Weng: – Jeg får vel la henne vinne litt i starten

av Ingeborg Scheve • 23.11.2024
Heidi Weng, Therese Johaug 10 km classic technique interval start during Beitosprinten 2024
Heidi Weng ble nummer to bak Therese Johaug i comebacken på Beitostølen, slått med over et halvt minutt. Men hun vil ikke gjøre det til noen vane.

Heidi Weng ble nummer to bak Therese Johaug i comebacken på Beitostølen, slått med over et halvt minutt. Men hun vil ikke gjøre det til noen vane.

Heidi Weng var den som kom nærmest Therese Johaug i det som var langrennsdronningas første skirenn etter at hun bestemte seg for å gå for comeback til VM i Trondheim.

Therese Johaug har vært ute av verdenscupsirkuset i to år. Men lørdag gjorde som vanlig, som om hun aldri hadde vært borte: Hun knuste konkurrentene. 

Nesten 40 sekunder skilte ned til Heidi Weng på andreplass etter en av sine beste prestasjoner på 10 kilometer klassisk på Beitostølen

Se også: Johaug med knockout i comebacken

– Avstanden var mindre enn den pleier å være på Beitostølen, men kanskje større enn jeg trodde, for jeg synes ikke hun har så rå ut i høst, for å være ærlig, sier Weng til Langrenn.com etter målgang. 

– Jeg lever lenge på at jeg har slått henne
I høst har Weng nemlig slått Johaug. Riktignok på trening, men likevel en bragd, mener 33-åringen.  

– Jeg lever lenge på at jeg har slått henne på hufsdrag. Det er historisk, den skal jeg leve på resten av livet, den, sier Weng offensivt. 

Du hadde kanskje trodd du skulle være nærme henne i dag? 
– Ikke nærme. Men jeg trodde kanskje jeg skulle være litt nærmere enn jeg var i dag, sier Weng. 

Hun vet imidlertid allerede hvor hun det kniper. 

– Hun er ekstremt god til å stå på hele veien. Det er det hun er dyktig på. Jeg får vel la henne vinne litt her i starten, så får vi skjerpe oss litt etter hvert. 

– Jeg taper mye der jeg pleier å tape her på Beitostølen, ute i hesteskoen etter langbakken. Hun er ekstremt god til å stå på hele veien, mens jeg liker løyper der det er mye hvile, så man kan hente seg inn og bare gønne på videre. Så nå er jeg veldig fornøyd med at denne dagen er ferdig, sier Weng og legger til: 

– Jeg får vel la henne vinne litt her i starten. 

Neste uke skal de begge til verdenscupåpningen i Ruka, fra 29. november til 1. desember. Der venter en annen type løype og en avslutningsøvelse som Heidi Weng gleder seg til: 20 kilometer jaktstart i fristil. 

Se også:
Alt om ski på TV sesongen 2024-25: Hvilke kanaler sender hva og når?

Alt av startlister, detaljer og resultater finner du i seksjonen «Terminlister & resultater» på Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Hedegart vil droppe suksessoppskriften

    24-åringen fra Inderøy tok to OL-gull og en bronse i vinter, NM-gull og en drøss med seiere i og utenfor verdenscupen. Nå vil han droppe opplegget bak eventyrsesongen.
    av Ingeborg Scheve
    06.06.2026
  • Rett på sykehus: Nå venter operasjon

    av Ingeborg Scheve
    06.06.2026
  • Sjokkert over situasjonen i Norge: – Det er sinnssykt

    av Ingeborg Scheve
    05.06.2026
  • Ski-topp sier opp på dagen

    av Langrenn.com
    05.06.2026
  • Tragisk dødsulykke ryster skimiljøet

    av Langrenn.com
    05.06.2026