Brudd i ryggen for norsk VM-løper – sesongen er over
Det norske VM-håpet har slitt med vondt i ryggen under våren. I verdenscupen i Sverige for en drøy uke siden kunne ikke den rutinerte Oslo-løperen stå på for fullt. Nå viser det seg at hun har fått en stressfraktur i sacrum nederst i ryggen. Dermed ryker resten av sesongen.
Andrine Benjaminsen er normalt et norsk medaljehåp på VM. Dessuten er hun en løper vi kunne ha behøvd i sprintstafetten, der Norge nå har seilt opp som favoritter.
Men nå meddeler Benjaminsen at sesongen er over og at ryggproblemene er alvorligere enn antatt.
– Det viser seg at ryggsmertene som jeg har slitt med de siste 2,5 ukene var på grunn av en stressfraktur i sacrum, skriver Lillomarkas landslagsstjerne på Instagram.
– Det blir vondt å se resten av sesongen fra sidelinjen, men jeg er motivert for å gjøre det som må til for å komme tilbake sterker på den andre siden, skriver den Danmarks-baserte løperen videre.
Les også: Vi sender o-VM. Her er Norges og Sveriges lag.
Andrine Benjaminsen var tatt ut på begge de individuelle distansen: sprint og knockout-sprint. Ane Dyrkorn, Nydalens SK er reserve på KO-sprinten og Kristin Melby Jacobsen, Larvik OK er reserve på den individuelle sprinten.
Les også: Slik ser du orientering på langrenn.com

Sacrum kalles på norsk ofte korsbenet og er et trekantformet bein nederst i ryggraden, mellom korsryggen og halebeinet. Det består av fem ryggvirvler som er vokst sammen til ett bein hos voksne.
Smerter i sacrumområdet kan skyldes blant annet belastning, irritasjon i Sakroiliakalleddet (SI-leddet), fall eller andre skader.
langrenn.com sender direkte fra sprint-VM i Italia.
Dette er VM-programmet i Genova:
7.juli: Individuell sprint
9.juli: Knockout sprint, kvalifisering (ikke TV-sending)
10.juli: Knockout sprint, finaler
11.juli: Sprintstafett










