– Jeg holdt pusten litt for lenge

av Kjell-Erik Kristiansen • 30.11.2025
Norge skjøt for en mulig stafettseier i mixed stafetten i Östersund. Men det ble en ny strafferunde på Ingrid Landmark Tandrevold, som fikk hele tre runder i lørdagens damestafett. – Jeg holdt pusten litt for lenge.

Norge skjøt for en mulig stafettseier i mixed stafetten i Östersund. Men det ble en ny strafferunde på Ingrid Landmark Tandrevold, som fikk hele tre runder i lørdagens damestafett. – Jeg holdt pusten litt for lenge.

Slik forklarer Norges ankerkvinne at hun måtte ut i strafferunden.
– Det var mye bedre enn i går, og jeg var ikke like nervøs. Jeg følte liksom ikke at jeg måtte revansjere meg fra gårsdagens, sier hun etter å ha gått Norge inn til 3.plass bak Frankrike og Italia.
Nå fikk Tandrevold verst mulig motstand på ankeretappen. Lou Jeanmonnot for Frankrike og Lisa Vittozzi for Italia var ikke i nærheten av noen strafferunde, og dermed forsvant de norske seierssjansene på siste stående.
– Men jeg føler at det er framgang, og jeg var fornøyd med farten i sporet, sier Ingrid Landmark Tandrevold.

NORGE på 3.plass i stafetten i Östersund, fr v: Endre Strømsheim, Johan-Olav Botn, Karoline Knotten og Ingrid Landmark Tandrevold. Foto: NORDIC FOCUS

Raske herrer
De norske herrene var helt byttet ut fra lørdagens stafett. Fellesstart-verdensmester Endre Strømsheim så ut som en helt annen person enn da han slet i sesongpremieren på Geilo.
– Det var planen også, smiler han etter at Norge vekslet i tetgruppa etter åpningsetappen.
Johan-Olav Botn viste også at han vil fortsette på dette nivået. Vestlendingen gav full gass etter flott skyting, og han grillet toppløpere som Campell Wright og Eric Perrot på sluttrunden.
Dermed var Norge i ledelsen halvveis i stafetten.

Knotten bare et stort smil
Karoline Knotten overrasket de fleste med å presse seg forbi Justine Braisaz-Bouchet på oppløpet. Dermed beholdt hun ledelsen med noen centimeter, og også hun imponerte.
Knotten hadde kanskje det største smilet av alle etterpå. Nå fikk hun virkelig bevist at hun hører hjemme på det norske landslaget.
– Det var riktig morsomt å kjempe side ved side med Braisaz-Bouchet på slutten der, sier hun. Duoen la også Dorothea Wierer 10 sekunder bak seg.
Og Norge var altså med i seierskampen helt til Tandrevold fikk en strafferunde i stående. Men en 3.plass betyr også at Norge var på pallen i begge søndagens stafetter i Östersund. Frankrike vant mixed stafetten, 25 sekunder foran Italia, men Norge var 1,05 etter i mål.
Nå blir det en hviledag, og på tirsdag er det 15 km individuelt for damene. Det er sesongens første individuelle konkurranse i verdenscupen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by langrenn.com
    18.03.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    03.03.2026
  • 1

    Skitopp på rømmen – tatt i Istanbul etter millionkupp

    by Langrenn.com
    05.04.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    06.01.2026

FlerE artikler

  • Norsk gulltrener på vei til Sverige

    For halvannen uke siden ble gulltreneren vraket fra det norske landslaget. Nå kan han være på vei til Sverige.
    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Disse løpere har fått tilbud om landslagsplass

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Gidder ikke holde det hemmelig

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Pellegrino gir seg – men vil ta skalpen til Klæbo først

    av Langrenn.com
    23.04.2026
  • Northug lovet millioner i premiepenger – nå er han millioner i minus

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026