Norges VM-lag klart: Flere medaljekandidater!

av Pressemelding • 11.06.2025
– Det har vært fire krevende uttaksløp – to i Norge og to i Finland. Dermed har alle løpere fått gode muligheter til å vise seg frem. Og allerede under de to første løpene på Fetsund fikk vi se noen virkelig gode prestasjoner, men noe av det som kanskje er mest gledelig var at det var hele 40 stykker som også dro til Finland for å løpe uttaksløp, sier landslagssjef Janne Salmi. Eirik Langedal Breivik og Kasper Fosser (bildet) har friplasser som regjerende europamester respektive verdensmester.

– Det har vært fire krevende uttaksløp – to i Norge og to i Finland. Dermed har alle løpere fått gode muligheter til å vise seg frem. Og allerede under de to første løpene på Fetsund fikk vi se noen virkelig gode prestasjoner, men noe av det som kanskje er mest gledelig var at det var hele 40 stykker som også dro til Finland for å løpe uttaksløp, sier landslagssjef Janne Salmi. Eirik Langedal Breivik og Kasper Fosser (bildet) har friplasser som regjerende europamester respektive verdensmester.

I Finland – og VM-byen Kuopio – var det en tildels lettløpt mellomdistanse og en tøff langdistanse som utgjorde de siste løpene før laget til både årets første verdenscuprunde og VM, skulle tas ut.
 


– Mellomdistanse på uttaksløpene var kanskje mest relevant opp mot VM-stafetten, mens langdistansen søndag først og fremst var en tøff konkurranse hvor løperne virkelig måtte jobbe i mer enn 90 minutter.


 
Les også: Se både verdenscup og VM direkte her på langrenn.com.

Med såpass lang løpstid i tøft terreng, ble det også avstander, og særlig til fordel for de norske herrene:
 

– Prestasjonene og tidene til Kasper (Fosser) og Eirik (Langedal Breivik) var ekstrem gode og de store marginene til resten ga en del å tenke på for de andre løperne også fra andre nasjoner. Det var imponerende god fart og teknikk på de tøffe løypene.  Så det var en veldig «nice day at the office» for oss trenere, smiler Salmi.   Nå skal ikke landslagssjef Salmi sette karakter, men ta ut lag til de representasjonsoppgavene som kommer i juni og juli:

– De aller beste viste en litt egen klasse under enkeltløp, og det er godt å se at vi har en god spiss. Men det er noe krevende, som alltid, å sette strek under et VM-uttak. Det er den mest ubehagelige del av denne jobben. 

Fullt forståelig når det bare er 3 løpere per distanse under VM, men Norge er såpass heldige at en kan stille med 4 løpere både på langdistanse og mellomdistanse for herrer. Dette fordi Kasper Fosser har en egen plass på langdistanse som regjerende verdensmester og Eirik Langedal Breivik har en egen plass på mellomdistanse som regjerende europamester.

Les også: Bare 3 damer skal løpe VM på hjemmebane for Finland

 
– Kasper (Fosser), Eirik (Langedal Breivik) og Andrine (Benjaminsen) har levert løp med høy klasse også under uttaksløpene, men bak dem er det blitt tettere.
 – Men vi er trygge på at vi reiser både til VM og verdenscup med meget sterke lag med høye målsettinger.  


Under sistnevnte består det norske laget av 9 løpere av hvert kjønn: – Det innebærer at flere av de unge får mulighet til å løpe i landslagsdrakten.

En mulighet det gjelder å gripe om en skal leve opp til målsetningen i det norske laget:
 
Både under verdenscupen i Idre og på VM skal vi være blant de beste nasjonene, og «plukke» medaljer og pallplasseringer på alle distanser.

NORGES finske landslagstrener Janne Salmi skal jage VM-medaljer i sitt eget hjemland Finland. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Program VM i Kuopio:
 Tirsdag 8. juli: mellomdistanse kvalifisering
 Onsdag 9. juli: mellomdistanse finale
 Torsdag 10. juli: langdistanse
 Lørdag 12. juli: stafett

Verdenscupen i Idre finner sted fra 18. – 22. juni, mens VM i Kuopio går fra 8. – 12. juli.


