Gsiesertal-Lauf – et skirenn i Alpene du aldri vil glemme

av SC community • 14.12.2022
Gsiesertal ligger i Sør-Tyrol, nord i Italia, på grensen til Østerrike. Stedet ligger i utkanten av Dolomittene, en times kjøretur fra OL-byen Cortina. Rennet har aldri blitt kansellert på grunn av værforhold siden oppstarten i 1984. I 2021 måtte arrangøren dessverre avlyse rennet på grunn av Covid-19. Selv under vintre med snømangel, har arrangementet blitt…

Gsiesertal ligger i Sør-Tyrol, nord i Italia, på grensen til Østerrike. Stedet ligger i utkanten av Dolomittene, en times kjøretur fra OL-byen Cortina.

Rennet har aldri blitt kansellert på grunn av værforhold siden oppstarten i 1984. I 2021 måtte arrangøren dessverre avlyse rennet på grunn av Covid-19. Selv under vintre med snømangel, har arrangementet blitt arrangert takket være effektiv snøproduksjonsteknologi. Enkelte år har hele den 42 kilometer lange løypen kun bestått av kunstsnø.

Gsiesertal-Lauf er et av de mest populære og mest kjente skimaratonene i hele alperegionen. Lørdag 18. februar går løpet i klassisk stil, og søndag 19. februar vil rennet i skøyting foregå.

Hvert år vil totalt 2300 deltakere fra over 40 nasjoner delta. Bare fra Skandinavia, konkurrerer mer enn 200 personer hvert år.

I februar 2023 forventet Gsiesertal-Lauf den 70.000 personer som fullfører løpet. Nå er det 358 deltakere som mangler for å nå den rekorden.

Den berømte lunsjen etter rennet, og den tradisjonelle «after-rase-festen» med livemusikk i et oppvarmet festivaltelt er spesielt populært blant deltakerne.

Det vil være redusert registreringsavgift til og med 31.12.2022, og arrangørens hjemmeside tilbyr et bredt spekter av overnattingsmuligheter samt forslag til hvordan du kommer deg til Italia.

Syv olympiske mestre står på æreslisten for øyeblikket: Anders Aukland, Ole Einar Bjørndalen, Silvio Fauner, Girgio Di Centa, Justyna Kowalczyk, Mikhail Botinov og Yevgeny Dementyev.

Vi ser frem til nok en utmerket utgave i henhold til arrangementets slagord: «En idé, en visjon, mange følelser»

Her finner du nettsiden for Gseisertal-Lauf.


Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

    FlerE artikler

    • La opp i april – nå er hun gift!

      Hun la opp i april – og hadde én klar plan for livet videre: å gifte seg.
      av Ingeborg Scheve
      21.06.2026
    • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

      av Ingeborg Scheve
      21.06.2026
    • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

      av Leandro Lutz
      21.06.2026
    • Mister VM-kongen, henter tilbake Swix-løper

      av Langrenn.com
      20.06.2026
    • Klæbo fikk ja, Iversen må bli hjemme

      av Ingeborg Scheve
      19.06.2026