Einar fra Northug-land slo alle spesialistene

av Kjell-Erik Kristiansen • 03.08.2024
Han er skiskytter fra Northug-land på Inderøya. Han er nesten like rappkjefta som sin sambygding Petter Northug. Og han brydde seg ikke om at det var både Chanavat, Pellegrino og Taugbøl imot. Skiskytteren spurtet ned alle og vant langrennssprinten på Blinkfestivalen.

Han er skiskytter fra Northug-land på Inderøya. Han er nesten like rappkjefta som sin sambygding Petter Northug. Og han brydde seg ikke om at det var både Chanavat, Pellegrino og Taugbøl imot. Skiskytteren spurtet ned alle og vant langrennssprinten på Blinkfestivalen.

– Jag oppdaget jo i Lysebotn Opp at 4.plasser ikke gir TV-tid på NRK så jeg var jo nødt til å vinne, sier en sprudlende Einar Hedegart till NRK etter sprintseieren i Sandnes der han spurtet forbi Lucas Chanavat på oppløpet og vant langrennsprinten.
– Men det blir fortsatt satsing på skiskyting, det er mye morsommere. Jeg bør vel få en plass i Tour de Ski etter dette, sier han på skikkelig Northug-vis til NRK etter seieren.

Og han er nærmere Northug enn de fleste vet. Pappa John Northug har vært smører for Einar Hedegart som altså er skiskytter men i Blinkfestivalen valgte langrenn og ble nummer 4 i Lysebotn Opp og vant den avsluttende sprinten i Sandnes.

På veien fram ble Einar Hedegart nummer 2 i kvartfinalen etter Harald Østberg Amundsen som røk ut i semifinalen. Einar vant den semifinalen foran Pellegrino mens Chanavat vant den første semifinalen foran Håvard Solås Taugbøl.

NY SEIER i Sandnes og Blinkfestivalen til Mathilde Skjærdalen Myhrvold. Foto: MANZONI/Nordic Focus

Mathilde vant igjen
Damenes finale ble nesten en kopi av fredagens renn.
Helene Marie Fossesholm dro hele veien men Mathilde Myhrvold var sterkeste på oppløpet og tok seieren.
– Hva skal vi gjøre men henne da, spør Fossesholm i NRK:s intervju etter målgang.
Hun er likevel fornøyd med å være tilbake i toppen etter en bedrøvlig sesong sist.

For Mathilde Myhrvold ble det to dager med to seire i Sandnes, noe som selvfølgelig gir selvtillit foran høstens trening inn mot VM-sesongen.
Lotta Udnes Weng og Julie Myhre så til at Norge tok de fire første plassene foran Katerina Janatova fra Tsjekkia og Lena Quentin fra Frankrike.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - BLINK23 Festival Cross-Country - Sandnes (NOR).
    1

    BLINK 2026: Komplett program og sendeskjema

    by Langrenn.com
    03.08.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren og flere stjerner trekker seg

    by Ingeborg Scheve
    31.07.2026
  • 1

    Heidi Weng reiste hjem tvert: Blink-arrangøren reagerer

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Verdensmesterne gjør comeback – møtes til prestisjeduell i Trysil

    Lørdag møtes to tidligere verdensmestere til prestisjeduell i Trysilløpet. Begge har mye å bevise.
    av Ingeborg Scheve
    10.08.2026
  • Null tillit til forbundet: – Argumentasjonen tåler ikke dagens lys

    av Ingeborg Scheve
    09.08.2026
  • Damene viste konkurrentene ryggen – vant stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.08.2026
  • Fikk juling på Blink: – Jeg har ting å lære

    av Ingeborg Scheve
    09.08.2026
  • Sjokkerte verdensstjernene – 19 treff i sesongdebuten

    av Ingeborg Scheve
    08.08.2026