Tre norske herrer ut i kvalet – nye starttider i finalen
Alle norske damer videre til torsdagens langdistansefinale. Tre norske herrer greide ikke onsdagens kvalifisering. Samtidig har arrangøren bestemt seg for ny starttid på torsdag. Det er meldt farlige stormkast på ettermiddagen, og vår direktesending på langrenn.com starter kl 11:50.
Været er altså en faktor også i verdenscupen i orientering. Men i tsjekkiske Black Forrest handler det om stormvarsel og fare for løperne. Derfor er langdistansen torsdag tiderelagt og vår sendning starter 11:50 her på langrenn.com.
Onsdagens kvalifisering var en mellomting mellom langdistanse og mellomdistanse. De beste løperne sparte nok litt på kreftene, men vi så også noen skikkelige bommer fra noen av toppløperne.
Terrenget er krevende og svært variende. Det vil seerne få merke i torsdagens direktesending.
Se torsdagens langdistanse her.
Slik gikk det i de 6 kvalifiseringsheatene, der de 20 beste i hvert heat gikk videre til finalen:
HERRER HEAT 1
Kasper Fosser sikkert videre på en 6.plass uten å ta ut det aller siste. Ikke noe toppløp, men et kvitto på at han blir å regne med i torsdagens finale. Han var knapt fire og et halvt minutt bak ”svårger” Fabian Aebersold fra Sveits.
Trønderen Martin Vehus Skjerve fra Frol i Levanger hadde sekundene på sin side og gikk videre som 19.mann av de 20 som kvalifiserte seg. Han var 6 minutter bak Kasper Fosser på den krevende 8 kilometer lange løypa.
Den norske reserve Sigurd Paulsen Vie var på vei mot en finaleplass da han gjorde en kjempebom tre poster før mål. Dermed røk NTNUI-løperen ut med en 29.plass.
Haldens spanske Alvaro Casado kvalifisierte seg som nummer 15, mens NTUIs tysk-norske Anselm Reichenbach ble disket for feilstempling.
HERRER HEAT 2
Norges eneste heatseier kom gjennom mellomdistanseverdensmesteren Eirik Langdal Breivik (bildet øverst). Oslo-løperen leverte et stabilt løp og var ett eneste sekund foran franske Mathieu Perrin med den sveitsiske superveteranen Daniel Hubmann på tredje.
Fint løp også av Tobias Alstad på 6.plass. Han ble dermed andre Frol-løper som gikk til torsdagens finale.
Norge mistet Håvard Sandstad Eidsmo i dette heatet. Det ble et par bommer for mye og til slutt en 27.plass for trønderen i Nydalens SK. Tsjekkia mistet et par sterke navn i Tomas Kucera og Daniel Bolehovsky.
HERRER HEAT 3
Seier til finske Topi Syrjäläinen med 4 sekunder foran den ukjente sveitseren Ueli Werren, som overrasket. Han slo blant annet femdagars-vinneren Viktor Svensk som var på tredje, med broren Emil på plassen bak.
Lukas Liland startet mellom brødrene Svensk på sluttet av heatet og gikk sikkert videre som nummer 8. Derimot ble det stopp for Vegard Kittilsen. IFK Göteborg-løperen ble nummer 22 og hadde 50 sekunder opp til en finale.
Plassen foran tok Tyrvings sveitser Benjamin Wey, som overraskende røk ut. Derimot gikk Haldens tsjekker Martin Roudny sikkert videre på hjemmebane. Mest overraskende var dog at Sveriges Simon Imark ikke løp inn blant de 20 som gikk til finalen.
DAMER HEAT 1
Pia Young Vik sikkert videre som nummer 6. Blant annet etter et spenstig rundt-veivalg på langstrekket mot slutten av løypa. Dobbelt tsjekkisk gjennom Lucie Dittrichova og Denisa Kralova.
Verdenscupleder Simona Aebersold gjorde en solid bom på 9.post, men hun løp seg opp til en 3.plass i mål og er favoritt i finalen. Juniorverdensmesteren Freja Hjerne fra Sverige imponerte igjen og ble nummer 4.
Emma Arnesen, Nydalen gjorde et stabilt løp på et tidligere startnummer og ble nummer 10. Alle de norske damene gikk videre til torsdagens finale.
DAMER HEAT 2
Helnordisk i toppen. Svenske Alma Svennerud vant sikkert foran danske Eva Ørnhagen Jørgensen og svenske Sanna Fast.
Deretter Ane Dyrkorn på en sterk 4.plass. En fin revansje for Ane, som røk ut i kvalet på KO-sprinten i VM. Hun var eneste norske i heatet.
DAMER HEAT 3
Marie Olaussen hadde heatseieren på gaffelen, men også hun bommet helt på slutten. Da smatt sveitsiske Paula Gross forbi og vant med knappe to minutter. Marie var bare tre sekunder foran den ungarske junioren Janka Mikes, som overbeviste igjen.
Victoria Hæstad Bjørnstad la igjen tre og et halvt minutt tidlig i løpet, men hun reddet seg mesterlig inn og hadde en stund selskap med Paula Gross. En 10.plass til slutt.
Og den 46-årige comebackende Marianne Andersen er også med i finalen etter en 13.plass. Det var plassen bak Haldens spanske Ana Isabel Toledo.
Resultatene finner du her.










