Norsk damestjerne røk ut – se KO-finalene live her

av Kjell-Erik Kristiansen • 28.05.2026
Norges to verdensmestere på herresiden og vår Europamester på damesiden hadde ingen problemer med å kvalifisere seg til ettermiddagens kvartfinaler i verdenscupen i orientering i Lidköping. Se finalene live her på Langrenn.com.

Norges to verdensmestere på herresiden og vår Europamester på damesiden hadde ingen problemer med å kvalifisere seg til ettermiddagens kvartfinaler i verdenscupen i orientering i Lidköping. Se finalene live her på Langrenn.com.

Løperne var delt inn i tre heat i både herre- og dameklassen. De 12 beste i hvert heat gikk videre til kvartfinalene, som vi sender direkte her på langrenn.com fra kl. 16,00 i ettermiddag. Det var uvanlig jevnt i de forskjellige heatene, og løypene i lettløpte og flate gater i Lidköping.

Det skilte bare rundt 17-20 sekunder fra seier til å ryke ut i de forskjellige herreheatene.

Se KO-sprinten på langrenn.com her

Kasper Harlem Fosser skuffet ingen i den jevne kvalifiseringen. Han startet først og satte standarden i heat A med tiden 8,05 minutter. Det holdt til ledelse lenge, men finske Aarni Ronkainen slo Kasper med 3 fattige sekunder og vant heatet.

Vår andre verdensmester fra i fjor, Eirik Langedal Breivik, løp i samme heat og leverte også varene. Var 3 sekunder bak Kasper Harlem Fosser og sluttet på en sikker 4.plass. Han var sekundet foran tysk-norske Anselm Reichenbach fra NTNUI.

Den tredje nordmannen som gikk videre var Alfred Bjørnerød i heat B. Østfoldingen var OK Moss ble slått med 13 sekunder av heatvinneren Benjamin Wey, den unge sveitseren som løper for IL Tyrving i Bærum. Det holdt til en delt 5.plass for Alfred.
To sekunder bak finner vi Lukas Liland, som jublet over en plass i kvartfinalen etter en delt 8.plass i heat B.

Heat C ble ingen suksess for Norge. Ingen gikk videre, best var Oskar Spets Storholt på en 16.plass, mens Jørgen Baklid ble nummer 20. De var 26 respektive 33 sekunder bak den litt overraskende vinneren Jakub Glonek, Tsjekkia, som vant med 10 sekunder.
I heat A ble Cornelius Bjørk nummer 24, og i heat B sluttet sluttet Håvard Sandstad Eidsmo på en 20.plass.

Les også: Slik ser du orientering på langrenn.com

Overraskende var det at Andrine Benjaminsen var utenfor de 12 beste i sitt heat og ikke får løpe i kvartfinalen. Det største norske navnet på damesiden er også i dag Pia Young Vik. Europamesteren fra i høst vant heat C etter å ha vært første løper i mål i heatet.

Victoria Hæstad Bjørnstad (bildet) gjorde ikke en perfekt kvalifisering, men greide seg med et nødskrik. Hun sluttet på 11.plass i heat A og gikk akkurat videre. Det var 7 sekunder bedre enn Kritin Melby Jacobsen, som havnet på feil side av streken.

Bare tre norske damer gikk videre. Ane Dyrkorn kom seg også gjennom nåløyet i heat C med en 6.plass, men både Andrine Benjaminsen, Elisa Götsch Iversen, Marthe Gløersen og Marie Olaussen må se kvartfinalene fra sidelinjen.

Resultater og startlister fra verdenscupen her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagssjefen: – Vi kan vinne VM-stafetten!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.05.2026
  • 1

    De fikk Lægreid til å bomme

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Mistet nesten verdenscupseieren etter drama

    by Kjell-Erik Kristiansen
    26.04.2026
  • 1

    Vraket fra verdenscupen – nå gir han opp VM

    by Kjell-Erik Kristiansen
    13.05.2026
  • 1

    Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026

FlerE artikler

  • EM-gull men ingen penger for Norges nye verdensstjerne

    Hun vant EM-gullet i sprint i Belgia i fjor. Nå ligger den norske 23-åringen på andreplass i verdenscupen, samme plass som hun fikk totalt i 2025. Oslo-jenta er en verdensstjerne i orientering, men framgangene synes ikke på lommeboka.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    27.05.2026
  • Legger ned privatlag bak flere norske stjerner

    av Langrenn.com
    26.05.2026
  • Slo Klæbo – nå signerer han med norsk topplag

    av Ingeborg Scheve
    26.05.2026
  • Ulvang: – Overrasket over at ikke flere griper sjansen

    av Langrenn.com
    26.05.2026
  • Bli bedre i enkeltdans – farts- og kraftteknikken i skøyting

    av Langrenn.com
    26.05.2026