 
Program verdenscupen i Idre:
 

Onsdag 18. juni: kvalifisering
 

Torsdag 19. juni: langdistanse
 

Lørdag 21. juni: mellomdistanse
 

Søndag 22. juni: stafett

Norges lag til VM i Kuopio 8-12.juli:
Damer:

Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL (mellom, lang)
Marie Olaussen, Fredriktad SK (mellom, lang)
Kamilla Steiwer, Fredrikstad SK (lang, reserve 2 mellom)
Pia Young Vik, Nydalens SK (mellom, reserve lang)
Victoria Hæstad Bjørnstad, Fossum IF (reserve 1 mellom)
Ane Dyrkorn, NTNUI (reserve 2 lang)

Herrer:
Jørgen Baklid, Oppsal Orientering (mellom, reserve 1 lang)
Eirik Langedal Breivik, NTNUI (mellom, lang)
Kasper Fosser, IL Heming (mellom, lang)
Isak Jonsson, NTNUI (lang, reserve 1 mellom)
Lukas Liland, Nydalens SK (mellom, lang)
Sigurd Paulsen Vie, NTNUI (reserve 2 mellom og lang)
PS! Breivik og Fosser har friplasser på mellom respektive langdistanse som europamester og verdensmester.

Norges lag til World Cup i Idre Fjäll 18-22.juni:
Damer:

Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL
Ane Dyrkorn, NTNUI
Victoria Hæstad Bjørnstad, Fossum IF
Ingrid Lundanes, Emblem IL
Marie Olaussen, Fredrikstad SK
Gøril Rønning Sund, Frol IL
Oda Scheele, NTNUI
Kamilla Steiwer, Fredrikstad SK
Pia Young Vik, Nydalens SK
1.reserve: Mathea Gløersen, Bækkelagets SK
2.reserve: Elisa Götsch Iversen, BUL-Tromsø
3.reserve: Emma Arnesen, Nydalens SK

Herrer:
Sander Arntzen, NTNUI
Jørgen Baklid, Oppsal Orientering
Eirik Langedal Breivik, NTNUI
Kasper Fosser, IL Heming
Isak Jonsson, NTNUI
Kornelius Kriszat-Løvfald, Nydalens SK
Lukas Liland, Nydalens SK
Anders Vestøl, NTNUI
Sigurd Paulsen Vie, NTNUI
1.reserve: Martin Vehus Skjerve, Frol IL
2.reserve: Tobias Alstad, Frol IL
3.reserve: Vegard Kittilsen, Freidig

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Kjempeløp av Jonas – men medaljen glapp for Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.06.2025
  • 1

    Knuste verdenseliten: – Beina gikk av seg selv!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2025
  • 1

    Slik ser du orientering på Langrenn.com

    by Langrenn.com
    19.06.2025
  • 1

    Superparet skal forsvare verdenscupen totalt

    by Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2025
  • 1

    Se junior-VM direkte – bare her på langrenn.com

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.06.2025

FlerE artikler

  • Live lørdag 12,20: Pia og Jørgen får sjansen i VM-stafetten

    Kan Norge ta ytterligere medaljer når VM i orientering avsluttes med spennende stafetter lørdag? Pia Young Vik og Jørgen Baklid (bildet) får sjansen på første etappe i de norske stafettlagene. langrenn.com sender direkte med start kl 12,20 lørdag.
    av langrenn.com
    11.07.2025
  • Jakter VM-gull: Dette er Norges tropp til junior-VM

    av Langrenn.com
    11.07.2025
  • Ble endelig gift – tøffere enn under den aktive karrieren

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2025
  • VM-sjefen hudflettes av Trondheim kommune

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.07.2025
  • Sjukdomsdrama for Uno-X i Tour de France: – Jeg er bekymret

    av Ingeborg Scheve
    10.07.2025