad Krüger. Han blir det ekstremt vanskelig å slå. Jeg må virkelig overprestere for å slå Krüger. Men det er absolutt mulig å overprestere.
Hva er du mest spent på?
– Jeg er spent på hva slags type løp det blir, om noen er veldig pigge og går fort fra start, om det blir et løp med roligere tempo helt til noen plutselig rykker, eller om det blir et lureløp helt inn.
Føler du at du har mye å bevise på lørdagens femmil?
– Jeg føler ikke så veldig på det, men jeg har veldig lyst til å prestere på topp der, og gå fortere enn jeg har gjort så langt i sesongen.
Tidligere i dag ble Norges tropp til verdenscupen i Holmenkollen offentliggjort. Norge kan stille med nasjonal kvote i tillegg til den ordinære verdenscupkvoten, totalt 24 løpere fordelt på 12 kvinner og 12 menn.
Les mer: Disse går femmila i Holmenkollen