GULL og SØLV i VM-premieren i Kuopio

av Kjell-Erik Kristiansen • 09.07.2025
GULL til Eirik Langedal Breivik. SØLV til Kasper Fosser. De norske løperne fikk en pangstart da VM i orientering startet med finale i mellomdistanse i finske Kuopio under onsdagen.

GULL til Eirik Langedal Breivik. SØLV til Kasper Fosser. De norske løperne fikk en pangstart da VM i orientering startet med finale i mellomdistanse i finske Kuopio under onsdagen.

For Eirik Langedal Breivik ble det en skikkelig jubeldag. Etter spørsmålstegnene som kom under verdenscupen i Idre slo han kraftig tilbake og beviste hvem som er kongen på mellomdistanse.
Fjorårets europamester og vinner av verdenscupen i Kuopio kjempet lenge med svenske Anton Johansson, men på de siste postene bare rykket nordmannen ifra.
– Jag hadde fullt fokus og god kontroll på orienteringen. En stor dag, jubler NTNUI-løperen.
I mål var han over minuttet foran svensken, men den største trusselen kom fra lagkamerat Kasper Fosser.
Kasper – som ikke har gull på denne distansen tidligere – var litt bak hele veien, og heller ikke han kunne svare på Breiviks forsering på slutten. Men Fosser var den som avsluttet nest best. I mål var han bare 34 sekunder bak, og dermed sikret han den norske dobbeltseieren.

Se torsdagens VM i langdistanse her.

Den sveitsiske favoritten Matthias Kyburz var 1 eneste sekund fra pallen. Den medaljen mistet han på vei til siste post. Der gjorde han en liten feil og ble passert av Anton Johansson.
De to andre nordmennene løp bra, men ikke godt nok for toppstriden. Lukas Liland delte 9.plassen med den sveitsiske veteranen Daniel Hubmann, mens Jørgen Baklid sluttet på 14.plass.

Andrine beste ikke-svenske
Den norske herredominansen ble byttet til svensk trippeltriumf blant damene.
Favoritten Tove Alexandersson skuffet ingen og dro ifra litt etter litt. I mål var det minuttet til Sanna Fast, som tok sin første VM-medalje.
I tillegg fulgte Hanna Lundberg opp med bronse, akkurat som i Sveits for to år siden.
Men Andrine Benjaminsen gjorde også en sterk innsats, selv om det ikke ble norsk medalje. Oslo-løperen var nærmest pallen med sin 4.plass. Avstanden opp var nok litt større enn hun hadde håpet, men Benjaminsen beviste igjen at hun er en pålitelig og sterk mesterskapsløper.
Unge Pia Young Vik ledet fra et tidlig startnummer. Hun ble til slutt nummer 12, det var plassen foran en skuffet Marie Olaussen. FSK-løperen gjorde et par større feil og skuffelsen lyste i øynene da hun kom i mål.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Live fra torsdag: 46-åring gjør comeback i verdenscupen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.08.2026
  • 1

    Knuste verdensmesteren i tøft NM-terreng i Østmarka

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.09.2026
  • 1

    Verdenscupen sluttet på sykehus – før den begynte

    by Kjell-Erik Kristiansen
    04.08.2026
  • 1

    Ledet verdenscupen: Velger Jacob Ingebrigtsen istedet for Fosser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    07.08.2026
  • 1

    Frk Benjaminsen ble fru Uldbjerg

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.08.2026

FlerE artikler

  • Fra ukjent til sensasjon på under en måned: – En helt vill opplevelse

    Tar hjem den store kula på første forsøk, sikrer Norges første sammenlagtseier på 15 år og kan knapt tro det er sant.
    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Lennert Van Eetvelt holdt unna til Kralova Hola

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.09.2026
  • Vippet svensken av tronen med et magadrag

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Norsk jubeldag i verdenscupfinalen – tre sammenlagtseiere

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Ny maktoppvisning: Tar sitt andre strake NM-gull

    av Langrenn.com
    20.09.2026