Tilbake etter 8 måneders mareritt: – Jeg overrasket meg selv i dag

av Ingeborg Scheve • 30.08.2025
Magni Smedås Alliansloppet 2025 - Rolf Zetterberg
Hun mistet VM og så godt som hele Ski Classics-sesongen, har ikke konkurrert siden desember. Nå er Magni Smedås tilbake – spurtslo verdenseliten i Alliansloppet.

Hun mistet VM og så godt som hele Ski Classics-sesongen, har ikke konkurrert siden desember. Nå er Magni Smedås tilbake – spurtslo verdenseliten i Alliansloppet.

– Dette betyr enormt mye! Ambisjonen i dag var kun en ting: Å ha det gøy på ski. Så det er veldig, veldig, veldig gøy å komme tilbake og være på topp. Jeg overrasket meg selv i dag, sier Magni Smedås til Langrenn.com etter thrilleroppgjøret i Trollhättan, og legger til: 

– Jeg hadde elendig teknikk på slutten, og hadde det vært fem meter til så hadde jeg blitt nummer tre, men det holdt! 

Likevel innrømmer Smedås at hun var nervøs i forkant av comebacken i Alliansloppet.  

– Før helga var jeg veldig spent. Enten kunne det gå veldig bra – eller veldig, veldig dårlig. Heldigvis gikk det veldig bra! 

Les mer: Kliner til med tidenes comeback

For det er virkelig lenge siden ting har gått på skinner for langløperen fra Team Eksjöhus. VM-sesongen 2024-25 ble en katastrofe. Året før ble spolert av sjukdom og skader. 

Marerittsesongen

Smedås, som opprinnelig kommer fra Dalsbygda og er tremenning med Therese Johaug, hadde i utgangspunktet lagt opp til å satse dobbelt for sesongen 2024-25. Hovedmålet var å gå seg inn i den norske troppen til VM på hjemmebane i Trondheim. 

Men allerede i januar måtte Smedås innse at den planen ville ryke. Etter flere runder med sjukdom, var hun nødt til å trekke kraftig i nødbremsen. Dermed røk blant annet NM på Gåsbu, som i realiteten var siste sjanse for å gå seg inn i VM-troppen. Også resten av sesongen gikk fløyten. De to rennene i sesongåpningen i Ski Classics i desember er alt Smedås fikk gått i vinter. 

Se også:
Innser at VM er kjørt: – Må ta grep nå

Saken fortsetter under

Magni Smedås La Diagonela Ski Classics 2024. Foto: Barbieri/NordicFocus
Magni Smedås fikk ikke den sesongen hun hadde sett for seg i vinter. I januar sa hun takk for seg for sesongen. Da hun gikk Alliansloppet i Trollhättan 30. august var det over åtte måneder siden hun sist konkurrerte. Foto: Barbieri/NordicFocus

Kanon-comeback

Det var ikke før i sommer at Smedås begynte å kjenne at hun var på vei tilbake. Så slår hun altså til med spurtseier i Alliansloppet etter treveis thriller til målstreken.

Nå ser Smedås fram til søndagens 15-kilometer klassisk med individuell start, tredje og siste renn i Allianslopp-helga. 

– Jeg gleder meg til i morgen. Jeg har gått en del med fraspark i sommer, og hadde en god opplevelse her i fjor, så det blir veldig gøy å se hva jeg kan få til i så godt selskap, sier Smedås, og legger til at hun forventer seg hard kamp om seieren. 

– De svenske landslagsjentene og Silje Øyre Slind som også er veldig god i diagonalgang. Men for guds skyld, vi avskriver ikke de andre langløpsjentene heller. De jeg delte pallen med i dag er solide skiløpere som fort kan gå veldig bra i morgen. 

Fortsatt ikke friskmeldt

Men selv om Alliansloppet gikk over all forventning, er Smedås forsiktig med å feire seieren som en full friskmelding. 

– Det har vært en lang vei tilbake, og jeg er fortsatt ikke tilbake i hundre prosent trening ennå, sier hun. 

Langløpsproffen forteller om månedsvis med prøving og feiling, men også en prosess som har vært givende. 

– I sommer har jeg styrt treningen selv, og tatt ting dag for dag. Jeg har diskutert mye med venner som også er skiløpere, og som jeg har hatt kontakt med hele veien, og sammen har vi evaluert og drodlet. Jeg har brukt meg selv som en forsøkskanin og funnet ut at rolig trening er det jeg har respondert på. Det har vært lærerikt og gøy, sier Smedås.  

Saken fortsetter under

Klikk på bildet for å se «Ski Classics Ski or Die Raw Cut» med Magni Smedås 

Video: Ski Classics

Prioriterer trening helt fram til sesongstart

Etter søndagens 15-kilometer, som er siste renn i verdenscuprunden i Trollhättan, blir et ingen flere konkurranser for Smedås før sesongåpningen på snø. 

– Denne helga er i utgangspunktet de eneste konkurransene jeg skal gå på rulleski. Kroppen trenger mer rolig trening for å legge et enda bedre grunnlag før sesongen, sier hun. 

Nå reiser Smedås på samling i Torsby med resten av Team Eksjöhus fram til 4. september. Så venter en ny samling med laget i Orsa i slutten av september. Deretter er planen å trene i Frankrike store deler av oktober. 

Magni Smedås Alliansloppet 2025 Rolf Zetterberg
Magni Smedås under Alliansloppet 2025. Foto: Rolf Zetterberg

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Kristine Stavås Skistad of Norway, Jonna Sundling of Sweden and Nadine Fähndrich of Switzerland celebrate on the podium after the women's free technique sprint final during day 2 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on February 27, 2025 in Trondheim.
    1

    Direkte fra pallen i Ski-VM til langløpsseier

    by Ingeborg Scheve
    10.03.2025
  • Ski Classics Birkebeinerrennet 2022
    1

    Kan gå mot rekordføre i Birkebeinerrennet 2025

    by Ingeborg Scheve
    12.03.2025
  • Petter Northug 2025
    1

    Langer ut mot svenskene: – Må få en mer positiv holdning til livet

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2025
  • Magnus Waaler (NOR) - Ski Classics Bad Gastein ITT - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fikk syrlig stikk fra NRK-eksperten midt i sendingen

    by Ingeborg Scheve
    23.12.2024
  • 1

    Skal kåre verdens råeste SkiErg-er: Kjemper om 200 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    07.09.2025

FlerE artikler

  • Tsjekkisk overraskelse – Myhlback blandet seg inn

    Den lange tjekkeren Ondrej Cerny (bildet) overrasket med å slå alle de svenske landslagsløperne i prologen i den klassiske sprinten i Gällivare. Og Alvar Myhlback imponerte igjen. Den 19-årige vasaloppsvinneren slo seg inn blant landslagsstjernene.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.11.2025
  • Soleklar prologseier på Beitostølen: – Nå skal jeg kose meg resten av dagen

    av Langrenn.com
    21.11.2025
  • Skistad med tydelig beskjed: – Har fått kontroll på meg selv

    av Ingeborg Scheve
    21.11.2025
  • Slik ser du direktesendninger fra Gällivare på Langrenn.com

    av Langrenn.com
    21.11.2025
  • Ny nedtur: – En trist beskjed

    av Ingeborg Scheve
    21.11.2025