25-åringen har 9 VM-gull – nå får han norsk idretts gjeveste pris

av Ingeborg Scheve • 24.05.2025
Jørgen Baklid - 2024
I fjor tok han fire VM-gull av fire mulige under VM i Ramsau. Fra før hadde han fem til. Nå belønnes unggutten fra Konnerud IL norsk idretts gjeveste utmerkelse.

I fjor tok han fire VM-gull av fire mulige under VM i Ramsau. Fra før hadde han fem til. Nå belønnes unggutten fra Konnerud IL norsk idretts gjeveste utmerkelse.

Jørgen Baklid mottok Kammerherre Egebergs ærespris 2025 for sine prestasjoner i skiorientering (hovedidrett), orientering (sideidrett) og vinterduathlon. Han fikk prisen under Idrettstinget 2025 lørdag ettermiddag.

Egebergs ærespris er norsk idretts høyeste utmerkelse, og tildeles utøvere som har vist internasjonale topplasseringer i én idrett og samtidig viser høyt nasjonalt nivå i minst en annen idrett innenfor en rimelig tidsperiode. 

Sju VM-gull i skiorientering 2024

Baklid har fem individuelle VM-gull og to stafettgull i skiorientering, og har vunnet verdenscupen sammenlagt tre ganger. 

Men det var under VM i skiorientering i Ramsau i fjor at han virkelig imponerte. I forkant av mesterskapet sa Baklid at han ville være fornøyd om han tok ett gull i mesterskapet, men at han gikk for fire. Og slik ble det: Han vant alle de tre individuelle øvelsene pluss stafetten. 

Les mer: Tok tre gull av tre mulige i årets VM: – Surrealistisk!

I orientering (sideidrett) har Baklid vunnet et VM-sølv i sprint, fire NM-gull og to NM-bronser i stafett. I tillegg til hovedidrett og sideidrett har Baklid to VM-gull i vinterduatlon. Han er også langrennsløper med sterke plasseringer i sprint og kvalifisering til finaleheat.  

– Som rollemodell for idrettens verdier har Baklid vist at det er mulig å være leken i det seriøse. Han er en inspirasjon for andre når det kommer til allsidighet og lek i treningen, sier Børre Rognlien, som er leder av komiteen i en pressemelding.

Jørgen Baklid er en av to utøvere som fikk Kammerherre Egebergs ærespris 2025. Den andre er Kasper Fosser. Han ble nominert av Norges Orienteringsforbund og Norges Friidrettsforbund for sine prestasjoner i orientering og terrengløp.

Saken fortsetter under

Jørgen Baklid Kasper Fosser Egebergs Ærespris 2025 Foto Carolyn Hannigan NIF
Jørgen Baklid og Kasper Fosser fikk Egebergs Ærespris 2025. Foto: Carolyn Hannigan NIF

Skipresidenten får æresmedlemskap

I tillegg ble tidligere president i Norges Skiforbund Erik Røste tildelt æresmedlemskap i Norges idrettsforbund. Han er en av fem mottakere av utmerkelsen. 

Æresmedlemskap er NIFs høyeste utmerkelse og kan tildeles tillitsvalgte som har gjort et særlig fortjenestefullt arbeid, over tid og på flere plan i norsk idrett. Med dette menes arbeid som tillitsvalgt på høyeste nivå i idrettsforbundet, idrettskrets eller særforbund. Det vektlegges om personen har innehatt lederverv i ulike organisasjonsledd nasjonalt, og/eller om personen har hatt verv i internasjonale idrettsorganisasjoner. Vedkommende må gjennom sitt arbeid ha vist forankring og holdninger i NIFs verdier.

Idrettstinget sier dette om hvorfor Røste er tildelt æresmedlemskap. 

Erik Røste mottar NIFs æresmedlemskap på bakgrunn av sin periode som president (2012-2022) og visepresident (2008-2012) i Norges Skiforbund. Røste har også vært junior-, rekrutt-, herrelandslagstrener og sportssjef i langrenn (1990-1998), medlem av FIS Council (2018-2024), samt medlem av flere utvalg for Norges idrettsforbund (2006-2021). Han har tidligere mottatt Norges Skiforbunds gullmedalje (administrativ innsats, 1998), og Norges Skiforbunds plakett (2022). 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by langrenn.com
    18.03.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    03.03.2026
  • 1

    Skitopp på rømmen – tatt i Istanbul etter millionkupp

    by Langrenn.com
    05.04.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    06.01.2026

FlerE artikler

  • Northug lovet millioner i premiepenger – nå er han millioner i minus

    Janteloppet rakner: Petter Northugs signaturevent har gått 10 millioner kroner i underskudd – og drukner i ubetalte regninger.
    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Hedegart snur: – Årets beste nyhet!

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Skiene dine hater deg hvis du glemmer dette

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2026
  • Klæbo har landet luksuskontrakt

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2026
  • Bjørndalen engasjerer seg – ber forbundet snu om Hedegart

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2026