Gigantkontrakt med FIS til norsk rulleski gründer

av Ingeborg Scheve • 08.06.2023
WC Rollerski Madona LAT 2022
Norsk gründer lander prestisjekontrakt med FIS: Leverer alt av rulleski til verdenscupen og VM 2023.

Det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) gir norsk rulleskiprodusent kontrakt på levering av rulleski til samtlige runder i rulleskiverdenscupen i år, inkludert VM. 

Den norske rulleskiprodusenten FF Rollerskis AS har landet en prestisjekontrakt med det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS), der den norske gründerbedriften får ansvaret for alt av rulleski og service til alle de fire rundene i rulleskiverdenscupen i år. Det inkluderer også runden i Italia, som i år fungerer som rulleski-VM 2023. 

Den norske bedriften er stolt av kontrakten. 

– I år leverer alt av rulleski til verdenscuprundene i år, og sist men ikke minst til VM i Italia. Italia har aldri ønsket noe annet en italienske merker. I år ønsker de bare å bruke FF Rollerskis, sier Henrik Georg Lindhagen i FF Rollerskis til Langrenn.com. 

Avansert rulleskiteknologi
Lindhagen tror teknologien i rulleskiene er en viktig grunn til at FIS velger FF rollerskis som offisiell leverandør. 

– Vi har laget en egen utviklet rulle motstandsmåler til å måle rullemotstanden som er i rulleskihjul. For å måle dette bruker maskinen både trykk, vinkler og hastighet. Vi kan justere belastning og hastigheten slik at vi får sammenliknet hjul etter like parametere. Dette gir oss en unik mulighet til å gjøre konkurranser så rettferdig som mulig, sier Lindhagen til Langrenn.com, og fortsetter: 

– For oss er det viktigste at konkurransen blir så jevn som mulig ved at rulleskiene har lik motstand. På den måten blir det utøver mot utøver der de sterkeste vinner, uavhengig av størrelsen på apparatet rundt.

Viktig kontrakt
FF Rollerskis AS er en liten produsent sammenliknet med rulleskileverandører som Swix, Swenor og IDT. Derfor er det å få status som offisiell rulleskileverandør til FIS-verdenscupen ekstra viktig for FF Rollerskis AS. 

– At FIS har valgt å samarbeide med en av de minste aktørene på markedet, er jo en bekreftelse på at det vi lager er bra. Og det å levere rulleski til verdenscupen, gir oss jo fantastisk markedsføring med en samarbeidspartner som har høy standing i miljøet, sier Lindhagen. 

I tillegg til et bunnsolid produkt, tror Lindhagen at servicen og entusiasmen som FF Rollerskis AS har vist fra første oppdrag er en viktig grunn til at FIS nå ønsker å fortsette med dem, og også utvider kontrakten. 

– Det virker som at FIS er imponert over at vi virkelig gjør det lille ekstra. I stedet for å levere dem skiene i en haug med IKEA-poser, kommer vi til arenaen med hvite hansker og går i gang. Vi pusser og sjekker hver eneste ski, og sørger for at skiene vi leverer ut er helt strøkne, slik at alle løperne skal få den beste opplevelsen, sier Lindhagen. 

Les også: Dette bør du tenkte på når du skal kjøpe nye rulleski

Saken fortsetter under

Henrik Lindhagen I FF Rollerskis AS og Espen Berglund fra Rottefella forbereder seg til rulleskiverdenscupen.

Bygget tillit over tid
Det er ikke første gang FF Rollerskis lander en prestisjetung kontrakt med FIS om levering av rulleski til deltakerne i rulleskiverdenscupen. 

I 2020 fikk den norske produsenten en avtale om å levere 400 hjul til fristilkonkurransene på to av rundene i verdenscupen den sesongen.  

Siden har det ballet på seg. 

I 2021 etter utvidet FIS kontrakten til å gjelde fullstendige ski med alle komponentene for både skøyting og klassisk til alle konkurransene under de to rundene i Estland og Latvia. 

Da ønsket FIS i utgangspunktet enda mer, men FF Rollerskis ville ikke ta på seg mer enn de var helt sikre på å kunne levere på høyden av pandemien og parallelt med at de var i en prosess med å flytte 100 prosent av produksjonen til Norge. 

Nå har FF Rollerskis altså landet en kontrakt som gjelder komplette ski til samtlige konkurranser i samtlige runder av rulleskiverdenscupen 2023, inkludert finalerunden i Italia som i år fungerer som rulleski-VM 2023.

Amund Korsæth vant rulleskiverdenscupen sammenlagt 2022.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Når skal jeg starte med rulleski etter vintersesongen?

    by Leandro Lutz
    22.04.2025
  • 1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    06.07.2023
  • 1

    Frida Karlsson: Dette er nøkkeløkta i oppkjøringen

    by Ingeborg Scheve
    04.07.2023
  • Max Novak Alliansloppet 15km 2022
    1

    Petter Northug fridde til Max Novak, men fikk avslag

    by Marthe Katrine Myhre
    30.08.2022

FlerE artikler

  • Skarverennet tvinges til å avlyse to av tre distanser

    Setter alt inn på å redde Skarverennet 2025, men tvinges til å avlyse to av tre distanser i det populære og stjernespekkede turrennet lørdag 26. april.
    av Ingeborg Scheve
    22.04.2025
  • – Jeg føler ikke at de ser på meg som et medmenneske

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Han fridde – og hun sa JA

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Hylles av ekspertene: – Nesten umenneskelig!

    av Ingeborg Scheve
    21.04.2025
  • Overrumplet av kjæresten: – Det var jo det fineste som kunne hende

    av Ingeborg Scheve
    20.04.2025