Vinterens første seier
Sturla Holm Lægreid fortsetter å seile på stormen han har stått i. I dag kom sesongens første seier.
Isak Frey går på et fatalt fall allerede på den første runden. I fallet knekker han kolben på våpenet og blir dermed nødt til å ta i bruk et reserve-våpen på den første liggende serien. Det resulterer i 4 bom, en seier blir en fjern drøm. Rennet er i praksis over før det rakk å begynne for Bærums-gutten.
Det så lenge ut til å bli en ny fransk jubeldag, anført av Emilien Jaquelin. Dessverre for franskmennene blir gleden kortvarig. Den franske showmann må ta to runder i strafferunden. Tetbilde endres til en duo bestående av verdenscupleder Eric Perrot og Sutrla Holm Lægreid. Duoen holder sammen frem til den siste og avgjørende stående serien.
Se også: – Aner ikke hvor han henter krefter fra
Og der Perrot skyter 19 treff, skyter Lægreid 20 av 20 og vinner dermed dagens fellesstart i Konitolahti. Perrot holder unna, og forsvarer sin andreplass. Gårsdagens helt, Vetle Sjåstad Christiansen, skyter også fullt hus på den siste såtende serien og blir nummer tre. Nordmennene pakker dermed inn norskfranske Perrot på seierspallen.
Lægreid, som har skapt overskrifter verden over både med og uten børse på ryggen i vinter, tar dermed sesongens første seier. Totalt blir dette Bærum-guttens 17 verdenscup-seier. Samtidig skyter Lægreid også 20 av 20 på en fellesstart for første gang i sin profesjonelle karriere.
Sveriges herrer maktet aldri å melde seg på i tetsjiktet. Både Martin Ponsilouma, Sebastian Samuelsson og Jesper Nelin bommer mye tidlig i løpet. Ponislouma nærmet seg tetsjiktet etter 2 bom på de liggende seriene, men rakk aldri helt frem. Han ble allikevel Sveriges beste, som 5. mann 32 sekunder bak tet.
Topp 3, fellesstart 15 km herrer
1. Sutrla Holm Lægreid, Norge, (0-0-0-0), 34:39,7
2. Eric Perrot, Frankrike, (0-0-0-1), +16,5
3. Vetle Sjåstad Christiansen, Norge (0-0-1-0), +24,1
–
Komplette resultater










