Ledet verdenscupen: Velger Jacob Ingebrigtsen istedet for Fosser

av Kjell-Erik Kristiansen • 07.08.2026
Han tok bronse på sprinten i VM i Genova i juli. Og han ledet verdenscupen etter vårens sprintløp. Men nå velger den finske stjernen å møte Jacob Ingebrigtsen på 5000 meter under EM i fridrett istedet for å ta kampen mot Kasper Fosser om å vinne verdenscupen i orientering.

Han tok bronse på sprinten i VM i Genova i juli. Og han ledet verdenscupen etter vårens sprintløp. Men nå velger den finske stjernen å møte Jacob Ingebrigtsen på 5000 meter under EM i fridrett istedet for å ta kampen mot Kasper Fosser om å vinne verdenscupen i orientering.

Tuomas Heikkilä har en personlig rekord på 13.25,85 på 5000 meter. Det skremmer verken Jacob Ingebrigtsen eller noen andre i EM-feltet i Birmingham. Men den finske o-stjernen fra Helsingin Suunistajat velger likevel å prøve seg i England istedet for å fortsette kampen mot Kasper Fosser.

Heikkilä er normalt en bedre sprinter enn langdistanseløper i orientering, men valget er likevel oppsiktsvekkende. Han ledet verdenscupen foran denne ukas løp i tsjekkiske Vyssi Brod.

På VM i Genova ble det altså bronse på sprinten som Kasper Fosser vant. I knockoutsprinten røk Heikkilä ut i semifinalen, og 28-åringen sluttet på en skuffende 16.plass. Han har ved siden av orienteringen også satset på friidrett, noe også Fosser til tider har gjort. Men nordmannen har mest holdt seg til terrengløp.

Se lørdagens verdenscup i Tsjekkia direkte her.

TOK BRONSE på sprint-VM og ledet verdenscupen. Men nå hopper finnen av. Foto: IOF

EM-plassen fikk Heikkilä med 1118 poeng på verdensrankingen. Noen medaljeforhåpninger har han nok ikke. Tuomas Heikkilä er rangert som nummer 23 av de som har kvalifisert seg på 5000 m i EM. Her møter han altså Jacob Ingebrigtsen som gjør comeback etter sin langvarige skade.

I orientering har han en bedre CV å vise til. Foruten årets VM-bronse ble det bronse også på EM-sprinten i 2023. Han ble nummer to på knockoutsprinten i verdenscupen i Locarno i Sveits i vår. Da tapte han spurten mot Kasper Fosser (bildet øverst).

Persen på 13.25,85 satte han under Paavo Nurmi Games i Åbo den 3.juni i år. Han senket sin tid med 15 sekunder fra tidligere. Det er faktisk den syvende beste tiden av en finsk løper gjennom tidene. Men vinneren Florian Bremm hadde svært sterke 12.56,80 i løpet.
På 3000 meter har Heikkilä løpt på 7.51,13 i 2025.

Les også: Slik ser du orientering på langrenn.com

TUOMAS HEIKKILÄ forlater skogen og orienteringen for å løpe 5000 m på EM i Birmingham. Foto: IOF

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Live fra torsdag: 46-åring gjør comeback i verdenscupen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.08.2026
  • 1

    Knuste verdensmesteren i tøft NM-terreng i Østmarka

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.09.2026
  • 1

    Verdenscupen sluttet på sykehus – før den begynte

    by Kjell-Erik Kristiansen
    04.08.2026
  • 1

    Ledet verdenscupen: Velger Jacob Ingebrigtsen istedet for Fosser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    07.08.2026
  • 1

    Frk Benjaminsen ble fru Uldbjerg

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.08.2026

FlerE artikler

  • Norsk jubeldag i verdenscupfinalen – tre sammenlagtseiere

    De norske løperne har herjet med konkurrentene gjennom sesongen. Søndag kom nok en norsk seier i verdenscupfinalen, samtidig som Norge sikret seg tre sammenlagtseiere.
    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Ny maktoppvisning: Tar sitt andre strake NM-gull

    av Langrenn.com
    20.09.2026
  • Klinker til med nytt NM-gull: – Formen er dritbra!

    av Langrenn.com
    20.09.2026
  • Nå er Johaug Europas raskeste: – Kan komme hjem med æren i behold

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Knuser proffsyklistenes Strava-rekord: – Noe å fortelle barnebarna

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026